Postanowienia noworoczne: co zrobić, by udało się ich dotrzymać? [WIDEO]
Postanowienia noworoczne robi większość z nas - Nowy Rok jest bowiem dla nas jak czysta kartka papieru. Niezapisana, niezamalowana, idealna do wypełnienia właśnie noworocznymi postanowieniami. Tylko dlaczego tak trudno ich dotrzymać? Przeczytajcie, co zrobić, by bardziej skutecznie przestrzegać swoich postanowień noworocznych!
Spis treści
- Postanowienia noworoczne: sztuka ich formułowania
- Wybieraj postanowienia noworoczne, których jesteś w stanie dotrzymać
- Noworoczne postanowienia działają lepiej od innych
Postanowienia noworoczne są, zdaniem psychologów, naszą odpowiedzią na nadejście Nowego Roku, który traktujemy jako symbol, pierwszy dzień naszego nowego (i w domyśle lepszego) życia. To, co nie udało się w mijającym roku, z pewnością nadrobimy. Jednak jak pokazuje doświadczenie, z postanowień noworocznych najczęściej pozostają tylko słowa.
Według statystyk jedynie co 20. osoba, która wyznacza sobie noworoczne cele, w stu procentach dotrzymuje wszystkich postanowień. Być może wynika to ze zbyt dużych oczekiwań i wymagań, które sobie stawiamy. Porywanie się z motyką na słońce rzadko kiedy się udaje. Umiejętna ocena własnych możliwości to jeden z ważniejszych elementów skutecznego planowania i wprowadzania w życie zmian.
Postanowienia noworoczne: sztuka ich formułowania
Co więc zrobić, by swoich postanowień noworocznych dotrzymać? Przede wszystkim, nie postanawiajmy czegoś, co jest niemożliwe do zrealizowania (rzucam palenie od 1 stycznia, do końca zimy schudnę 30 kilo, w ciągu paru miesięcy opanuję język japoński). Takie obietnice nie mają sensu, a trudność ich wykonania może nas jeszcze bardziej demotywować.
Zamiast tego postanówmy sobie coś, co na 90 proc. zrealizujemy (OGRANICZĘ palenie, ZACZNĘ naukę obcego języka, ZAPISZĘ się na kurs tańca). Jeśli uda nam się to wykonać, nasza samoocena zdecydowanie wzrośnie, a my będziemy mogli stawiać przed sobą coraz trudniejsze zadania.
Według psycholog Ewy Woydyłło, siła noworocznych postanowień nie leży w natychmiastowym efekcie, ale w zmianie sposobu myślenia i w motywacji do podjęcia owocnego wysiłku. - Większość zmian w naszym życiu dokonuje się nie w wyniku nagłego zdarzenia, tylko w wyniku naszej pracy – przypomina Woydyłło.
- Postanowienie noworoczne kieruje uwagę na jakiś cel, np. będę biegać i nawet jeśli tego nie wykonam od razu, to już ruszył proces. Pewnego dnia pojawi się też jego efekt. Jeśli komuś bardzo zależy, to na pewno mu się uda – przekonuje psycholog.
Wybieraj postanowienia noworoczne, których jesteś w stanie dotrzymać
Nowy Rok zdecydowanie sprzyja postanowieniom. Nie podchodźmy jednak do nich jednak zbyt serio. Czasem warto "przymrużyć oko" i poszukać postanowień noworocznych łatwiejszych w realizacji, na przykład:1. Nigdy więcej nie dam się namówić na magiczne kremy, które w tydzień odmładzają twarz, rozświetlą cerę, wyrównają nierówności, ukryją piegi i wygładzą w sposób oszałamiający. Takich kremów po prostu nie ma. Co prawda skrywają w sobie pył księżycowy, molekuły, pyłki kwiatowe zbierane o brzasku słońca i mieszanki pobudzające naczynia krwionośne, ale żaden z nich nie zmieni naszej metryki w sposób widoczny i namacalny.
2. Pokocham (prawie) wszystkie dzieci – zarówno swoich znajomych, jak i obcych ludzi również. Nie będę się denerwować faktem, że ktoś wrzeszczy do mojego ucha, podarł mi grabkami rajstopy, walnął wiaderkiem w kolano, wysypał wszystko z torebki i wrzucił komórkę do stawu, bo "dzwoniła do rybek". Dzieci to nasz największy skarb i tego się zgodnie z postanowieniami noworocznymi trzymajmy.3. Zacznę czytać instrukcje obsługi różnych sprzętów, które posiadam, a których nie używam, bowiem wydają mi się dość skomplikowane. Nauczę się składać wyciskarkę do soków i nie zostanie mi w ręku żadna część, z którą nie będę wiedziała co zrobić. Opanuję wprowadzanie pinu do radia samochodowego i sama zacznę wlewać płyn do spryskiwaczy.4. Przynajmniej raz w nowym roku uda mi się złożyć samodzielnie mapę według zgięć, których dokonano w drukarni. 5. Zmuszę się do wykonywania jakiegokolwiek sportu. Przynajmniej raz w tygodniu zegnę swój kręgosłup w ramach fitness albo zastygnę z nogą w górze podczas zajęć jogi, albo zrobię więcej niż jeden przysiad.
6. Wyskrobię dla siebie mnóstwo wolnego czasu. Organizacja codziennego życia zaskoczy mnie samą. Znajdę czas na pracę, przeplotę go zabawą z dzieckiem, spacerem z psem, rozmową z mężem, czytaniem książki, kinem, teatrem, kulinarnymi akrobacjami i wieczorami wellness, podczas których skąpana w malinowej pianie oddam się rozmyślaniom o niczym. Na dodatek będę się kładła najpóźniej o dziesiątej wieczorem i wstanę wypoczęta, wyspana oraz promieniejąca energią na nowy dzień. Wśród moich postanowień noworocznych jest również to, że nigdy też nie zachoruję, bo to by mnie wybiło z rytmu.Tyle postanowień noworocznych. Wieczorem możemy wykreślić połowę z nich. A może wystarczy jedno?
Wpisujcie niżej swoje noworoczne postanowienia - małe i duże - w myśl zasady, że to co napisane, ma większą moc sprawczą. Będziemy Was trzymać za słowo przez cały 2015 rok! A wszystkim - tym mniej i bardziej wytrwałym w realizacji postanowień - życzymy szczęśliwego Nowego Roku!
Noworoczne postanowienia działają lepiej od innych
Dlaczego tak się dzieje i jak w takim razie ich dotrzymać? Zapoznaj się z wypowiedzią psychologa Miłosza Brzezińskiego!
Źródło: x-news.pl
Polecany artykuł: