Egocentryk: jakie ma cechy i jak z nim postępować? Egocentryk a egoista

2019-01-04 16:00

Egocentryk to osoba, która stawia siebie w centrum świata. Sprawdź, jakie cechy ma typowy egocentryk i jak taki człowiek odnajduje się w związku. Dowiedz się, jak poradzić sobie w relacji z egocentrykiem i poznaj różnicę między egocentrykiem a egoistą!

Egocentryk: jakie ma cechy i jak z nim postępować? Egocentryk a egoista
Autor: thinkstockphotos.com Egocentryk odnosi do swojej osoby wszystko, co się wokół niego dzieje.

Spis treści

  1. Egocentryk – cechy:
  2. Sposoby na walkę z egocentryzmem, czyli jak sobie z tym radzić
  3. Czy egocentryzm się leczy?
  4. Egocentryk w związku
  5. Jak postępować z egocentrykiem?
  6. Egocentryk a egoista

Egocentryk - słowo to pochodzi z języka łacińskiego i stanowi połączenie dwóch fraz: "ego", czyli ja i "centrum", czyli środek. Egocentryk to więc człowiek, który przede wszystkim skupia się na sobie i wyłącznie przez pryzmat własnych obserwacji ocenia otaczający go świat.

Egocentryk – cechy:

  • przesadnie zajmuje się sobą, np. osobistymi przeżyciami;
  • często przecenia siebie, gloryfikując się;
  • nie docenia zdania innych/marginalizuje czyjeś opinie;
  • nie uwzględnia punktu widzenia osób postronnych;
  • bywa snobistyczny;
  • bywa egotystyczny;
  • często jest samolubny;
  • postrzega pozostałych ludzi jako gorszych;
  • narzuca swoją wolę innym;
  • wyolbrzymia krzywdy bądź przykrości, których doświadcza ze strony otoczenia;
  • uważa się za wyjątkowego;
  • ma problemy z radzeniem sobie w stresujących sytuacjach;
  • posiada roszczeniowy stosunek do świata;
  • uważa, że nadmierne korzystanie z pomocy innych oraz czerpanie z tego powodu profitów jest naturalne;
  • jest nadwrażliwy (bardzo emocjonalny) w kwestiach, które bezpośrednio go dotyczą.
Depresja - choroba śmiertelna

Sposoby na walkę z egocentryzmem, czyli jak sobie z tym radzić

W sytuacji, w której chcesz obwinić świat za krzywdy, jakie cię spotykały danego dnia, odizoluj się na chwilę, wycisz i głęboko pooddychaj. Jeśli uspokoisz już swój organizm, dokładnie przemyśl całą sytuację. Przeanalizuj, czy aby na pewno nie było twojej winy w zdarzeniu, które w ciebie uderzyło. Jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że wciąż będziesz nieobiektywny przez swój zaburzony obraz rzeczywistości - porozmawiaj o tej sprawie z bliską ci osobą. Może być to przyjaciółka, siostra, brat, a nawet psycholog, jeśli uznasz, że przy obcej osobie łatwiej będzie ci się uzewnętrznić.

W sytuacji, w której dojdziesz do wniosku, że samemu nie zdołasz poradzić sobie z egocentryzmem, postaraj się znaleźć rekomendowaną klinikę, w której odbywają się zajęcia z psychoterapii. Zbiór technik, które wykorzystywane są podczas jej stosowania, ma na celu dogłębnie uzmysłowić osobie z problemami, jaka jest ich przyczyna i z czego ona wynika. W psychologii rozwija się coraz więcej technik psychoterapeutycznych w celu pomocy właśnie takim ludziom. Jedną z ich dziedzin jest terapia poznawcza. Polega na tym, że osoba zainteresowana dokładnie uczy się wszystkich mechanizmów, którymi kierują się egocentrycy (oraz cech tych ludzi), a później stopniowo eliminuje je ze swojego życia.

Warto wiedzieć

Czy egocentryzm się leczy?

Egocentryzm w niektórych wypadkach może być wywołany nerwicą. To zaburzenie sfery psychicznej można leczyć. Zwykle jest to proces długotrwały i wymaga przede wszystkim uzmysłowienia sobie przez chorego faktycznego stanu rzeczy. Często jednak egocentrycy nie zauważają problemu, klasycznie obwiniając świat za wszystkie krzywdy, które ich spotykają. Ten rodzaj egocentryzmu łatwiej leczyć od zaburzenia wywołanego zawyżoną samooceną i tzw. samouwielbieniem, które rodzi się już we wczesnym dzieciństwie.

Egocentryk w związku

Ogromna koncentracja na sobie występująca u egocentryków znacząco utrudnia im tworzenie trwałych i przede wszystkim szczęśliwych związków. Nie wyklucza ich jednak. Wielu zakochanych toleruje egocentryzm u swojego partnera, a dodatkowo stara się dostosować zachowanie do jego oczekiwań. Taka sytuacja wymaga jednak poświęceń z dwóch stron. Każdy egocentryk pomimo swojej naturalnej postawy rozwojowej (o charakterze umysłowym i moralnym) powinien być świadomy, że w związku należy brać pod uwagę także zdanie partnerki/partnera. Osoba pomijana i lekceważona przez długi czas może postanowić zakończyć relację, w której nie czuje się doceniana.

Jak postępować z egocentrykiem?

Trudno jest wskazać złoty środek, który stałby się idealną odpowiedzią na to, jak postępować z egocentrykiem/egocentryczką. Wszystko przez to, że każdy człowiek jest inny. Istnieje wachlarz cech wspólnych, które przypisuje się ludziom z egocentryzmem. Jednak nie każdego do chęci zmiany samego siebie zmotywują te same działania.

Jeśli twój partner lub partnerka to egocentryk, postaraj się wprowadzić do waszej relacji jak najwięcej zachowań, które z czasem staną się nawykami i nie będą potęgować waszych kłótni, lecz doprowadzą do rozmowy i wspólnej analizy wynikających nieporozumień. Wśród tych reakcji wymienić należy m. in.:

  • spokój jako odpowiedź na agresję - gdy egocentryk myśli wyłącznie o sobie, zamiast wybuchać gniewem, wytłumacz ukochanej osobie, że ty również jesteś częścią waszego wspólnego życia i także pragniesz, aby twoje potrzeby były brane pod uwagę.
  • rozmowa z egocentrykiem - jeśli egocentryzm bliskiej ci osoby wynika z drastycznie zaniżonej lub zawyżonej samooceny, długo i systematycznie rozmawiaj o tym z osobą zainteresowaną. Znajdź pomysł, jak sprawić, aby miała ona bardziej obiektywne spojrzenie na świat. Postępy wdrażanych działań najlepiej regularnie kontroluj wraz z nią, poprzez obserwacje jej najprostszych zachowań.
Warto wiedzieć

Egocentryk a egoista

Egocentryzm często utożsamiany jest z ludźmi, których cechuje egoizm, ponieważ jego głównym założeniem jest stawianie siebie w centrum świata. Oczywiście egocentryk może być także egoistą, ale nie zawsze musi.

Egocentrycy odnoszą do swojej osoby wszystko, co wokół nich się dzieje. M.in. sprawy rodzinne, zawodowe i tym podobne. Wydaje im się, że są w centrum zainteresowań otoczenia i na podstawie tego również funkcjonują. Często nie zauważają rzeczywistego obrazu świata, zatracają się w utopijnych wyobrażeniach, w których mają realny wpływ na wszystko i wszystkich.

Egoizm natomiast polega na tym, że człowiek z tą cechą charakteru za naczelną zasadę w życiu przyjmuje swoje dobro (nawet osiągane kosztem innych). Podczas konfliktu interesów egoista zawsze wybierze rozwiązanie, które okaże się korzystne dla niego. Tacy ludzie posiadają jednak bardziej rzeczywisty/obiektywny obraz świata niż egocentrycy. Natomiast dużo trudniej rozpoznać ich w towarzystwie lub większej grupie osób.