Co to jest marazm i jak go przezwyciężyć? Przydatne ćwiczenia

2021-08-22 18:20

Marazm to w rozumieniu medycznym wyniszczenie organizmu, ale w potocznym to stan, w którym czujemy się zmęczeni, apatyczni, znudzeni dotychczasowym życiem: pracą, codziennymi obowiązkami. Niby chcemy coś zmienić, ale nie wiemy jak. Sprawdź, jakie ćwiczenia pomogą ci przezwyciężyć ten stan!

Marazm: jak go przezwyciężyć? Przydatne ćwiczenia
Autor: gettyimages.com Marazm często dopada nas, gdy w naszym życiu brakuje zmian.

Spis treści

  1. Co to jest marazm? Definicja marazmu
  2. Marazm: jak zwiększyć swoją życiową motywację?
  3. Sposób na marazm: praktyka obecności
  4. Sposób na marazm: metoda focusingu
Stres: jak go zwalczyć?

Co to jest marazm? Definicja marazmu

Marazm rozumiany jako obojętność, brak życiowego entuzjazmu, chęci do podejmowania wyzwań można przezwyciężyć, wdrażając odpowiednie techniki pracy nad sobą. Warto odróżnić ten stan od depresji, która jest chorobą i może wymagać pomocy psychologa lub psychiatry

Wróćmy więc do marazmu - jak z nim walczyć? Oto sposoby - wypróbujcie sami!

Marazm: jak zwiększyć swoją życiową motywację?

Istnieją proste i skuteczne sposoby na polepszenie zarówno swojego samopoczucia, jak i jakości życia. Wiele z nich mamy na codzień pod ręką, jednak w chwilach zwątpienia niekoniecznie o tym pamiętamy. 

Sposób na marazm: praktyka obecności

Jedną ze skutecznych metod przywracania jakości życia jest świadome kierowanie uwagi na chwilę obecną. Uczucie marazmu nie jest stanem związanym wyłącznie z tym, co dzieje się w życiu teraz: brakiem motywacji, atrakcji, ciekawych perspektyw.

Paradoksalnie, jest raczej skutkiem braku umiejętności kontaktowania się z tym wszystkim, co przynosi chwila obecna! Jeśli nauczysz się żyć "tu i teraz", zaczniesz mieć kontakt ze swoimi uczuciami, z otoczeniem, zyskasz dostęp do płynącej z teraźniejszości inspiracji.

Marazm: ćwiczenie na początek

Weź 10 wdechów. Niech wdech będzie energiczny, ale bez przesady, a wydech zrelaksowany. Następnie skup swoją uwagę na swoich myślach. Skanuj je, ale nie daj się im zabierać. Jesteś obserwatorem.

Potem przenieś całą uwagę na emocje. Staraj się je poczuć i nazwać.

A teraz odszukaj miejsce w swoim ciele, w którym najbardziej "czujesz" swoje emocje. Oddychaj, skupiając całą swoją świadomą uwagę na tym miejscu.

Całe ćwiczenie trwa około 2 minut. Wykonuj je kilka razy dziennie i obserwuj efekty. Jeśli zainteresuje cię ta praktyka, polecam ci książkę mojego mentora, nowozelandzkiego psychologa Colina P. Sissona "Wewnętrzne przebudzenie".

Sposób na marazm: metoda focusingu

Jest to metoda polegająca na zbliżeniu się do odczuć, od których zazwyczaj próbujemy się odcinać. Rzadko kto lubi eksplorować to, co związane jest ze złym nastrojem. Łatwiej jest szukać dróg ucieczki, ale to nie jest skuteczna metoda. To, od czego uciekamy, zwykle kiedyś nas dogania.

Oto wyjaśnienie sformułowane przez jednego z twórców focusingu, amerykańskiego psychoterapeutę Eugene Gendlina.

„To, co jest odcięte, nieodczute, pozostaje bez zmian. Kiedy zostanie odczute, zmienia się. Większość ludzi o tym nie wie. Wydaje im się, że jeśli nie pozwolą sobie poczuć ne­gatywnej części siebie, pozostaną dobrymi osobami. Dzie­je się odwrotnie, negatywne aspekty trwają niezmiennie latami. Kilka chwil poświęconych temu, żeby poczuć je w ciele, umożliwia ich zmianę. Jeśli jest w tobie coś złego czy chorego, pozwól temu wewnętrznie być i oddychać. To jedyna droga, żeby mogło się rozwinąć w formę, której potrzebuje*.

Dużym plusem metody jest to, że może być stosowana jako autoterapia zupełnie samodzielnie. Możesz jednak również poprosić o pomoc kogoś bliskiego lub psychoterapeutę, coacha, który stosuje tę technikę w pracy.

