Alkoholizm: objawy choroby alkoholowej

2021-04-14 15:44

Objawy alkoholizmu często mają charakter subiektywny, przez co w pierwszej fazie uzależnienia postronnym osobom trudno je rozpoznać. Diagnozę dodatkowo utrudnia fakt, że alkoholicy potrafią długi czas maskować symptomy swojej choroby, które stają się widoczne dopiero w zaawansowanej fazie alkoholizmu. Mimo wszystko jednak możemy rozpoznać objawy alkoholizmu u bliskiej osoby. Sprawdź, jak objawia się alkoholizm w wyglądzie i zachowaniu.

Alkoholizm: objawy choroby alkoholowej
Autor: thinkstockphotos.com Alkoholizm może zacząć się od codziennego wypijania 2 lampek wina (bądź 2 piw lub 50 g wódki).

Spis treści

  1. Alkoholizm: objawy
  2. Alkoholizm: objawy związane z wyglądem
  3. Alkoholizm: objawy ostrzegawcze
  4. Alkoholizm: kto jest nim szczególnie zagrożony?

Alkoholizm (choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu) może rozwijać się długo i niepostrzeżenie. Często występuje trudność z ustaleniem granicy między upodobaniem do picia a niekontrolowanym przymusem sięgania po alkohol. Kolejnym czynnikiem utrudniającym diagnozę alkoholizmu jest poczucie wstydu – zarówno u osoby uzależnionej, jak i bliskich chorego, którzy nie chcą przyjąć do wiadomości, że jeden z członków rodziny wymaga pomocy w postaci leczenia alkoholizmu. Alkoholizm jest piętnem, ale im wcześniej zostanie rozpoznany, tym większe są szanse na powrót chorego do normalnego życia.

Alkoholizm: objawy

Alkoholizm rozpoznaje psychiatra, specjalista psychoterapii uzależnień, psycholog. Diagnozę stawia na podstawie zaobserwowanych objawów - niekiedy wystarczy jeden z nich, zwłaszcza gdy mówimy o zaawansowanej chorobie alkoholowej, w innych wypadkach musi wystąpić więcej niż jeden z poniższych czynników.

Wśród objawów alkoholizmu wyróżniamy więc:

  • Głód alkoholowy – to główny sprawca uzależnienia. Chory odczuwa silne pragnienie, przymus picia, bo jego zaprzestanie powoduje ogromny dyskomfort.
  • Zespół abstynencyjny – występuje po przerwaniu picia alkoholu lub znacznym jego ograniczeniu. Objawy niepowikłanego zespołu abstynencyjnego to m.in. skoki ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, drżenie, nie tylko rąk, ale i całego ciała, nudności, wymioty, zlewne poty, uczucie napięcia, nadwrażliwość na dźwięki, lęki. W przypadku zespołu powikłanego dodatkowo występują napady drgawkowe, halucynacje, majaczenia, odwodnienie.
  • Upośledzenie kontroli – trudności w unikaniu rozpoczęcia i zakończeniu picia, ograniczeniu ilości spożywanego alkoholu.
  • Zwiększona tolerancja na alkohol – osoba uzależniona musi spożywać coraz większe dawki alkoholu, aby odczuwać ten sam efekt co wcześniej. Tolerancję można stwierdzić na podstawie prostego eksperymentu: jeśli ktoś ma 1,5 promila alkoholu we krwi i nie sprawia wrażenia pijanego, to jest to patologiczna tolerancja.
  • Koncentracja życia na piciu – uzależniony całą swoją energię zużywa na zdobywanie i picie alkoholu oraz uwolnienie się od następstw jego działania. Zaniedbuje przy tym inne sfery życia, rezygnuje z hobby, zainteresowań, relacji z rodziną i przyjaciółmi.
  • Uporczywe picie pomimo świadomości jego skutków – uzależniony zdaje sobie sprawę z konsekwencji zdrowotnych i społecznych swojego nałogu, nie zmienia jednak swojego zachowania.
  • Stany depresyjne - stanowią nie tylko możliwy objaw, ale w niektórych przypadkach i przyczynę choroby alkoholowej. Jeśli nawet początkowo alkohol spełnia funkcję "rozweselacza", z czasem staje się kolejnym czynnikiem pogłębiającym stan depresyjny danej osoby. Regularne spożywanie alkoholu powoduje obniżenie nastroju, może prowadzić również do prób samobójczych - statystycznie 1 na 4 osoby popełniające samobójstwo nadużywa alkoholu.
  • Paranoja alkoholowa - alkoholizm może poczynić ogromne straty w związku osoby uzależnionej - staje się ona chorobliwie zazdrosna, ma w związku z tym częste wahania nastroju, chce bez przerwy kontrolować partnera/partnerkę, oskarżając go/ją o zdradę. Alkoholik sprawdza prywatne wiadomości drugiej osoby, grzebie w jej rzeczach, żąda tłumaczeń dotyczących czasu spędzonego przez nią poza domem, może nawet się posunąć do śledzenia jej - ten rodzaj objawów został nawet osobno sklasyfikowany jako zespół Otella.
  • Otępienie alkoholowe - objaw pojawiający się już w zaawansowanej fazie alkoholizmu, czasem po wielu latach picia, związany z alkoholowym zanikiem mózgu. U osoby z otępieniem alkoholowym dochodzi do silnego upośledzenia zdolności intelektualnych, choć w konkretnych przypadkach otępienie może dawać silniejsze lub lżejsze objawy. Otępienie alkoholowe oznacza ogólnie gorszą sprawnością intelektualną i fizyczną, zaburzenia pamięci, koncentracji, krytycyzmu.
  • Zespół Korsakowa - przewlekła choroba wynikła z alkoholizmu. Osoba na nią cierpiąca jest zupełnie zdezorientowana - nie wie, jaki jest dzień, która godzina, gdzie się znajduje. Ma stałe i ogromne luki w pamięci, które wypełnia nieprawdziwymi opowieściami - nie są one jednak celowymi kłamstwami. Zespołowi Korsakowa nierzadko towarzyszy ogólne osłabienie, niedożywienie, wyniszczenie organizmu, mogące nawet prowadzić do śmierci.

