Brain zaps, czyli kiedy odstawisz leki przeciwdepresyjne. Jakie są objawy "burzy w mózgu"?

2022-11-18 11:47

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych jest jednym ze skutecznych sposobów leczenia depresji i innych powiązanych zaburzeń. Choć leki na depresję nie uzależniają, ich odstawienie może wywołać nieprzyjemny efekty podobny do tzw. zespołu odstawienia. Zjawisko to opisywane jest jako brain zaps. Co oznacza?

Brain zaps, czyli kiedy odstawisz leki przeciwdepresyjne. Jakie są objawy burzy w mózgu?
Autor: Getty Images Brain zaps to uczucie wyładowań elektrycznych w mózgu.

Pierwsze opisy brain zaps pojawiły się w latach 90. Zjawisko to nie zostało jeszcze dokładnie zbadane, jednak jego charakterystyczne objawy występują u znacznej ilości pacjentów. O tym, czym jest brain zaps, jakie są jego objawy oraz przyczyny występowania opowiedziała, opierając się na badaniach naukowych, psychiatra Anna Wardęga. 

Poradnik Zdrowie - Depresja

Prawdopodobne przyczyny występowania brain zaps

Choć zjawisko to jest znane, jego dokładna przyczyna nie została opisana. Badacze podejrzewają, że wyładowania powstają na skutek podniesienia poziomu serotoniny oraz spadku poziomu GABA. Jeśli serotonina i GABA są stymulowane przez leki, ich nagłe odstawienie może spowodować ich nagłe skoki, co jest przyczyną wyładowań.

"Prąd w głowie", czyli objawy brain zaps

Brain zaps to inaczej wyładowania elektryczne w mózgu, które pojawiają się po nagłym odstawieniu leków przeciwdepresyjnych albo po pominięciu ich dawki. Pojawia się po odstawieniu lub dyskontynuacji leków z grupy SSRI lub SNRI.

"Objaw brain zaps, opisywany jest jako uczucie krótkich wyładowań elektrycznych w głowie (mózgu)" - tłumaczy psychiatra Anna Wardęga w swoim wpisie na Instagramie. Mogą one mieć związek z ruchami bocznymi gałek ocznych.

Brain zaps objawia się jako nieprzyjemne uczucie przebiegającego przez głowę wyładowania, jakby "prądu". Podczas tego uczucia może wystąpić wrażenie wzrokowe jasnego błysku światła.

Objaw ten jest zazwyczaj łagodnie nasilony i ustępuje w ciągu 2 lub 3 tygodni. Czas trwania objawów zależny jest od okresu półtrwania leku.

Niektóre osoby mogą doświadczać brain zaps kilka razy dziennie. U niektórych natomiast występują nawet co kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund.

Co zrobić, by "ominąć" brain zaps?

Nieprzyjemnym objawom brain zaps można zapobiegać. Nie każde odstawienie leków powoduje uczucie wyładowań w mózgu. By tego uniknąć należy leki odstawiać stopniowo, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Zaleca się również przestrzeganie zasad higieny snu (w tym zadbanie o przesypanie 7-8 godzin na dobę), utrzymywanie pełnowartościowej diety oraz unikanie używek.