Ćwiczenie 2

Krok pierwszy – rozluźnienie

Ułóż się wygodnie, weź kilka głębokich oddechów, rozgość się w swoim ciele i poczuj je. Przez kilka minut oddychaj w taki sposób, jakbyś wdychał/a i wydychał/a powietrze przez określoną część ciała od palców u nóg aż do czubka głowy.

Bierz kolejno wdech, a potem rób wydech przez palce, następnie przez całe stopy, kostki u nóg, łydki, kolana i tak dalej. Kiedy znajdziesz się już w górnej partii ciała, skup się na swoich barkach, na szyi, a potem na poszczególnych partiach twarzy i głowy– podbródku, żuchwie, policzkach, skroniach, oczach, czole, uszach, czubku i tyle głowy. Poczuj, jak wszystkie te punkty reagują na wdech i wydech.

Następnie przeskanuj ponownie swoje ciało. Jeśli jeszcze czujesz w nim jakieś napięcia, jeszcze raz rozluźnij oddechem wybrane miejsca.

Krok drugi – poszukaj odczuć

Wyobraź sobie swój najgorszy smutek. Poświęć na to 2-3 minuty. Skup się przede wszystkim na tym, co odczuwasz i na częściach ciała, w których gromadzi się to napięcie.

Może to być np. ciężar w okolicach klatki piersiowej, napięcie w gardle, a może ściskanie w okolicy żołądka lub innej…

Krok trzeci – określ, co czujesz

Teraz spróbuj znaleźć słowa, którymi określisz to, co odczuwasz w ciele. Może powiesz na przykład, że jest ci "duszno", może określisz odczucie jako "ciężar" lub całkiem inaczej.

Krok czwarty – sprawdź, czy słowa pasują

Na tym etapie jeszcze raz sprawdź, czy to, jak nazwałeś swoje odczucia, naprawdę do nich pasuje. W tym celu należy jeszcze raz wrócić do tego, co mówi nam ciało i ponownie "przymierzyć" nadaną im nazwę.

Krok piąty – zapytania

Teraz zadaj sobie pytania: "Co jest najgorszego w tym, co czuję?". "Co powiedziałby ten np. ciężar, gdyby umiał mówić?".

Krok szósty – przyjmowanie

Przyjmij teraz całą przyjemność i ulgę płynącą z nowych doświadczeń. Ciesz się nimi. Jeśli ustąpiły napięcia i lepiej się czujesz, doceń to, że potrafisz zmienić jakość tego, co czujesz. Nie próbuj tego intelektualnie analizować. Zadowól się uczuciem zmiany.

Oczywiście pełny proces focusingu wymaga wielu dodatkowych objaśnień. Z konieczności przedstawiam go tutaj w telegraficznym skrócie. Jednak nawet to krótkie ćwiczenie, wykonywane co jakiś czas, może pokazać ci drogę do zmiany. Praktyka czyni mistrza.

Czytaj też:

Apatia: czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Zespół chronicznego zmęczenia: przyczyny i objawy

Czarne myśli, czyli jak przestać się zadręczać

Sposób na marazm: zacznij prowadzić dziennik

Zapisuj swoje stany, emocje, myśli, nad którymi do tej pory przechodziłeś/-aś do porządku dziennego. To może być bardzo inspirujące i pozwoli ci znaleźć własną drogę wyjścia z marazmu.

Sposób na marazm: poszukaj kontaktu z naturą

W zależności od swoich możliwości spaceruj po lesie lub parku, patrz w niebo, medytuj nad wodą, kontempluj górskie krajobrazy. To bardzo ważny element odbudowy duchowej.

Sposób na marazm: wybierz się na sesję oddechową

Pozwoli ci ona w bezpieczny sposób skontaktować się z emocjami, których do tej pory unikałeś.

Sposób na marazm: staraj się komunikować z ludźmi szczerze i otwarcie

Ta uczciwość pozwoli ci poczuć wsparcie.

Warto wiedzieć

Tekst pochodzi z książki "Nie odkładaj życia na później" Joanny Godeckiej (Wydawnictwo Muza). 

Autorka jest terapeutką, konsultantką i komentatorką zagadnień związanych z praktyką obecności, relacjami, poczuciem własnej wartości, samooceną kobiet.

Ukończyła IV stopniowe Seminarium Collina P. Sissona z tytułem Praktyka Integrującej Obecności, a także Nową Szkołę Oddechu z tytułem Diploma Master Practicioner.

Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów TSR (Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach).

Nie odkładaj życia na później - okładka
Autor: materiały prasowe

Wahania nastroju - to tylko zły dzień czy już depresja?

Pytanie 1 z 4
Czy często pojawiają się u ciebie nagłe wahania - raz dobry humor, raz wyraźny spadek nastroju?