6 sposobów na lepsze życie z przewlekłą depresją
Zaburzenia depresyjne przebiegać mogą bardzo różnie – u niektórych pacjentów w ciągu całego ich życia występuje jedynie jeden epizod depresyjny, u innych zaś stwierdzane są zaburzenia depresyjne nawracające. Zdarza się, że pomimo nawet długotrwałego leczenia, osoba z depresją nadal nie odczuwa pełnej poprawy swojego samopoczucia. Co robić, mając przewlekłą depresję, by poczuć się lepiej?
Spis treści
- Przewlekła depresja: czasami konieczna jest weryfikacja diagnozy
- Psychoterapia uzupełnia farmakoterapię
- Rola aktywności fizycznej
- Przewlekła depresja a dieta
- Przewlekła depresja a używki
- Przewlekła depresja a relaks
- Przewlekła depresja a wsparcie rodziny
Depresja jest obecnie jednym z najczęściej rozpoznawanych u ludzi zaburzeń psychicznych. Stanowi ona poważną trudność dla zmagających się z nią osób, jak i dla światowych gospodarek. Z powodu tej jednostki wiele osoób nie jest w stanie funkcjonować w taki sposób, by właściwie wykonywać swoje codzienne obowiązki. Ze względu zarówno na rozpowszechnienie, jak i wpływ zaburzeń depresyjnych na funkcjonowanie pacjentów ważne jest odpowiednie jej rozpoznawanie i leczenie.
Pacjenci miewają epizody depresyjne, które – dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia – przemijają i później cieszą się oni dobrym samopoczuciem. Zdarza się jednak niestety, że człowiek miewa objawy depresyjne przez dłuższy czas. Z takową sytuacją można mieć do czynienia w przebiegu zaburzeń depresyjnych nawracających, które są rozpoznawane wtedy, gdy pacjent przebył w swoim życiu co najmniej dwa epizody depresyjne.
Czasami dochodzi do tego, że człowiek cały czas czuje się źle pomimo zastosowanego leczenia. Istnieją jednak sposoby na to, by pomimo występowania przewlekłej depresji, poczuć się lepiej.
Przewlekła depresja: czasami konieczna jest weryfikacja diagnozy
W sytuacji, gdy pacjent jest leczony z powodu depresji przez dłuższy czas, przyjmował już rozmaite leki przeciwdepresyjne, a mimo to nadal nie odnotował on wyraźnej poprawy swojego samopoczucia, pojawia się konieczność weryfikacji diagnozy. Zdarzać się może tak, że u danej osoby występują inne niż depresyjne zaburzenia, w których leczeniu niezbędne będzie zastosowanie innych leków niż środki przeciwdepresyjne.
Wśród jednostek, w których występować mogą objawy depresyjne, wymienić można przede wszystkim:
- chorobę afektywną dwubiegunową,
- depresję z objawami psychotycznymi (depresję psychotyczną),
- zaburzenia osobowości
- czy zaburzenia schizoafektywne.
Przykładowo, w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej, poprawę samopoczucia pacjentów przynosić może stosowanie leków stabilizujących nastrój (normotymicznych), w leczeniu depresji psychotycznej stosowane z kolei bywają leki przeciwdepresyjne wraz z lekami przeciwpsychotycznymi (neuroleptykami).
Ostatecznie może się okazać, że pacjent tak naprawdę zmaga się z innymi niż depresja problemami i modyfikacja leczenia może przynosić rezultaty w postaci oczekiwanej poprawy jego samopoczucia.
Psychoterapia uzupełnia farmakoterapię
Dość często dzieje się niestety tak, że pacjenci przyjmujący leki przeciwdepresyjne korzystają jedynie z pomocy psychiatry. Tymczasem – co udowodniono w niejednym badaniu naukowym – najlepsze efekty leczenia zaburzeń psychicznych uzyskuje się wtedy, gdy farmakoterapia połączona jest z psychoterapią.
Leki przeciwdepresyjne cechują się przede wszystkim działaniem poprawiającym nastrój oraz napęd, czyli chęć do wykonywania jakichkolwiek aktywności. Tak jak rzeczywiście dzięki ich zażywaniu pacjent może poczuć się lepiej, tak z wykorzystaniem leków nie da się rozwiązać wszystkich problemów – farmakoterapia nie wyeliminuje m.in. obniżonej samooceny czy braku asertywności.
Praca z terapeutą ma na celu doprowadzić do zwiększenia świadomości pacjenta na swój własny temat i umożliwić mu zmianę pewnych schematów myślowych, które mogą zwyczajnie utrudniać mu codzienne funkcjonowanie.
Osoby z przewlekłą depresją, które – zwłaszcza pomimo leczenia – nie do końca odczuwają poprawę, zdecydowanie powinny rozważyć możliwość skorzystania z psychoterapii.
Rola aktywności fizycznej
Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na stan osób z depresją. Osoba z depresją może nie mieć motywacji do jakiegokolwiek działania, trudne może być więc zebranie się w sobie i udanie się na przejażdżkę rowerową czy na basen.
Z drugiej jednak strony jak najbardziej warto jednak walczyć ze sobą, ponieważ wysiłek fizyczny naprawdę poprawia samopoczucie i nawet wtedy, kiedy jest się po nim zmęczonym, nastrój powinien ulegać poprawie.
Przewlekła depresja a dieta
O znaczeniu diety wspomina się przede wszystkim w kontekście profilaktyki chorób układu krążenia czy otyłości. Mniej się natomiast mówi o zależności między jadłospisem a zdrowiem psychicznym. Zdrowa, zbilansowana dieta dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych do jego funkcjonowania składników, w tym również i tych, które wykorzystują struktury wchodzące w skład ośrodkowego układu nerwowego.
Ciężkostrawna, obfitująca w tłuszcze i proste węglowodany dieta może sprawiać, że człowiek będzie czuł się ociężały i niechętny do podejmowania jakichkolwiek innych niż niezbędne aktywności. Dla osoby, która na co dzień – z powodu depresji – ma zmniejszoną motywację do działania, mało urozmaicona i zwyczajnie niezdrowa dieta nie będzie korzystna.
Ostatecznie pacjenci z depresją jak najbardziej powinni zwracać uwagę na to, co trafia na ich talerze. Ważne jest, by komponować jadłospis zgodnie z piramidą żywieniową i nieustannie dbać o to, by w menu znajdowały się odpowiednie ilości warzyw i owoców, jednocześnie unikając niezdrowych używek, takich jak papierosy czy alkohol.
Polecany artykuł:
Przewlekła depresja a używki
Skoro już o używkach mowa, warto podkreślić, że pacjenci z przewlekłą depresją zdecydowanie powinni ich unikać. Zdarza się, że – w celu chociażby poprawy nastroju – osoby z zaburzeniami depresyjnymi sięgają często np. po alkohol.
Takie rozwiązanie jest bardzo złudne, ponieważ alkohol wcale nie poprawia samopoczucia, a jedynie tymczasowo maskuje istniejące u pacjenta problemy. Dodatkowo następnego dnia po spożyciu jego nadmiernych ilości pacjent może czuć się jeszcze gorzej niż wcześniej.
Korzystanie z używek w celu poprawy nastroju po bardzo krótkim czasie może doprowadzić do rozwoju uzależnienia. Ostatecznie pacjent zamiast z jednym, może zacząć borykać się z dwoma problemami.
Od substancji psychoaktywnych pacjenci z depresją powinni więc trzymać się z daleka. Zaleca się próbować redukować doświadczane przez siebie napięcie z wykorzystaniem innych metod.
Przewlekła depresja a relaks
W przebiegu przewlekłej depresji pacjenci nierzadko zmagają się z takimi uczuciami, jak lęk, niepokój czy drażliwość. Zdecydowanie warto podejmować się prób ich niwelowania z wykorzystaniem różnych technik relaksacyjnych. Pomagać – zarówno w odegnaniu niepokoju, jak i nieprzyjemnych myśli – mogą m.in. ćwiczenia oddechowe, joga czy medytacja.
Ogólnie nie sposób wymienić tutaj wszystkich możliwych oddziaływań, które mogą pomóc pacjentowi w uzyskaniu równowagi. Poprawić samopoczucie osoby z depresją może zarówno czytanie książki, jak i udanie się na spacer czy rozmowa z bliską osobą.
Przewlekła depresja a wsparcie rodziny
Osoby z depresją nierzadko mają obniżone poczucie własnej wartości, czują się bezsilne i bezużyteczne. Czasami miewają wrażenie, że są ze swoimi problemami same i że nikt nie jest w stanie im pomóc. Nierzadko zdarza się, że wstydzą się one rozmawiać o swoich trudnościach nawet z najbliższymi, czego zdecydowanie nie powinny one jednak unikać.
Depresję coraz częściej porównuje się do innych, całkowicie innych schorzeń przewlekłych, takich jak np. nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. To, że ktoś na nią zapadł, nie jest jego winą. Najważniejsze jest to, aby osoba borykająca się z zaburzeniami psychicznymi uzyskała niezbędną jej pomoc.
Nadal jest to zaskakujące dla wielu ludzi, tymczasem naprawdę pacjent pogrążony w głębokiej depresji może mieć problem z tym, żeby np. zadzwonić do poradni psychiatrycznej i umówić się na wizytę do specjalisty.
Z tego właśnie powodu aż tak istotne jest to, by jej najbliżsi wspierali chorego. Sama wiedza o tym, że obok zawsze jest ktoś, komu można się wygadać czy od kogo można uzyskać pomoc, może niebagatelnie poprawiać samopoczucie osoby z przewlekłą depresją.
Porady eksperta