Chcesz poczuć się lepiej - postaw na wcześniejszą kolację. Od tego zależy twój nastrój
Regularne spożywanie posiłków jest dla naszego organizmu stałą dostawą paliwa potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania. Pozwala również zachować dobre samopoczucie. Dlatego tak ważna jest w tym wszystkim pora jedzenia. Jeśli chcesz cieszyć się na co dzień dobrym nastrojem, warto przestrzegać tej jednej zasady.
Dobre samopoczucie to zarówno jedna ze składowych stanu określanego mianem zdrowia, jak i odzwierciedlenie prawidłowego żywienia. Dieta obfitująca w pełnowartościowe produkty poprawia humor i daje poczucie szczęścia. Niezwykle ważne jest to, co jemy, ale także o jakiej porze. Jak wynika z publikacji, która ukazała się na łamach czasopisma "PNAS", lepiej jeść posiłki w ciągu dnia niż w nocy. Już wyjaśniamy dlaczego!
Spożywanie posiłków a praca w trybie zmianowym
Nie da się ukryć, że ten rodzaj pracy zaburza naturalny, wewnętrzny rytm organizmu. Wykonywanie obowiązków w nocy powoduje, że pracownik nie zapewnia sobie odpoczynku, kiedy jego zegar biologiczny wręcz się tego domaga. Może sprzyjać też złemu samopoczuciu, zaburzeniom nastroju i apatii. Ponadto pracownik dwuzmianowy śpi (tygodniowo średnio mniej o 5-7 godzin) mniej niż osoba pracująca stale w tych samych godzinach.
Grupa amerykańskich naukowców z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie przeprowadziła badanie, w którym sprawdziła, jak praca w trybie zmianowym wpływa na zdrowie psychiczne. Uczestniczyło w nim zaledwie 19 ochotników.
Obserwacje badaczy trwały dwa tygodnie. Polegały one na tym, że część osób wykonywała pracę w ciągu dnia, a pozostali w nocy. W trakcie swoich zmian spożywali również posiłki. Jadłospis dla wszystkich uczestników był zbilansowany pod kątem kilokalorii. Obie grupy jadły tyle samo. Uczestnicy przestrzegali również odpowiedniej dawki zdrowego snu.
W tej analizie wskazano inny problem dotyczący pracy zmianowej. Mowa tu o niedopasowaniu godzin posiłków do zegara biologicznego. Oznacza to, że pora, o której spożywamy posiłki, może wpływać na zdrowie psychiczne.
Lepiej jeść posiłki w ciągu dnia, a nie nocą
Badacze zauważyli, że uczestnicy, którzy pracowali w nocy, skarżyli się bardziej na stany depresyjne (o 26 proc.) i nasilający lęk wewnętrzny (o 16 proc.) w porównaniu do kondycji psychicznej na początku analizy.
Naukowcy dowiedli, że pora posiłków miała umiarkowany lub duży wpływ na poziom nastroju podobnego do depresji i lęku podczas symulowanej pracy nocnej. Ich zdaniem te skutki mają związek ze stopniem rozregulowania systemu dobowego.
Mimo że nie wiadomo jeszcze konkretnie, w jaki sposób i dlaczego pora posiłku ma tak wyraźny wpływ na nastrój pracowników zmianowych. Dzięki temu odkryciu uczeni mają dobrą bazę do przeprowadzenia kolejnej analizy podejmującej zagadnienie, czy rozregulowany rytm okołodobowy jest w stanie zmienić mikroflorę jelitową w sposób, który w rezultacie pogarsza zdrowie psychiczne.
Teraz uczeni radzą, aby osoby, które pracują w trybie zmianowym, wypracowały zdrowy nawyk żywieniowy. Według nich jedzenie w ciągu dnia zapobiega obniżeniu nastroju podczas pracy w nocy.