Jak skutecznie ćwiczyć PAMIĘĆ
Z wiekiem mamy coraz słabszą pamięć i problemy z zapamiętywaniem nowych rzeczy. Ale nie musi tak być. Naukowcy radzą, by od najmłodszych lat stale ćwiczyć i usprawniać pamięć. Oto kilka prostych rad, jak uelastycznić i poprawić funkcjonowanie pamięci.
Pamięć jest podstawowym mechanizmem przechowywania doświadczenia. Dzięki niej możesz zapamiętać nowe informacje, przypomnieć sobie coś, co wydarzyło się kilka lat wcześniej, odwołać się do emocji i historii z dzieciństwa. Wiadomo jednak, że z wiekiem te czynności stają się coraz wolniejsze. Dlatego naukowcy radzą, by od jak najwcześniejszych lat ćwiczyć pamięć.
Trzy rodzaje pamięci
Pamięć można podzielić na krótkotrwałą, roboczą i długotrwałą. Krótkotrwała pozwala przechowywać informacje bardzo krótko (zwykle około 2 sekund), natomiast długotrwała jest magazynem mniej lub bardziej długotrwałej wiedzy. Tutaj przechowujemy takie dane, jak nazwisko, imię, adres, reguły matematyczne itd.
Pamięć robocza natomiast pozwala na tymczasowe przechowywanie składników czynności wykonywanej w danej chwili, czyli np. ćwicząc pamiętasz wydane kilka minut wcześniej polecenia instruktora. Aby pamięć działała sprawnie wszystkie jej składniki muszą funkcjonować w sposób prawidłowy.
Tak jak trening fizyczny utrzymuje ciało w dobrej kondycji, tak ćwiczenia pamięciowe uelastyczniają i poprawiają funkcjonowanie pamięci.
Ćwiczenia usprawniające naszą pamięć
- „Dom pamięci” - wyobraź sobie dom z wieloma pomieszczeniami, w których umieszcza się (w wyobraźni) kolejne informacje. Przy odtwarzaniu tych informacji trzeba otwierać kolejne drzwi tego domu. Taki sposób zapamiętywania rozwija także wyobraźnię.
- Rozwiązuj krzyżówki i zagadki logiczne, baw się w quizy i skojarzenia.
- Graj w gry planszowe, a także popularne gry typu „zapamiętaj” .
- Ucz się na pamięć wierszy, numerów telefonów, listę zakupów rób w pamięci Wykonuj ćwiczenia oparte na skojarzeniach, czyli twórz w wyobraźni historyjki.
- Ucz się języków obcych.
- Stwórz bank pamięci. Nagraj, lub zapisz zapamiętywane wiadomości i co jakiś czas spróbuj sprawdzić swoją pamięć, powtarzając je.
- Wykorzystaj sztukę do ćwiczenia pamięci.
- Ucz się grać na pianinie, śpiewać, malować.
- Wykonuj ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza na świeżym powietrzu, poprawiają one ukrwienie i dotleniają mózg, co dobrze wpływa na pamięć.
Porady eksperta