Drag queen: kim jest i na czym polegają jej występy?
Drag queen to mężczyzna (a rzadziej także kobieta), który za pomocą mocnego makijażu, efektownej fryzury i ubrania odgrywa na scenie kobiecą rolę. Drag queen gra spektakl, jest postacią sceniczną, a (nie zawsze) transwestytą czy gejem. Drag queen nie jest też osobą transseksualną, która przeszła lub jest w trakcie procesu korekty płci. Przeczytaj, kim jest drag queen i na czym polegają jej występy!
Spis treści
- Kim jest drag queen?
- Najbardziej znane drag queens w Polsce
- Na czym polegają występy drag queens?
- Drag queen a drag king
- Drag queen - indoktrynacja małych dzieci czy lekcja tolerancji?
Drag queen zazwyczaj kojarzy się z mężczyznami, którzy po prostu lubią się przebierać w kobiece ubrania. To jednak nie do końca prawda - drag queen na co dzień funkcjonuje jako mężczyzna i nie chce tego faktu zmieniać, nie jest też transwestytą. Ten ostatni przebiera się bowiem w strój charakterystyczny dla płci przeciwnej, by zaspokoić swoje potrzeby psychologiczne bądź seksualne.
Kim jest drag queen?
Drag queen stwarza swój wizerunek na potrzeby spektaklu, w Polsce właściwie tylko w klubach dla społeczności LGBT, w USA i Europie Zachodniej drag queen częściej występują jako goście wieczoru nie tylko w klubach gejowskich czy lesbijskich. Warto też zauważyć, że wizerunek drag queen jest celowo przerysowany - kobiety nie chodzą przecież na co dzień w kilkunastocentymetrowych obcasach, wielkich natapirowanych fryzurach i w seksownych strojach w krzykliwych kolorach. Także make up u drag queen jest bardzo charakterystyczny i wyraźny.
Co więcej, jako że drag queen występuje na scenie, nie wystarczy jej wyłącznie kobiece ubranie - drag queens tańczą, śpiewają, zabawiają publiczność.
Choć wydaje się, że drag queen są tylko mężczyźni, czasem i same kobiety przybierają bardziej wyrazisty niż na co dzień wizerunek i występują na scenie. Nazywa się je faux queen.
A jeśli o samo nazewnictwo chodzi, genezę terminu "drag queen" różnie się wyjaśnia. "In drag" może bowiem oznaczać przebranie się za osobę płci przeciwnej, ale samo "to drag" oznacza "ciągnąć", co może się wiązać z tym, że już w XVIII wieku określano tym słowem mężczyzn wyglądających jak kobiety. Dlaczego? Ich suknie ciągnęły się po ziemi. "Drag" mogło się też wziąć ze skrótu od sformułowania "dressed resembling like a girl", czyli "ubrany jak dziewczyna".
Podobnie ze słowem "queen". Oznacza ono "królową", ale i w dawnej angielszczyźnie istniał wyraz "quean", który oznaczał "wszetecznicę". Słowa tego używano wobec kobiet i gejów decydujących się na częste kontakty seksualne.
Czytaj też: Coming out, czyli jak wyjść z szafy
Najbardziej znane drag queens w Polsce
- Conchita Wurst - austriacka drag queen, zwyciężczyni Eurowizji w 2014 roku;
- RuPaul - występowała m. in. z Eltonem Johnem w teledysku do piosenki "Don't go breaking my heart", jej reality show "RuPaul's Drag Race" cieszy się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych;
- Pabllo Vittar - urodzony w 1994 roku Brazylijczyk, który zyskał sławę dzięki występowi w brazylijskim "Mam talent";
- Lady Bunny - amerykańska DJ-ka, aktorka;
- Raven - również ze Stanów Zjednoczonych, na co dzień pracuje jako makijażysta;
- Kim Lee - drag queen pochodzenia koreańsko-wietnamskiego, od wielu lat występująca w Polsce.
Na czym polegają występy drag queens?
Występ drag queen zawsze jest przerysowaniem, karykaturą tego, co tradycyjnie kojarzy się z kobiecością. Niektóre drag queen stale występują jako jedna postać, np. sobowtór znanej piosenkarki, inne podczas każdego występu prezentują zupełnie inny wizerunek.
Drag queen, jak wspomniano wyżej, nie tylko wygląda, ale i śpiewa, przedstawia monolog, niekiedy tańczy. W Polsce poza scenami klubów dla osób nieheteronormatywnych często można zobaczyć drag queen na marszach równości.
Drag queen parodii - w swojej pracy parodiują znane osoby, m. in. Adele, Madonnę, Dolly Parton, Lady Gagę - często kobiety, które mają status gejowskiej ikony.
Drag queen groteski - żartują, często dość ostro, w pewien sposób ich występ przypomina to, co robią komicy, także podczas stand-upów.
Drag queen postmodernizmu - ich występ to performance, nawiązują do kwestii społecznych, politycznych;
Drag queen burleski - jak sama nazwa wskazuje, występy tego rodzaju drag queen przypominają spektakle kobiet występujących w burlesce.
Czytaj też: Czym jest homofobia? Homofobia w Polsce
Drag queen a drag king
O drag queen słyszało wiele osób, jednak znacznie mniej wie, że istnieją także drag king. Drag kingami są kobiety, które upodabniają się do mężczyzn, również w celu performance'u. Najczęściej drag king możemy zobaczyć w garniturach, pod krawatem lub w obcisłym t-shircie. Z wąsem, brodą lub bez. Jedną z najbardziej znanych na świecie grup drag kingów jest All The Kings Men. Dziewczyny często parodiują znanych macho mężczyzn, np. Elvisa Presleya czy Tima McGrawa.
Dlaczego drag king są mniej znane niż drag queens? Na pewno decyduje o tym kilka czynników, wśród nich fakt, że drag queens prezentują się bardziej "spektakularnie" - są kolorowe, mają do dyspozycji znacznie szerszy wachlarz "kobiecych" akcesoriów. Mężczyzna przebrany za kobietę budzi też zazwyczaj bardziej żywe reakcje (często negatywne na ulicy i bardzo pozytywne w klubach) niż kobieta w stroju mężczyzny.
Drag queen - indoktrynacja małych dzieci czy lekcja tolerancji?
W brytyjskim przedszkolu odbyła się nietypowa lekcja tolerancji. Najmłodszych odwiedziła Drag Queen Topsie Redfern. Chciała uświadomić maluchom, jak trudno żyje się tym, którzy wybrali dość oryginalny i nie zawsze akceptowany tryb życia. Dzieci z zapartym tchem słuchały jej historii.
Źródło: youtube.com/WION