7 sygnałów sugerujących, że możesz potrzebować wsparcia psychoterapeuty
O tym, że psychoterapia jest przydatna w leczeniu zaburzeń psychicznych, raczej doskonale wiadomo, mniej już znane jest jednak to, że skorzystać z niej mogą również i osoby, które z zaburzeniami psychicznymi się nie zmagają. Trudności w relacjach interpersonalnych, brak pewności siebie czy problemy z podejmowaniem decyzji – te wszystkie, a także i inne jeszcze problemy można rozwiązać właśnie poprzez udanie się do odpowiedniego terapeuty.
Spis treści
- Psychoterapia a zaburzenia psychiczne
- Psychoterapia a trudności w relacjach interpersonalnych
- Psychoterapia a trudności z podejmowaniem decyzji
- Psychoterapia a różne niepowodzenia życiowe
- Psychoterapia a nadmierna impulsywność
- Psychoterapia a problemy ze stosowaniem używek i inne uzależnienia
- Psychoterapia a brak pewności siebie i niska samoocena
- Psychoterapia: co zrobić, aby móc z niej skorzystać?
Psychoterapia to pojęcie bardzo ogólne. wiele jej rodzajów, takich jak m.in. terapia psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna czy psychoanaliza. Możliwa jest terapia indywidualna, jak i terapia par czy terapia rodzinna.
Ogólnie psychoterapia w powszechnym mniemaniu bywa oceniana bardzo różnie. Specjaliści nie mają wątpliwości co do tego, że jest ona dobrą metodą pozwalającą rozwiązać rozmaite problemy. Jednak wiele osób sądzi, że rozmowy z terapeutą nie są w stanie tak naprawdę w żaden sposób im pomóc. Takie myślenie może mieć różne przyczyny. Jedną z możliwych może być… zwyczajny strach przed otworzeniem się przed obcą osobą. Obawy te tak naprawdę nie są bezzasadne – w rzeczywistości bowiem psychoterapia wcale nie jest łatwa i w jej trakcie pacjent niejednokrotnie może odczuwać mniejszy lub większych dyskomfort. Jednak psychoterapia jest po to, by pomóc pacjentowi rozwiązać trudności, z którymi ten na co dzień się zmaga.
Psychoterapia a zaburzenia psychiczne
Psychoterapia to jedna z metod leczenia rozmaitych zaburzeń psychicznych. Skorzystać z niej mogą pacjenci z zaburzeniami depresyjnymi, ale i osoby zmagające się z jakimiś zaburzeniami lękowymi, takimi jak np. zespół lęku uogólnionego, zaburzenie lękowe z napadami paniki czy fobie specyficzne.
Terapia bywa bardzo pomocna w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (nerwicy natręctw), zaburzeń odżywiania (takich jak np. anoreksja i bulimia) czy przeróżnego rodzaju zaburzeń osobowości.
Czasami psychoterapia jest metodą leczenia wspierającą farmakoterapię, czasami zaś powinna ona stanowić podstawowy sposób leczenia zaburzeń psychicznych. Z drugą z wymienionych sytuacji można mieć do czynienia w przypadku zaburzeń osobowości, ale i w przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu czy zaburzeń hiperkinetycznych (ADHD).
Z psychoterapii moga korzystać nie tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi, lecz także osobom, które borykają się z innego rodzaju trudościami.
Psychoterapia a trudności w relacjach interpersonalnych
Współcześnie różnego rodzaju relacje interpersonalne wydają się kształtować nieco inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wiele związków po bardzo krótkim czasie się rozpada, rozwody obecnie dziwią już mało kogo. Tempo życia, dążenie do jak najszybszego pokonywania kolejnych szczebli drabiny zawodowej czy choćby pojawienie się pandemii skutkują tym, że relacje międzyludzkie po prostu cierpią.
Coraz więcej obecnie osób ma trudności z porozumieniem się zarówno ze swoimi najbliższymi, jak i z innymi otaczającymi ich ludźmi. Zdarza się, że czują się one bagatelizowane, mają wrażenie, że partner nie chce lub nie umieć sprostać ich oczekiwaniom, a znajomi z pracy i przełożeni nie doceniają ich zaangażowania.
Gdy z powodu takich trudności pacjent odczuwa napięcie, zaczyna mu brakować motywacji i zaczyna mieć wrażenie, że jest ze swoimi problemami całkiem sam. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z psychoterapii.
Wspólnie z terapeutą możliwe będzie obiektywne przyjrzenie się trudnościom, z którymi mierzy się dana osoba, ale i wypracowanie takich schematów postępowania, dzięki którym będzie ona w stanie otwarcie komunikować innym swoje potrzeby.
Psychoterapia a trudności z podejmowaniem decyzji
Niektóre osoby mają wyraźne problemy z podejmowaniem różnych decyzji. Czasami bywają to decyzje dotyczące wyboru studiów, a czasami miejsca zamieszkania, wyjazdu na wakacje czy wejścia w związek małżeński.
Tak jak problemy z wyborem odpowiedniego produktu w sklepie raczej nie utrudniają ludziom funkcjonowania, tak już wybór tego, jaki kierunek studiów wybrać i czym później zajmować się w przyszłości, jak najbardziej może sprawiać wiele trudności.
Nierzadko zdarza się, że osoba mająca problemy z podejmowaniem decyzji kieruje się ostatecznie zdaniem innych osób – rodziców, partnera czy znajomych. Może ona ostatecznie decydować się na to, co nie do końca jej odpowiada. Finalnie dochodzić może do tego, że będzie ona odczuwała rozgoryczenie, złość na samego siebie czy frustrację.
Wtedy, gdy podjęcie jakiejkolwiek decyzji stanowi znaczną trudność, warto rozważyć psychoterapię. Wraz z terapeutą możliwe będzie poszukiwanie przyczyn tego, dlaczego pacjent nie jest w stanie się na nic zdecydować, a następnie sprawienie, aby podejmowanie przez niego decyzji stało się w końcu możliwe.
Psychoterapia a różne niepowodzenia życiowe
Współczesne czasy trudno uznać tak naprawdę za przyjazne. Wspomnieć tutaj można chociażby o pandemii, która negatywnie odbiła się na życiu większości populacji. Utrata pracy, problemy w związkach czy trudności szkolne stały się tak naprawdę codziennością.
Tak jak niektórzy ludzie po otrzymaniu wypowiedzenia zaczynają szukać kolejnego zajęcia, tak już innym zdecydowanie trudniej się z tym pogodzić. Podobnie bywa z rozpadami związków – niektórzy szybko są w stanie dojść do siebie, inni z kolei przeżywają rozstanie przez bardzo długi czas.
Wspomniane powyżej problemy mogą prowadzić do różnych trudności – u niektórych skutkują one wycofaniem się z relacji międzyludzkich, u innych dochodzi do rozwoju depresji, a u jeszcze innych osób następstwem bywa nadmierne korzystanie z substancji psychoaktywnych.
Wtedy, gdy człowiek ma wrażenie, że nic w jego życiu się nie udaje, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy psychoterapeuty.
Wraz ze specjalistą możliwe będzie przeanalizowanie tego, dlaczego dane wydarzenia wywarły na pacjencie aż tak silny wpływ, ale i znalezienie rozwiązań na to, jak radzić sobie z trudnymi emocjami w inny sposób niż przez zatapianie swoich smutków w alkoholu czy maskowanie ich przez zażywanie innych substancji.
Psychoterapia a nadmierna impulsywność
Cechą niektórych osób jest impulsywność – niewiele trzeba, żeby drobne tak naprawdę problemy doprowadziły u nich do ich wybuchu. Sytuacja, gdzie dzieje się to okazjonalnie, raczej nie stanowi większego problemu. Jednak, gdy człowiek jest napięty przez cały czas, a błędnie kupiony przez partnera produkt prowadzi do trwającej kilka godzin awantury, problemowi zdecydowanie należy się już przyjrzeć.
Osobę nadmiernie impulsywną trudno może być przekonać do odwiedzenia terapeuty. Zdecydowanie jednak warto to robić, ponieważ psychoterapia może umożliwić nie tylko znalezienie przyczyny przejawianej przez nią nadmiernej drażliwości, ale i pomóc w znalezieniu sposobów na to, by wybuchy pojawiały się u pacjenta jak najrzadziej.