Alkoholizm: objawy związane z wyglądem

Alkoholizm objawia się nie tylko w naszym zachowaniu, samopoczuciu, ale i wyglądzie. Napoje wyskokowe prowadzą do odwodnienia - wypijając litr piwa tracimy 1400 ml płynów.

To odwodnienie widać na naszej skórze, która staje się "wyblakła", szara, za to zmarszczki i bruzdy nabierają wyrazistości. Alkohol rozszerza naczynka, powoduje opuchnięcia twarzy (na skutek limfy wypływającej z powiększonych przez alkohol naczyń krwionośnych do skóry twarzy). Pojawiają się także zaczerwienia na skórze, oczy stają się podkrążone.

Alkoholizm sprawia również, że ludzie pijący stają się... szczuplejsi. W tym akurat przypadku utrata wagi nie jest powodem do zadowolenia, ponieważ wiąże się ze spowolnieniem możliwości organizmu do syntezy białka. Tymczasem nasza tkanka mięśniowa jest tym większa, im większa zdolność organizmu do wiązania białka właśnie.

Alkohol zaostrza także objawy łuszczycy.

Spożywanie alkoholu - konsekwencją mogą być choroby nowotworowe

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Alkoholizm: objawy ostrzegawcze

Zanim u alkoholika rozwiną się wyżej wymienione objawy, można rozpoznać u niego symptomy ostrzegawcze alkoholizmu.

Są one często bardzo subtelne i nie rzucają się w oczy, ale powinny zwiększyć czujność osób, które na co dzień przebywają z osobą zagrożoną chorobą alkoholową. Należą do nich:

  • regularne i codzienne wypijanie co najmniej 2 piw lub 2 lampek wina lub 50 g wódki,
  • jednorazowe wypijanie płynów zawierających więcej niż 100 g ETOH (litr wina lub ćwierć litra wódki lub 5 dużych piw);
  • alkoholizm oznacza również rozpoczynanie dnia od wypicia alkoholu, tzw. poranne piwo,
  • szukanie okazji do picia – częstsze niż dotychczas imprezowanie, wychodzenie "na piwo", spożywanie alkoholu do posiłków,
  • picie alkoholu, by "załagodzić" objawy jego wcześniejszego spożycia, tzw. klinowanie,
  • trudności z przypomnieniem sobie, co działo się konkretnego dnia po spożyciu alkoholu,
  • wsiadanie "za kółko" po alkoholu,
  • proponowanie alkoholu na imprezach, ponaglanie innych i zachęcanie do częstszego wypijania "kolejek",
  • diametralna zmiana zachowania po alkoholu – potencjalny alkoholik po wypiciu staje się bardziej pewny siebie, ekstrawertyczny, wyluzowany, pozbywa się kompleksów i zahamowań,
  • picie w sytuacjach stresowych – sięganie po alkohol w stanach wzmożonego napięcia nerwowego, po doznaniu jakiejś przykrości, niepowodzenia, w ramach odprężenia po ciężkim dniu,
  • stopniowe zwiększanie tolerancji na alkohol (tzw. "mocna głowa"),
  • picie aż do "urwania filmu",
  • picie w samotności, w ukryciu,
  • alkoholizm to również rozdrażnienie w sytuacjach utrudnionego kontaktu z alkoholem.

Objawy, które powinny szczególnie niepokoić to traktowanie picia jako sposobu na ukojenie nerwów czy zapomnienie o nieprzyjemnym wydarzeniu bądź uczuciu.

Zagrożenie alkoholizmem występuje, jeśli u danej osoby w ciągu pół roku co najmniej 2 razy wystąpił któryś z wymienionych sygnałów ostrzegawczych.

Alkoholizm: kto jest nim szczególnie zagrożony?

Na uzależnienie od alkoholu mogą być podatne przede wszystkim:

  • osoby, w których otoczeniu zawsze pito dużo alkoholu,
  • osoby pijące dużo alkoholu już w młodym wieku,
  • osoby łatwo ulegające presji otoczenia, wrażliwe na krytykę, słabe psychicznie, często popadające w przygnębienie,
  • osoby, dla których zapijanie problemów stało się sposobem "radzenia" sobie z nimi.

Czytaj również:

miesięcznik "Zdrowie"

Wirtualny alkomat - skorzystaj z kalkulatora promili

Krok 1 z 3, podaj swoje informacje

18-99 lat
cm
kg