Co się stanie, gdy przez miesiąc nie będziesz pić alkoholu? Lepszy sen i schudnięcie to dopiero początek
Suchy styczeń, dry january, miesiąc, w którym warto postawić na abstynencję. Miesiąc wyzwania, które może zmienić życie. Co daje miesiąc bez alkoholu? Co dzieje się z organizmem, gdy przez 30 dni unikamy picia alkoholu? Co zrobić, jeśli mamy trudność w wytrwaniu w postanowieniu o rezygnacji z alkoholu? Psychoterapeutka odpowiada na pytania Poradnika Zdrowie, co się dzieje z ciałem i umysłem, gdy przestaniemy przez miesiąc pić alkohol.
Czy warto przestać pić alkohol
Styczeń, pierwszy miesiąc roku, czas inspirujący i motywujący do zmian. Planujemy dietę. Planujemy treningi. Planujemy naukę języków. Planujemy, że przestaniemy palić, pić, niezdrowo jeść... Wsparcie w ograniczeniu (lub rezygnacji), jeśli chodzi o picie alkoholu, może stanowić coroczny challenge – tzw. dry january, suchy styczeń, czyli miesiąc, w którym należałoby się wstrzymać od picia alkoholu.
Czy taki miesiąc abstynencji ma sens? Zdania są podzielone, dlatego szukamy odpowiedzi u ekspertek i ekspertek. Dr Marzena Sekuła, psychoterapeutka z Poradni Zdrowia Psychicznego HARMONIA, przyznaje:
- Początek roku jest dla wielu z nas inspiracją do zmian. Więcej się ruszać, więcej czytać, czy pić mniej alkoholu. Znamy to - postanowienia, które robimy, nie są trwałe i często po pierwszym entuzjazmie mamy trudność z ich kontynuowaniem. Jednak niezależnie od skuteczności postanowień noworocznych, rezygnacja ze spożycia alkoholu - nawet jeśli trwałaby kilka dni - to warto ją zrobić, ponieważ nawet krótka abstynencja może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie – podkreśla specjalistka.
Co daje 30 dni bez alkoholu
Dlaczego warto przestać pić alkohol chociaż przez miesiąc? Psychoterapeutka z Poradni Zdrowia Psychicznego HARMONIA, Grupa LUX MED, dr Marzena Sekuła, wymienia najważniejsze korzyści i aspekty postanowienia o miesięcznej abstynencji od alkoholu:
- Poprawa jakości snu – zauważa specjalistka. - Alkohol zaburza naturalne cykle snu, co negatywnie wpływa na regenerację organizmu. Przerwa od alkoholu może poprawić jakość snu, dzięki czemu poczujesz się bardziej wypoczęta.
To niewątpliwie istotny element dla współcześnie żyjących osób: tempo życia, stres, liczba bodźców, wszechobecne urządzenia ekranowe, powodują, że wiele osób z różnych powodów zmaga się z różnego typu zaburzeniami snu.
Zanim sięgniemy po leki nasenne, warto przyjrzeć się codziennym zwyczajom, zadbać o rytm dobowy, higienę snu i rezygnację z używek, co może sprzyjać lepszemu wypoczynkowi nocą.
10 korzyści zdrowotnych wynikających z odstawienia alkoholu
Na tym nie koniec zalet abstynencji, nawet takiej przez miesiąc. Dlaczego jeszcze warto zrezygnować z picia alkoholu na miesiąc? - Alkohol działa depresyjnie na układ nerwowy – podkreśla dr Marzena Sekuła w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie. To ważna informacja, bo wiele osób wciąż sądzi, że alkohol „poprawia nastrój”, a tak wcale nie jest.
- Alkohol wpływa tłumiąco na emocje, a jego spożycie może prowadzić do wahań nastroju, lęków, depresji czy irytacji. Po odstawieniu alkoholu organizm ma szansę na stabilizację. Odstawienie alkoholu może poprawić nastrój i odzyskać energię. Zyskamy lepsze samopoczucie i więcej energii.
Po jakim czasie widać efekty nie picia alkoholu
Jeśli na liście twoich noworocznych postanowień jest „schudnę”, to mamy kolejny argument na „tak”, jeśli chodzi o zaprzestanie picia alkoholu przez co najmniej miesiąc.
Takim argumentem może być redukcja masy ciała, bo alkohol to przecież pozbawione wartości odżywczych tzw. puste kalorie. Dlatego na liście korzyści z rezygnacji z alkoholu, znajduje się również spadek masy ciała.
- Spożywanie alkoholu nie sprzyja redukcji masy ciała, ponieważ jest kaloryczny i często towarzyszy mu jedzenie o wysokiej zawartości tłuszczu lub cukru. Eliminacja alkoholu może zatem skutecznie wesprzeć walkę z nadmierną masą ciała – podpowiada specjalistka.
Warto mieć na uwadze również fakt, że alkohol wpływa niekorzystnie na wszystkie narządy i układy. Powoduje też problemy z trawieniem, a w dalszej perspektywie może prowadzić do rozwoju m.in. chorób wątroby, trzustki, żołądka, przełyku, zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów, sprzyjać przedwczesnej śmierci.
CZYTAJ TEŻ: Nowe wytyczne w sprawie "bezpiecznej" dawki alkoholu. Drastyczna zmiana
Alkohol działa również niszcząco na układ nerwowy, prowadząc do degeneracji mózgowia, sprzyjając m.in. objawom demencyjnym. Dlatego nie dziwi, że rezygnacja z alkoholu sprzyja poprawie koncentracji i pamięci.
