Jak zorganizować pracę zdalną wykonywaną w domu? [Porada eksperta]
Szef zaproponował mi pracę w systemie zdalnym. I tak większość obowiązków wykonywałem bez większego nadzoru pracodawcy, bo zwykle liczył się efekt mojej pracy i terminowość, więc kiedy dowiedziałem się, że mogę pracę wykonywać w domu, a w biurze pojawiać się 3 razy w miesiącu na zebraniach zespołu, bardzo mnie to ucieszyło. Niestety moja koleżanka, która prowadzi własną działalność nastraszyła mnie, że praca w domu to nie jest taka bajka, jak mi się wydaje. Teraz zaczęłam zastanawiać się, czy skorzystać z oferty szefa. Na co powinienem zwrócić uwagę, rozważając przejście z etatu w biurze na zdalną pracę w domu?
Spis treści
Zdalny system pracy to ogromna wygoda, ale i dodatkowa odpowiedzialność. Nie każdy potrafi zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, kiedy te obie sfery mają jeden adres. Decydując się na takie rozwiązanie warto przyjrzeć się kilku obszarom
Zasady pracy zdalnej wykonywanej w domu
Miejsce pracy powinno być wyodrębnioną przestrzenią przeznaczoną do zawodowych obowiązków. Wyznacz strefy, w których nigdy nie pracujesz, np. sypialnia lub kanapa, na której zwykle relaksujesz się. Manewr ten ułatwi ci zachowanie równowagi.
Ustal z domownikami zasady twojego domowego biura. Wyznacz godziny, w których pracujesz i nie wolno ci w nich przeszkadzać. Warto, abyś zastanowił się, czy w godzinach pracy odbierasz prywatne telefony. Zrezygnowanie w tym czasie ze sprawdzania prywatnej poczty czy portali społecznościowych również pozwoli skupić się na pracy i skutecznie wykonać zaplanowane zadania.
Luksus wygodnego domowego stroju to ogromna zaleta pracy zdalnej. Jednak, aby nie utrudniać sobie realizacji zadań, zadbaj o to, by nie był on zbyt "domowy". Wygoda owszem, ale jeżeli twoja praca wymaga kontaktów telefonicznych z klientami, o wiele skuteczniejszy będziesz w wygodnym, ale mimo wszystko odrobinę formalnym stroju niż np. w szlafroku.
Kontrolowanie siebie w domowych warunkach jest o wiele trudniejsze niż w biurze. Zastanów się nad wprowadzeniem struktury w swoją pracę, to pozwoli zwiększyć twoją skuteczność. Pracując w domu sam musisz zająć się swoją motywacja, grafikiem i pokusą odkładania zadań na później. Zachowanie efektywności bez samokontroli jest mało możliwe. Staraj się racjonalnie rozłożyć zadania, twórz plany, listy zadań na dzień, tydzień, miesiąc. To proste metody, ale bardzo skuteczne.
Decydując się na pracę w domu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: co właściwie mnie motywuje? Ta wiedza pozwoli ci zacząć i dokończyć zadanie w sytuacji, w której otoczenie będzie kusić wyjściem na spacer lub ciekawym programem telewizyjnym. Warto byłoby również przyjrzeć się swoim predyspozycjom, ponieważ w domowych warunkach łatwiej poradzą sobie osoby, które potrafią pracować w izolacji i nie potrzebują intensywnych kontaktów społecznych. Praca w systemie zdalnym może stanowić możliwość rozwoju, ale podstawą skuteczności w takich warunkach jest dobrze zorganizowane miejsce pracy oraz jasna zasady panujące w domowym biurze.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta