Ailurofobia - paniczny lęk przed kotami. Przyczyny, objawy, leczenie ailurofobii
Ailurofobia to odmiana fobii objawiająca się długotrwałym, panicznym lękiem przed kotami. Reakcją chorych na widok kota jest anormalne uczucie silnego niepokoju. Osoby z ailurofobią mają świadomość, że ich strach jest irracjonalny, lecz nie potrafią nad nim zapanować.
Ailurofobia powoduje także chęć ukrycia przed innymi osobami faktu o tym, że cierpią na strach przed kotami. Na samą myśl o tym, że ktokolwiek mógłby się o niej dowiedzieć dostają ataku paniki. Zjawisko to znane jest także pod nazwą felinofobii.
Spis treści
- Ailurofobia - co to jest i co ją wywołuje?
- Ailurofobia - objawy lęku przed kotami
- Ailurofobia - przyczyny lęku przed kotami
- Ailurofobia - leczenie
- Czy lęk przed czarnymi kotami to ailurofobia?
Ailurofobia - co to jest i co ją wywołuje?
Ailurofobia, czyli strach przed kotami jest jednym z rodzajów fobii. Reakcję stresową powoduje nie tylko bezpośrednia styczność z kotem czy myśl o możliwości kontaktu z nim, ale także oglądanie kota na zdjęciach lub filmie. Fobicy bojący się kotów zdają sobie sprawę z tego, że lęk który odczuwają nie stanowi dla nich zagrożenia.
Ailurofobia - objawy lęku przed kotami
Objawy wszystkich rodzajów fobii są do siebie podobne. Wśród nich wyróżnia się:
- wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
- zimne poty,
- duszności,
- kołatanie serca,
- uderzenia gorąca,
- uczucie ucisku w żołądku,
- drżenie mięśni,
- suchość w ustach,
- uczucie „miękkich nóg”,
- chęć ucieczki,
- histeria,
- poczucie zbliżającej się śmierci,
- poczucie bezradności,
- zaburzenia świadomości,
- panika.
Ailurofobia - przyczyny lęku przed kotami
Przyczyny ailurofobii mogą mieć swoje podłoże jeszcze we wczesnym dzieciństwie. Są to traumatyczne przeżycia, które mogły zostać zapomniane lub wyparte przez chorego - np. podrapanie lub ugryzienie przez kota. Należą do nich również sytuacje, w których kot był ofiarą np. przemocy ze strony człowieka. Inną przyczyną rozwoju ailurofobii może być widok kota wyrządzającego krzywdę ulubionemu bohaterowi z bajki.
Do rozwoju różnego rodzaju fobii przyczynia się także brak wiedzy na temat danego zwierzęcia czy sytuacji. Wówczas winę za nieprzyjemne doznania związane z przedmiotem fobii odpowiedzialni są rodzice.
Nie ulega zatem wątpliwości, że kluczową rolę w prawidłowym rozwoju dziecka odgrywa niezbędna edukacja, zaspokajanie dziecięcej ciekawości i dociekliwości oraz umiejętne przekazywanie wiedzy na temat wszystkich zjawisk, w tym budzących niepokój i strach.
Ailurofobia - leczenie
Ailurofobia potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie chorego z uwagi na to, że koty spotkać można wszędzie - w domach, na podwórku, ulicy czy parkingu.
Skuteczną formą leczenia ailurofobii jest podjęcie psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym, będącej skuteczną formą pokonywania trudności emocjonalnych, leczenia zaburzeń psychicznych i zachowań problematycznych.
Jej celem jest nauczenie pacjenta sposobów radzenia sobie z lękiem. W trakcie terapii specjalista dokonuje także psychoanalizy mającej za zadanie dotrzeć do źródła występowania problemu.
Leczenie ailurofobii opiera się na:
- oswajaniu się z lękiem przed kotami,
- poszerzaniu informacji na temat mechanizmów fobii,
- konfrontacji ze źródłem fobii w bezpiecznych warunkach,
- stopniowym osłabianiu lęku.
W walce z fobią skuteczna okazać się także może hipnoterapia oraz stosowanie technik relaksacyjnych. Ważne jest, aby leczenie ailurofobii przebiegało pod nadzorem doświadczonego specjalisty.
Czy lęk przed czarnymi kotami to ailurofobia?
Koty o czarnym umaszczeniu wzbudzają niepokój od zarania dziejów, także u ludzi nie cierpiących na fobie. Przyczyną strachu wywoływanego przez czarne koty są przesądy.
W średniowieczu wierzono, że koty o czarnym umaszczeniu miały być wysłannikami diabła. Uważano, że posiadają one paranormalne umiejętności i odpowiadają za wszelkiego rodzaju nieszczęścia, w tym śmierć i choroby.
Czytaj też:
- Strach - co sprawia, że się boimy? Rodzaje strachu i metody leczenia
- Fobia społeczna: objawy, przyczyny i leczenie
- Tanatofobia: przyczyny i leczenie lęku przed śmiercią
- Arachnofobia: przyczyny i objawy. Jak leczyć lęk przed pająkami?