Acodin uzależnia. Lek na kaszel Acodin działa jak narkotyk

2021-07-16 13:24

Acodin, lek na kaszel, w dawkach przepisanych przez lekarza, hamuje uciążliwy kaszel. Brany w większych ilościach działa jak narkotyk - powoduje stany euforyczne i halucynacje. Acodin w dużych dawkach prowadzi do zatrucia, a nawet do śmierci.

Acodin uzależnia. Popularny lek na kaszel acodin działa jak narkotyk
Autor: Photos.com Acodin uzależnia. Popularny lek na kaszel acodin działa jak narkotyk

Spis treści

  1. Co to jest Acodin i jak działa?
  2. Acodin - dlaczego może uzależnić
  3. Acodin - co się dzieje po zażyciu dużych dawek
  4. Dziecko bierze Acodin - co robić?

Co to jest Acodin i jak działa?

Acodin, lek na kaszel bez recepty, można znaleźć w rzeczach osobistych nastolatków i w ich różnych schowkach. Jeśli Acodin znalazł się również w twoim domu, choć nikt nie kaszle - jest się czym martwić.

Acodin działa jak narkotyk,  zawiera bowiem substancję działającą na układ nerwowy. Nastolatki używają go do poprawienia sobie nastroju i eksperymentów z niecodziennymi doznaniami. Tak stosowany Acodin uzależnia, jest też groźny dla zdrowia.

Co oznacza suchy kaszel u dziecka?

Acodin - dlaczego może uzależnić

Acodin zawiera bromowodorek dekstrometorfanu. Dekstrometorfan to substancja podobna w działaniu do kodeiny (czyli metylomorfiny - składnika opium). Przedostaje się z krwi do mózgu i wpływa na działanie ośrodkowego układu nerwowego.

W terapii przeciwkaszlowej to działanie terapeutyczne - dekstrometorfan hamuje bodźce nerwowe powodujące odruch kaszlowy. Ale ta sama substancja zażywana w dawkach większych niż zalecone przez lekarza staje się substancją psychoaktywną czyli narkotykiem.

Zmienia wydzielanie neuroprzekaźników w mózgu (dopaminy i serotoniny), zmienia doznania zmysłowe, wywołuje nienaturalne stany psychiczne, uzależnia fizycznie i psychicznie.

Acodin - co się dzieje po zażyciu dużych dawek

Lek może wywoływać stany euforyczne, uczucie błogostanu, niecodzienne doznania zmysłowe i halucynacje. Często powoduje także pobudzenie ruchowe i gadatliwość. Takie działanie Acodinu jest pożądane przez osoby żądne mocnych, niecodziennych wrażeń. Ale jak większość substancji psychoaktywnych dekstrometorfan zawarty w Acodinie nie działa zawsze tak samo u jednej osoby, poza tym ma różne działanie na rozmaitych ludzi. Może spowodować niepokój, silne stany lękowe i ataki paniki oraz zaburzenia równowagi i niezborność ruchową.

Nierzadkie są przypadki tzw. bad trip - kiedy zamiast przyjemnych doznań amator wrażeń doświadcza silnego lęku, ma urojenia zagrożenia życia, uczucie wyobcowania, oderwania od własnego ciała i utraty tożsamości. Dekstrometorfan powoduje także uwalnianie histaminy w organizmie, więc po zażyciu można cierpieć z powodu silnego swędzenia skóry.

Dziecko bierze Acodin - co robić?

Po pierwsze nie bagatelizować problemu. Ale też nie reagować gwałtownie: awanturą gniewem, czy używaniem przemocy, bo to tylko pogarsza sprawę. Najlepszą metodą jest staranie się o nawiązanie kontaktu z dzieckiem, wysłuchanie go ze spokojem, nawet jeśli mówi, że po prostu chce dzięki narkotykom przeżyć coś niezwykłego.

Czytać między wierszami, czasem różne szokujące rzeczy, które dziecko opowiada wskazują na coś za czym tęskni, czego potrzebuje emocjonalnie. Trzeba być też wyczulonym na próby manipulacji ze strony dziecka. Najlepiej od razu skontaktować się z jakąś organizacją zajmującą się uzależnionymi dziećmi i skonsultować ze specjalistą, który doradzi jak w takich sytuacjach postępować.

Ważne

Od 1 lipca 2015 roku można kupić tylko jedno opakowanie dostępnego bez recepty leku zawierającego pseudoefedrynę, dekstrometorfan lub kodeinę. Co więcej, farmaceuta może wydać lek zawierający którąś z tych substancji tylko osobie pełnoletniej. Poza tym może odmówić jego sprzedaży, jeśli uzna, że lek może zostać wykorzystany w celach pozamedycznych lub spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia.