11 oznak, że możesz mieć nerwicę
Nerwice, do których zaliczane są m.in. zaburzenia lękowe uogólnione, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne czy zaburzenia lękowe z napadami paniki, stanowią jedne z najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń psychicznych. Pewne ich objawy, takie jak np. napady lęku, jednoznacznie sugerują możliwość wystąpienia tego schorzenia. Istnieje jednak szereg nieoczywistych dolegliwości, które mogą być objawem nerwicy. Jakie dokładnie problemy mogą sugerować nerwicę? Dowiedz się, kiedy należy udać się do specjalisty.
Nerwice, są jednymi z najbardziej znanych zaburzeń psychicznych. Do tej grupy jednostek z kręgu zainteresowania psychiatrii zaliczanych jest wiele różnych problemów, takich jak m.in.:
- zespół lęku uogólnionego,
- fobie specyficzne,
- zaburzenia lękowe z napadami paniki
- czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
Pacjentom nerwice kojarzą się przede wszystkim z odczuwaniem różnego stopnia, nieuzasadnionego lęku. W praktyce jednak możliwych objawów nerwicy wyróżnia się zdecydowanie więcej. Ich znajomość jest istotna z tego powodu, iż pozwala na wczesne zdiagnozowanie zaburzeń nerwicowych i jak najszybsze rozpoczęcie właściwego leczenia.
Spis treści
- Nerwica a ciągłe zamartwianie się
- Nerwica a uczucie zmęczenia
- Nerwica a zaburzenia snu
- Nerwica a drażliwość
- Nerwica a irracjonalne lęki
- Nerwica a natręctwa i obsesje
- Nerwica a unikanie sytuacji społecznych
- Nerwica a zaburzenia koncentracji
- Nerwica a wzmożone napięcie mięśniowe
- Nerwica a dolegliwości somatyczne
- Nerwica a napady paniki
- Nerwica: kiedy udać się do specjalisty?
Nerwica a ciągłe zamartwianie się
Jednym z częstszych objawów nerwicy jest nieustanne zamartwianie się. To, że człowiek okresowo czymś się nadmiernie przejmuje, jest zasadniczo naturalnie. Jednak w przypadku zaburzeń lękowych – szczególnie zaburzenia lękowego uogólnionego – objawy pojawiają się w odniesieniu do codziennych sytuacji.
Jako przykład tego rodzaju nieuzasadnionych obaw można podać nieustanny lęk o (dotychczas całkowicie zdrowych) członków rodziny czy niepokój dotyczący stabilności finansowej wtedy, gdy pacjent prowadzi świetnie prosperującą działalność.
Nerwica a uczucie zmęczenia
Wielu osobom trudno znaleźć związek pomiędzy zaburzeniami lękowymi a uczuciem wyczerpania. W praktyce jednak bardzo łatwo to wyjaśnić.
Otóż osoby, które często miewają ataki paniki lub odczuwają nieustannie lęk czy napięcie, mogą nie być w stanie zrelaksować się w czasie wolnym (nawet gdy mają go dużo).
Ostatecznie mogą one skarżyć się na przewlekłe uczucie zmęczenia. Problem pojawiać się może szczególnie u tych pacjentów, u których wystąpią zaburzenia lękowe uogólnione.
Nerwica a zaburzenia snu
Kolejnym możliwym przejawem zaburzeń nerwicowych są zaburzenia snu. Pacjenci zmagający się z lękiem doświadczają ich w różnej postaci. Najczęstsze jednak są problemy z zaśnięciem oraz wybudzenia w ciągu nocy.
Do zaburzeń snu dochodzić może m.in. w związku z ciągle odczuwanym przez pacjentów napięciem. Zdarza się, że występujące u osoby chorej objawy nasilają się w godzinach wieczornych, utrudniając tym samym zapadnięcie w sen.
Nerwica a drażliwość
Tendencja do nadmiernej drażliwości jest często spotykana w przebiegu zaburzeń nerwicowych. Pacjentów mogą rozdrażniać nawet najmniejsze błahostki. Mogą oni być nieuprzejmi dla swoich bliskich czy szybko się irytować.
Powodem drażliwości w przebiegu nerwic mogą być różne zjawiska. Najczęściej jednak jest ona skutkiem ciągłego odczuwania niepokoju i lęku.
Nerwica a irracjonalne lęki
Istotą jednej grupy zaburzeń nerwicowych jest występowanie u pacjentów nieuzasadnionego, panicznego lęku w stosunku do czynników, które nie powinny powodować aż tak skrajnych reakcji.
Mowa tutaj o fobiach specyficznych, takich jak np.:
W przebiegu tego rodzaju nerwic, lęk pojawia się nie tylko w związku z zetknięciem się z czynnikiem, którego pacjent się obawia, lecz także na samą tylko myśl o możliwości zetknięcia się z nim. Określa się to mianem lęku antycypacyjnego.