- Alkohol negatywnie wpływa na zdolności poznawcze, w tym na koncentrację i pamięć. Jego odstawienie umożliwia poprawę funkcji umysłowych i jasność myślenia – wyjaśnia dr Marzena Sekuła.
CZYTAJ TEŻ: Zanik mózgu po alkoholu. Może być groźniejszy niż marskość wątroby
Co się zmienia po odstawieniu alkoholu
Dzięki odstawieniu alkoholu możemy zadbać o siebie i o swoje relacje z innymi osobami. W okresie abstynencji relacje mogą stać się lepsze, choć oczywiście jest to temat szeroki, a poprawa relacji może wymagać długoterminowych starań i terapii. Mimo wszystko abstynencja to szansa na lepsze relacje interpersonalne.
- Spożycie alkoholu często prowadzi do rozluźnienia więzi i problemów w relacjach. Może być przyczyną kłótni, braku zaufania czy zaniedbań. Odstawienie alkoholu daje szansę na odbudowę relacji z rodziną i przyjaciółmi – dodaje psychoterapeutka.
Abstynencja pozwala zrozumieć, czy picie alkoholu jest wynikiem świadomego wyboru, czy też reakcją na automatyczne impulsy. Decyzja o odstawieniu alkoholu może zwiększyć poczucie kontroli nad własnym życiem. Decyzja o odstawieniu alkoholu może stać się wyborem. To wpływa na poczucie spełnienia i satysfakcji.
Rezygnacja z alkoholu – nawet na miesiąc – nie zawsze okazuje się łatwa. Jak się uporać z pokusami, jeśli przez długie miesiące, a może i lata, każdy piątek oznaczał wieczór przy piwie, sobota była dniem na drinki, a „sposobem” na rozluźnienie, uczczenie czegoś, wstęp do zabawy, było sięganie po alkohol?
Psychoterapeutka podpowiada, co można zrobić, żeby łatwiej podołać wyzwaniu miesiąca bez alkoholu – a może i rezygnacji z picia alkoholu na dobre:
- Unikaj pokus. Nie trzymaj alkoholu. Utrudniony dostęp do wysokoprocentowych trunków ułatwia samokontrolę i wytrwałość w działaniu – podpowiada dr Marzenia Sekuła.
Poza tym dobrze jest zmotywować do wyzwania inne osoby: - Poinformuj przyjaciół i rodzinę o swoich intencjach i zapytaj, czy chcą dołączyć do wyzwania. To może być świetna zabawa z korzyścią dla zdrowia. W grupie siła - mówi dr Marzena Sekuła, psychoterapeutka z grupy LUX MED.
Po jakim czasie od odstawienia alkoholu organizm wraca do normy?
Doceniaj również to, co daje rezygnacja z alkoholu: - Monitoruj postępy i samopoczucie. Użyj notatnika, gdzie możesz zapisywać swoje osiągnięcia, np. ile pieniędzy zaoszczędziłaś na niepiciu bądź poprawę swojego samopoczucia - komentuje specjalistka.
Pamiętaj też, że nie każde wyzwanie kończy się od razu spektakularnym sukcesem. - Bądź wytrwała i nie poddawaj się. Jeśli zdarzy się odstąpienie od postanowienia, nie katuj się i nie czuj się winna. Po prostu zacznij od nowa następnego dnia – dodaje psychoterapeutka.
Jeśli pojawią się duże trudności, żeby zrealizować postanowienie o miesięcznej abstynencji, może to być znak, że problem z alkoholem jest większy i bardziej znaczący niż podejrzewamy. Być może konieczne jest wsparcie specjalisty ds. uzależnień. Jak podkreśla psychoterapeutka z Poradni Zdrowia Psychicznego HARMONIA, Grupa LUX MED, dr Marzena Sekuła:
Suchy styczeń to nie tylko sposób na detoks, ale także narzędzie do lepszego poznania siebie i swojej relacji z alkoholem. Może stać się także doskonałą okazją do przerwania starych schematów zachowań i zapoczątkowania zdrowszych wzorców życia.
- Proces ten opiera się na neuroplastyczności mózgu, czyli zdolności do reorganizacji połączeń nerwowych w odpowiedzi na nowe doświadczenia. Badania wskazują, że średni czas potrzebny na ukształtowanie nowego nawyku wynosi około 66 dni. Tak więc miesiąc abstynencji może stanowić solidny fundament do długofalowego zaprzestania spożycia alkoholu i pozytywnych zmian w życiu - podsumowuje dr Marzena Sekuła w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Innowacyjne terapie poprawiające plastyczność mózgu
Jeśli sądzisz, że ty lub ktoś bliski może mieć problem z alkoholem lub innym uzależnieniem, tu uzyskasz pomoc:
- 800 199 990 Ogólnopolski Telefon Zaufania „Uzależnienia”.
- 22 823 65 31 Telefon Zaufania Uzależnień Stowarzyszenia MONAR
- 800 120 289 Infolinia Stowarzyszenia KARAN – informacja i pomoc w problemach związanych z narkotykami
- 801 889 880 Telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych tj. uzależnienia od hazardu, Internetu, seksu, zakupów, pracy czy jedzenia
- 801 140 068 Pomarańczowa Linia - Program informacyjno-konsultacyjny dla rodziców dzieci pijących alkohol i zażywających narkotyki
- 116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
- 800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
- 800 12 12 12 Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
- 22 484 88 04 Telefon Zaufania Młodych
- 800 702 222 Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym