Coraz większe mięśnie, coraz większy problem. To zaburzenie dotyka tylko mężczyzn

2025-02-05 10:52

Coraz więcej umięśnionych mężczyzn zmaga się z zaburzeniem, które sprawia, że mimo intensywnych treningów i wyrzeźbionej sylwetki wciąż nie są zadowoleni ze swojego wyglądu. To problem, który prowadzi do obsesyjnego dążenia do większej masy mięśniowej, nadmiernych treningów i stosowania ryzykownych metod poprawy wyglądu.

Coraz większe mięśnie, coraz większy problem. To zaburzenie dotyka tylko mężczyzn
Autor: Getty Images

Co to jest bigoreksja?

Bigoreksja to termin laików oznaczający to, co specjaliści nazywają dysmorfią mięśniową, która jest podkategorią dysmorficznego zaburzenia ciała.

- powiedział Joseph J. Trunzo, profesor psychologii i zastępca dyrektora School of Health & Behavioral Sciences na Bryant University, w rozmowie z HuffPost.

To zaburzenie, które powoduje, że mężczyzna mimo rozwiniętej muskulatury postrzega swoje ciało jako niewystarczająco umięśnione i zbyt słabe. Sprawia, że obsesyjnie dąży do zwiększenia masy mięśniowej, podporządkowując temu całe życie.

Osoby z tym zaburzeniem często postrzegają siebie jako mniejsze lub mniej umięśnione niż są w rzeczywistości, nawet jeśli mają umięśnione ciało. Mogą podejmować się nadmiernego podnoszenia ciężarów, stosować sterydy lub nieuregulowane suplementy lub stosować ekstremalne diety w celu zbudowania mięśni, często z negatywnym wpływem na ich zdrowie fizyczne i psychiczne

- wyjaśniła terapeutka Kara Becker, specjalistka od zaburzeń odżywiania i krajowa dyrektorka programów zaburzeń odżywiania w Newport Healthcare.

Choć bigoreksja może dotknąć osoby każdej płci, najczęściej występuje u mężczyzn. Jason Nagata, pediatra z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, specjalizujący się w zaburzeniach odżywiania, zauważył, że kluczowym sygnałem ostrzegawczym jest obsesja na punkcie wagi, wyglądu i wielkości ciała, ale również aktywności fizycznej i jedzenia.

Poradnik Zdrowie - Zaburzenia odżywiania
Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Co jest przyczyną bigoreksji?

Dysmorfia mięśniowa prawdopodobnie jest spowodowana kombinacją kilku czynników, w tym predyspozycji genetycznych, jak również czynników psychologicznych przyczyniających się do rozwoju zaburzenia

- powiedziała Amy Gooding, psycholog kliniczny w Eating Recovery Center w Baltimore.

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia bigoreksji to perfekcjonizm, niska samoocena, zaburzenia lękowe lub depresyjne, tendencje obsesyjno-kompulsywne oraz negatywne doświadczenia z dzieciństwa.

Nacisk na idealne piękno nie jest niczym nowym, ale poziom, w jakim jesteśmy na nie narażeni, z pewnością jest. Jesteśmy nieustannie bombardowani obrazami idealnych ciał za pośrednictwem małego komputera, który wszyscy nosimy ze sobą i spędzamy godziny dziennie, patrząc na niego

- zauważył Trunzo.

Ostatnimi czasy temat zaburzeń odżywiania i problemów z postrzeganiem własnego ciała był wielokrotnie poruszany. Mimo to dysmorfia wciąż pozostaje mało znana i bagatelizowana, często dlatego, że osoby nią dotknięte nie wyglądają na "chore", a wręcz przeciwnie, ich sylwetka uznawana jest za atrakcyjną.

Na przykład, jeśli ktoś uważa, że ​​jest mniejszy, niż jest w rzeczywistości, będzie spędzał więcej czasu na siłowni i często zacznie stosować bardziej rygorystyczną dietę. Trenerzy lub koledzy nie widzą ekstremalnych zachowań i szkodliwych, natrętnych myśli

- wyjaśniła Amy Gooding.

Dlaczego bigoreksja staje się coraz bardziej powszechna?

Chociaż bigoreksja nie jest nowym zaburzeniem, w ostatnich latach stała się bardziej powszechna. W badaniu z 2019 r. zatytułowanym „Boys, Bulk, and Body Ideals”, stwierdzono, że 30 proc. nastoletnich chłopców w ogólnokrajowej reprezentatywnej próbie w USA zgłosiło chęć przybrania na wadze.

Okazało się również, że przyjmowanie suplementów, zmiany w diecie, a nawet stosowanie sterydów są powszechne wśród nastoletnich i młodych dorosłych mężczyzn.

Niedawne kanadyjskie badanie wykazało, że hospitalizacje z powodu zaburzeń odżywiania u pacjentów płci męskiej wzrosły o 400 proc. od 2002 r.

- powiedział Jason Nagata.

Eksperci są zdania, że przyczyniła się do tego pandemia, która doprowadziła do połączenia izolacji społecznej, rosnącego niepokoju i braku lekcji w szkole ze spędzaniem kilku godzin dziennie na przeglądaniu mediów społecznościowych.

Nacisk na idealne piękno nie jest niczym nowym, ale poziom naszej ekspozycji na nie z pewnością jest. Przed internetem, a dokładniej mediami społecznościowymi, być może widziałeś idealne ciało w magazynie, w telewizji lub w filmach. Teraz jesteśmy nieustannie bombardowani obrazami idealnych ciał za pośrednictwem telefonu

- wyjaśnił Trunzo.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na bigoreksję?

Należy pamiętać, że zaburzenia odżywiania mogą dotknąć każdego, ale szukanie pomocy może być szczególnie trudne dla mężczyzn. Niezbędna jest jednak rozmowa z lekarzem, terapeutą lub osobą, która specjalizuje się w zaburzeniach odżywiania.

Ci eksperci mogą zaoferować wskazówki, zrozumienie i spersonalizowane plany leczenia, aby pomóc ci w twojej drodze do wyzdrowienia. Pracownicy służby zdrowia są zobowiązani do zachowania poufności, więc zachowają wszelkie udostępniane przez ciebie informacje w tajemnicy

- podkreślił Nagata.

Otwarcie się przed rodziną, przyjaciółmi, a nawet grupą wsparcia może być skutecznym sposobem na znalezienie otuchy w tym procesie.

Ogranicz media społecznościowe, zwłaszcza te dotyczące wyglądu. Przestań obserwować i wyłącz powiadomienia z kont, które sprawiają, że czujesz się gorzej w kwestii swojego ciała

- dodał Jason Nagata.

Proces zdrowienia rzadko jest liniowy, więc pamiętaj, aby być dla siebie dobrym. Świętuj swoje małe zwycięstwa i pamiętaj, że każdy mały wysiłek to krok w stronę zdrowia.