Nerwica a natręctwa i obsesje
Zadziwić może to, że objawem nerwicy może być nie tylko lęk, ale i przymus wykonywania pewnych czynności czy pojawianie się jakichś uporczywych myśli.
Do grupy zaburzeń nerwicowych zaliczane są również zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, które potocznie określane są jako nerwica natręctw.
Kompulsjami określa się przymusowe wykonywanie różnych czynności, np.:
- mycie rąk,
- sprawdzanie, czy drzwi zostały zamknięte
- czy też układanie przedmiotów w ściśle określonym porządku.
Obsesje to z kolei uporczywe, niechciane przez pacjenta myśli, które mogą dotyczyć tematyki np. religijnej, ale i erotycznej czy higienicznej.
Obsesje z kompulsjami są bezpośrednio ze sobą powiązane. Zazwyczaj wykonanie czynności przymusowej, przynajmniej na pewien czas, ogranicza intensywność obsesyjnych myśli.
Nerwica a unikanie sytuacji społecznych
O zaburzeniach nerwicowych świadczyć mogą trudności związane z sytuacjami społecznymi. Mowa tutaj o takich problemach, jak np. lęk przed publicznymi wystąpieniami czy unikanie przebywania w tłumie (np. na koncercie czy w galerii handlowej w okresie okołoświątecznym).
Zazwyczaj powiązane są one z obawami przed krytyką czy ocenianiem przez innych ludzi i mogą wynikać z wystąpienia u pacjenta np. fobii społecznej.
Nerwica a zaburzenia koncentracji
Trudności ze skupieniem przez dłuższy czas uwagi podczas pracy czy robienia zakupów jak najbardziej bywają przejawem nerwicy.
Dochodzić do nich może chociażby przez pojawianie się u pacjenta obsesyjnych myśli czy ciągłego niepokoju.
Różnorakie lęki mogą ostatecznie tak bardzo zdominować życie pacjenta, że nie będzie on w stanie skupić się na dosłownie niczym innym niż one.
Nerwica a wzmożone napięcie mięśniowe
Osoby z nerwicą często odczuwają wzmożone napięcie mięśni. Problem ten pojawia się w przebiegu niektórych zaburzeń nerwicowych.
Ogólnie uważa się, że sprzyjać wzmożonemu napięciu mięśniowemu może odczuwany przewlekle lęk.
Istnieje zależność pomiędzy nerwicami a napięciem mięśniowym. Wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych w celu rozluźnienia mięśni, może również prowadzić do zmniejszenia u pacjentów uczucia niepokoju oraz lęku.
Nerwica a dolegliwości somatyczne
Zdarzają się sytuacje, w których pacjent doświadczający jakichś dolegliwości, np. przewlekłych bólów głowy czy bólów brzucha, udaje się do wielu rozmaitych specjalistów, wykonuje mnóstwo różnych badań, a przyczyn występowania objawów nie udaje się odnaleźć.
Ostatecznie okazuje się, że psychika i ciało są ze sobą rzeczywiście bezpośrednio powiązane i przejawem zaburzeń nerwicowych mogą być dolegliwości somatyczne.
O tym, że mogą one mieć takie właśnie podłoże, przekonywać może współwystępowanie z nimi np. częstego zamartwiania się czy napadów lęku.
O nerwicy może świadczyć fakt, że dolegliwości natury somatycznej nasilają się wtedy, gdy pacjent przeżywa jakieś stresujące go sytuacje.
Nerwica a napady paniki
Napady paniki są jednym z najczęściej kojarzonych problemów związanych z nerwicą. Charakteryzują się one tym, że pojawiają się nagle i przebiegają bardzo gwałtownie. Typowe dla ataków paniki jest występowanie wyjątkowo silnego lęku, przez który niejeden pacjent ma wrażenie, że może on za chwilę po prostu umrzeć.
Poza niebywale silnym lękiem pacjenci odczuwają również dolegliwości somatyczne, takie jak:
- znaczne przyspieszenie czynności serca,
- przyspieszenie oddychania,
- bladość skóry
- czy drżenie rąk.
Nerwica: kiedy udać się do specjalisty?
Niepokojące są przede wszystkim te objawy potencjalnej nerwicy, które znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie pacjenta.
W sytuacji, gdy ciągłe obawy czy niepokój są tak nasilone, że osoba nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków zawodowych czy rodzinnych, konsultacja ze specjalistą jest wręcz wskazana.
W Polsce korzystanie z pomocy psychiatry czy psychologa dla wielu ludzi wciąż wzbudza negatywne emocje. Warto jednak podkreślić, że właściwe leczenie nerwicy naprawdę umożliwia powrót do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów od ochrony zdrowia psychicznego jak najszybciej.
Czytaj też:
- Nerwica - przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie
- Nerwica - rodzaje nerwic
- Depresja nerwicowa i nerwica depresyjna - czy to ta sama choroba?
Porady eksperta