Psychoterapia a problemy ze stosowaniem używek i inne uzależnienia
W kontekście uzależnień jeszcze do niedawna najczęściej spotykanymi problemami był alkoholizm czy uzależnienie od narkotyków. Obecnie jednak coraz więcej mówi się o innych jeszcze uzależnieniach, takich jak uzależnienie od komputera, hazardu, pornografii czy zakupoholizmie.
Tego rodzaju problemy, potrafią wywierać destrukcyjny wpływ zarówno na życie rodzinne, jak i zawodowe osoby uzależnionej.
Z uzależnieniami należy więc walczyć. Metodą, dzięki której można je pokonać, jest właśnie psychoterapia. Wykorzystywana jest zarówno terapia grupowa, jak i indywidualna. Mają one na celu przede wszystkim stwierdzenie, z jakich powodów pacjent stracił kontrolę nad swoimi zachowaniami oraz wsparcie go w utrzymaniu abstynencji.
Psychoterapia a brak pewności siebie i niska samoocena
W mediach wciąż – pomimo tego, że powoli się to zmienia – promowany jest obraz ludzi sukcesu, którzy są piękni, bogaci i nawet kiedy mają pod opieką pięcioro dzieci, to zawsze mają czas na wykonanie perfekcyjnego makijażu, a po mieszkaniu przechadzają się w butach na wysokim obcasie.
Większość osób doskonale wie, że medialna rzeczywistość jest w pewnym stopniu zakłamana. Jednak nadal bywa, że obcowanie z nią prowadzi do różnego rodzaju kompleksów czy obniżonej samooceny.
Niektórzy ludzie od wczesnego dzieciństwa borykają się z obniżoną samooceną. Różne bywają tego przyczyny. Czasami winne są nieprawidłowe zachowania rodziców, czasami zaś problemy szkolne czy wielokrotne niepowodzenia w związkach.
Niska samoocena związana może być również z kompleksami na punkcie własnego wyglądu, które zresztą nie zawsze są uzasadnione. Teoretycznie brak pewności siebie nie stanowi większego problemu, w praktyce jednak może on chociażby utrudniać walczenie o swoje racje w codziennych sytuacjach.
Mowa tutaj chociażby o trudnościach z wyegzekwowaniem właściwego przeprowadzenia prac przez wynajętą ekipę remontową czy uzyskaniem rekompensaty od biura podróży wtedy, gdy wymarzonemu, kupionemu za dużą sumę pieniędzy wyjazdowi wakacyjnemu wiele brakowało do doskonałości.
W sytuacji, gdy pacjent zauważa, że jego brak pewności siebie po prostu utrudnia mu funkcjonowanie, można udać się po pomoc do psychoterapeuty. Wraz z nim możliwe będzie skupienie się na przyczynach tego stanu, jak i wzmacnianie samooceny pacjenta i budowanie jego pewności siebie.
Psychoterapia: co zrobić, aby móc z niej skorzystać?
Możliwe są dwie opcje korzystania z psychoterapii. Dostępna jest pomoc psychoterapeutyczna zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnych ośrodków terapeutycznych.
Aby skorzystać z psychoterapii w ramach NFZ konieczne jest znalezienie poradni zdrowia psychicznego (PZP) lub centrum zdrowia psychicznego (CZP). Oprócz tego do rozpoczęcia terapii wymagane jest posiadanie skierowania – otrzymać je można od dowolnego lekarza. Najczęściej wystawiane są one przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (lekarzy rodzinnych).
Jak nietrudno się jednak domyślić, psychoterapia na NFZ – niestety – nie jest łatwo dostępna. Nierzadko kolejki są długie, a do tego spotkania mogą odbywa się dwa, a czasami nawet jeden tylko raz w miesiącu. Taka częstość – szczególnie, gdy pacjent zmaga się ze znacznymi trudnościami – jest zdecydowanie za mała.
Z tego powodu wiele osób decyduje się ostatecznie na skorzystanie z komercyjnej psychoterapii. Koszt bywa w tym przypadku różny, zazwyczaj cena jednej sesji psychoterapii mieści się w granicach 100-150 zł.
Porady eksperta