Japoński lekarz, który dożył niemal 106 lat, wyjawił swoje sekrety. Jego przepis na dobre życie rozbawi ci
Czerp z życia pełnymi garściami i pielęgnuj w sobie wewnętrzne dziecko - radził swoim pacjentom japoński lekarz, który żył ponad 105 lat. Niemal do samego końca pracował. Jego konto na Facebooku jest nadal aktywne. Można z niego wciąż czerpać dobre rady dotyczące zdrowia i lepszego życia. Oczywiście pod warunkiem, że nauczysz się japońskiego.
Japończycy słyną z długiego życia, a doktor Shigeaki Hinohara z Międzynarodowego Szpitala Świętego Łukasza w Tokio z pewnością się do tego przyczynił. Był pionierem kompleksowych badań kontrolnych, które dziś są już standardem. Na swoim przykładzie pokazywał też, jak żyć dłużej i lepiej. W internecie jest zatrzęsienie przepisów na długowieczność, ale ten jest wyjątkowy i po części zaskakujący.
1. Śmiech to zdrowie
Nauka nie jest w stanie wyleczyć wszystkiego. "Muzyka i terapia z udziałem zwierząt mogą pomóc bardziej, niż większość lekarzy sobie wyobraża" - przekonywał Shigeaki Hinohara.
Narzekanie nic nie pomoże, ale dobra zabawa, śmiech i życiowa radość już tak. Dzieci podczas dobrej zabawy zapominają o bólu i tak długo, jak będziesz pielęgnować w sobie dziecko, ty też nad nim zapanujesz.
Śmiech podnosi odporność, rozluźnia mięśnie, wygrywa ze stresem. Śmiej się do rozpuku, a wszystko jakoś się poukłada. Nie umiesz? To ćwicz. Są badania, które dowodzą, że udawany śmiech też wchodzi w krew i ma prozdrowotne właściwości.
Więcej na ten temat: ŚMIECH jest zdrowy - dotlenia, relaksuje, usuwa stres i redukuje ból
2. Emerytura to bzdura
Wcale nie trzeba przechodzić na emeryturę. Póki masz siłę, pracuj, oczywiście pod warunkiem, że kochasz to, co robisz. Tylko wtedy praca ma sens.
Nie dajesz rady fizycznie? Znajdź sobie cel. Wiele osób będących na emeryturze traci radość życia i chęć do działania. Musisz mieć jakiś plan, pasję, niezależnie od tego, czy ci za to płacą, czy nie.
3. Operacja to ostateczność
Nie ma powodu, by od razu pchać się pod nóż - przekonywał japoński lekarz. Oczywiście, przy niektórych poważnych schorzeniach zabieg operacyjny jest jedynym wyjściem. Zanim jednak się na niego zdecydujemy, powinniśmy upewnić się, czy nie istnieją mniej inwazyjne metody, dzięki którym możemy wrócić do zdrowia.
Doktor Hinohara był zdania, że nie musimy ślepo ufać lekarzom. Przed radykalnym rozwiązaniem warto skonsultować się z innymi specjalistami i wykonać wszystkie dostępne badania.
4. Kasa to nie wszystko
Zamiast gromadzić dobra materialne, zbieraj bezcenne wspomnienia. dziel się z bliskimi. Obdarzaj ich uwagą i czasem. Truizm? dziesiątki badań dowiodły, że poczucie szczęścia nie zależy od pieniędzy, a ludzie ciągle swoje.
5. Obżarstwo to grzech
Dieta ma być zdrowa, zgodna z obowiązującymi zaleceniami, ale to jeszcze nie wszystko. W trosce o nasze zdrowie należy spożywać tyle pokarmu, ile faktycznie potrzebujemy.
Nawet w podeszłym wieku dr Hinohara jadł skromnie, a jego posiłki składały się głównie z warzyw i ryżu. Na niewielką porcję mięsa pozwalał sobie jedynie dwa razy w tygodniu.
6. Aktywność fizyczna to klucz do sukcesu
Japoński lekarz przekonywał, że chodzenie po schodach i noszenie własnych rzeczy pozwala na utrzymanie zdrowego, silnego ciała oraz umysłu. Maksyma: ”używaj ich albo je stracisz”. dotyczy zarówno naszych mięśni, jak i komórek mózgowych. Jeżeli chcemy żyć jak najdłużej w dobrej formie, nie możemy zapominać o regularnej aktywności fizycznej.
Czytaj także: Neurochirurg ma 82 lata i startuje w triathlonach. Zdradza 6 zasad długowieczności