Alkohol i napoje energetyczne to niebezpieczne połączenie. Skutki mieszania alkoholu z energy drinkami
Dlaczego nie należy pić drinków łączących alkohol i napoje energetyczne? Wyniki badań przeprowadzonych przez licznych naukowców wskazują jednoznacznie, że skutki mieszania alkoholu z napojami energetycznymi mogą być bardzo niebezpieczne, nawet poważniejsze niż skutki picia samego alkoholu - zwiększają ryzyko przedawkowania alkoholu i mogą powodować problemy z sercem.
Łączenie alkoholu z napojami energetycznymi jest niebezpieczne, ponieważ te ostatnie zawierają spore dawki stymulującej kofeiny, która w połączeniu z alkoholem może wywołać groźne dla zdrowia skutki, nawet groźniejsze niż sam alkohol. Puszka napoju energetycznego zawiera średnio 80 mg kofeiny, czyli mniej więcej tyle, ile filiżanka kawy. Poza tym energy drinki zawierają także inne składniki pobudzające, takie jak żeń-szeń, wyciąg z guarany czy tauryna, które dodatkowo wzmagają działanie kofeiny i wydłużają jej aktywność.
Skutki mieszania alkoholu z napojami energetycznymi - silne pobudzenie
Jak twierdzi dr Cecile Marczinski z Uniwersytetu Northern Kentucky, takie połączenie sprawia, że pijący jest bardziej pobudzony niż po samym alkoholu. Do takich wniosków doszła po przeprowadzeniu badań na 56 studentach, ze średnią wieku 24 lata. Podzieliła ich na cztery grupy: pierwsza piła alkohol połączony z napojami energetycznymi, druga sam alkohol, trzecia tylko napoje energetyczne, a czwarta napój - placebo.
Osoby, które piły mieszankę alkoholu i napoju energetycznego, czuły się mniej pijane niż osoby, którym podano sam alkohol. Ponadto były dwa razy mocniej pobudzone, a u tego typu osób skłonność do ryzykownych zachowań, np. jazdy samochodem, znacząco wzrasta.
Przyczyną takiego stanu jest kofeina, która neutralizuje uspokajające właściwości alkoholu, sprawiając, że pijący ma wrażenie, iż jest mniej pijany, niż ma to miejsce w rzeczywistości - tłumaczy dr Dennis Thombs z UF College of Public Health and Health Professions.
Skutki mieszania alkoholu z napojami energetycznymi - śmiertelne przedawkowanie alkoholu
Z kolei dr Steven Lipshultz z University of Miami Miller School of Medicine dodaje, że łączenie napojów energetycznych z alkoholem może doprowadzić do śmiertelnego przedawkowania alkoholu. W jaki sposób? Jak tłumaczy dr Lipshultz, alkohol po pewnym czasie wywołuje senność i uczucie zmęczenia, co skutkuje zaprzestaniem picia. Osoby, które dodatkowo piją napój energetyczny, nie czują się zmęczone, lecz dzięki wyżej opisanemu działaniu kofeiny stają się pobudzone. W związku z tym nie przestają pić.
Skutki łączenia alkoholu z napojami energetycznymi - problemy z sercem
Udowodniono, że osoby, które mieszają energy drinki np. z wódką, sześć razy częściej zmagają się z palpitacjami serca niż te, które piją czysty alkohol lub mieszają go np. z sokami owocowymi. Połączenie alkoholu z napojami energetycznymi jest najbardziej niebezpieczne dla osób, które cierpią na zaburzenia rytmu serca i nie są świadome choroby. Może wówczas dojść do zatrzymania akcji serca, a w konsekwencji do śmierci.
Mieszasz alkohol z energy drinkami? Możesz mieć silnego kaca!
Skutkiem połączenia alkoholu z napojami energetycznymi może być silny kac - silniejszy niż ten po wypiciu samego alkoholu. Dlaczego? Kofeina, podobnie jak napoje alkoholowe, doprowadza do znacznego odwodnienia organizmu. Dlatego wypicie takiej mieszanki w większej ilości prowadzi do bardzo silnego odwodnienia organizmu, a w konsekwencji do bardzo silnego kaca.
Skutki mieszania alkoholu z napojami energetycznymi - uzależnienie
Napoje energetyczne uzależniają podobnie jak kawa, a dodatkowo sprzyjają uzależnieniu od alkoholu. Zdaniem naukowców z University of Maryland osoby, które często sięgają po tzw. energizery, równie często piją także alkohol.
Bibliografia:
- http://www.webmd.com/mental-health/alcohol-abuse/news/20110415/study-alcohol-energy-drinks-are-risky-combo
- http://www.dailymail.co.uk/health/article-2189013/Alcohol-mixed-energy-drinks-raise-risk-heart-problems-conditions.html
- http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=702C5DAF
Wirtualny alkomat - skorzystaj z kalkulatora promili
Krok 1 z 3, podaj swoje informacje
Porady eksperta