Jak rozwijać POCZUCIE HUMORU
Warto wyrobić w sobie poczucie humoru. Śmiech ułatwia życie, pomaga opanować stres, zjednuje ludzi. Łatwiej poradzisz sobie z problemami, jeśli oswoisz je śmiechem.
Spis treści
Rozwijanie swojego poczucia humoru
Osoby, które w życiu częściej odwołują się do swojego poczucia humoru, inaczej widzą sytuacje stresowe. Najważniejszy efekt poczucia humoru polega na tym, że ludzie ci są skłonni spostrzegać stresy raczej jako wyzwania niż trudności życiowe czy kłody pod nogami. Oznacza to, że stresujące wydarzenia są dla nich mniej irytujące i wzbudzają mniej negatywnych emocji, bardziej mobilizują i motywują do konstruktywnego działania.
Przeczytaj: Śmiej się dla zdrowia
Ten efekt humoru wykorzystywany jest np. w psychoterapii (terapia śmiechem nazywana jest gelotologią). Dla przykładu: dziecko, które boi się „potwora w szafie”, proszone jest o to, aby go narysować, potem zaś rysunek jest zmieniany – maluch dorysowuje potworowi śmieszne uszy, głupie majtki lub zabawne tło. Gdy dziecko jest w stanie się uśmiechnąć na widok „strasznego stwora”, jego lęk znacznie słabnie. Dobrze obrazuje to przykład pewnego chłopca, który bał się, że „przyjdą wampiry”. Jego starszy brat wyleczył go z tego lęku, mówiąc: „Boisz się, że przyjdą wampiry, którym śmierdzą giry”. Chłopczyk zaczął się w niepowstrzymany sposób śmiać i od tego dnia przestał narzekać na swój lęk. Trudno jest bać się tego, co rozśmiesza.Ponieważ śmiech rozładowuje stres i zmienia widzenie sytuacji stresowej, wykorzystujemy go nieraz jako lekarstwo – dlatego w dramatycznych sytuacjach może nas czasem ogarniać nieprzeparta ochota do wybuchnięcia „głupim śmiechem”. Dla przykładu: nastolatki mogą chichotać na pogrzebie, a dramatyczne wydarzenia wywołują falę żartów w internecie. Często te dowcipy są bardzo niskiego lotu, ponieważ ich funkcją jest nie tyle rozśmieszenie, co raczej odreagowanie napięcia, uwolnienie się od zmartwienia i lęku, który wzbudza tragiczne wydarzenie.
Jak rozwijać poczucie humoru?
» Traktuj metaforyczne wyrażenia dosłownie (np. „zrobili mnie w konia”), a konkretne – metaforycznie (np. „mam pragnienie”).» Szukaj paradoksów w określonych sytuacjach. Np. ktoś, kto mówi, że nigdy nie kłamie, właśnie teraz kłamie, bowiem jako dziecko na pewno przytrafiło mu się kłamstwo.» Pozwól sobie na spontaniczność. To matka poczucia humoru!» Patrz na różne sytuacje z innej perspektywy niż zazwyczaj, odrywaj się od codzienności.» Nie bój się mówić tego, co myślisz. Ludzie dowcipni są też często szczerzy i bezpośredni, choć w sposób delikatny.» Szukaj głębszych znaczeń w sytuacjach i słowach. Np. czy mężczyzna, który mówi, że „kobiety są z Wenus”, potrafi dogadać się ze swoją partnerką?» Staraj się widzieć raczej pozytywne strony różnych sytuacji niż te negatywne (czy dla ciebie szklanka jest do połowy pełna, czy do połowy pusta?).» Traktuj z przymrużeniem oka swoje wady.» Baw się słowami i wykorzystuj ich wieloznaczność. Np. „Potrzebuję zmiany klimatu. Nie wiem, co może mi pomóc. Może góry mogą mi pomóc? A może morze może?"
miesięcznik "Zdrowie"Porady eksperta