Choleryk: kim jest i jakie ma cechy? Test na choleryka
Choleryk - kim jest? To na pewno temperament, którego zasadniczo nie da się nie rozpoznać. Choleryk lubi bowiem przekonywać innych o swojej racji, uwielbia przewodzić grupie, a do tego nietrudno jest mu się narazić i odczuć na własnej skórze jego gniew. Dowiedz się, jakie są jeszcze inne cechy choleryka, sprawdź, jak choleryk funkcjonuje w pracy czy w związku, a na koniec rozwiąż test, dzięki któremu dowiesz się, czy jesteś cholerykiem, czy też może jednak twój temperament jest całkowicie inny.
Spis treści
- Choleryk: kim jest?
- Choleryk: jakie ma cechy?
- Choleryk: jak funkcjonuje w pracy?
- Czy jesteś cholerykiem? Test
Choleryk to jeden z czterech typów temperamentu, wyróżnionych już w V w. p. n. e. przez Hipokratesa. Wspominał on o refleksyjnym melancholiku, wyważonym sangwiniku czy o ceniącym spokój flegmatyku. Czwarty jednak temperament jest tym najłatwiejszym do rozpoznania – mowa tutaj właśnie o choleryku.
Według Hipokratesa o ludzkim temperamencie decydować miałby przede wszystkim rodzaj dominującej w ludzkim organizmie cieczy. W przypadku choleryka cieczą tą miałaby być żółć. Współcześnie oczywiście nie bierze się pod uwagę tego, że o temperamencie człowieka decydować miałby jakiś płyn – w końcu u wszystkich ludzi dominuje po prostu krew – teoria temperamentów Hipokratesa nadal jak najbardziej znajduje jednak zastosowanie.
Choleryk: kim jest?
Z cholerykiem kojarzone powinno być przede wszystkim jedno słowo: dominacja. Uwielbia on władzę i to tak naprawdę we wszelkich życiowych aspektach: choleryk jest liderem w domu, jak i na spotkaniach towarzyskich czy w pracy. Można o nim powiedzieć, że jest dosłownie uosobieniem pewności siebie – mało kto tak jak choleryk jest w stanie prezentować swoje racje innym, a później bronić swojego zdania.
Nie można jednak tego traktować jako zbytniej pewności siebie czy też jakiejś wady – przekonaniu o poczuciu wysokiej wartości towarzyszy bowiem ambicja. Choleryk wciąż dąży do spełniania zakładanych przez siebie celów, a jednocześnie poszukuje nowych szczytów do zdobycia – lenistwo to termin zdecydowanie mu obcy. Choleryk z pewnością nie lubi stagnacji. Najlepiej czuje się on wtedy, gdy jego życie toczy się na pełnych obrotach i stale pojawiają się przed nim jakieś nowe zadania. Nie boi się zmian ani wyzwań – jako człowiek głęboko przekonany o własnej wartości nie ma obaw co do tego, czy sprosta jakimś trudnym wyzwaniom.
Choleryk: jakie ma cechy?
Choleryk w swoim życiu przede wszystkim działa – z pewnością w wielu aspektach życia niesie to dużo korzyści, w pewnych jednak innych staje się dość problematyczne. Cholerykowi stosunkowo często zdarza się bowiem najpierw mówić, a dopiero potem myśleć.
Prowadzić to może do różnych konfliktów, a spowodowane jest to tym, że osoby z tym temperamentem cechuje bardzo duża emocjonalność. Przeróżne emocje są przeżywane przez choleryków bardzo intensywnie i tak jak ekstatyczne przeżywanie radosnych chwil nie prowadzi raczej do żadnych trudności, tak już wtedy, gdy choleryk odczuwa złość, różne problemy jak najbardziej mogą się pojawiać.
Jedną z cech, którą można uznać za wadę choleryka, jest jego impulsywność oraz tendencja do wpadania w gniew. Wyprowadzić osobę z tym temperamentem z równowagi wcale nie jest trudno – wystarczy nie zgadzać się z jej poglądami czy postąpić nie w taki sposób, w jaki choleryk by tego oczekiwał.
W trakcie napadu gniewu cholerykowi raczej nie udaje się panować nad doświadczanymi emocjami – może on wypowiadać bardzo krzywdzące bliskich mu ludzi słowa. Już po ukojeniu nerwów do choleryka dociera zwykle to, że zdecydowanie przesadził – na przeprosiny od niego ciężko jednak liczyć, bo ich wystosowanie w stosunku co do zranionej osoby utrudnia poczucie dumy, które cechuje choleryka.
Z poczuciem dumy i przekonaniem o własnej, wysokiej wartości związana jest jeszcze jedna cecha choleryka – ciężka reakcja na krytykę. Nie znosi on sytuacji, kiedy się myli, trudno mu też znosić różne porażki. Wspominane wyżej wybuchy gniewu mogą pojawiać się u choleryków właśnie m.in. wtedy, gdy ktoś wypomina im niepowodzenia lub wskazuje im ich własne błędy.
Choleryk: jak funkcjonuje w pracy?
Szefa, który ma tendencję do wpadania w gniew, teoretycznie raczej ciężko uznać za idealnego przełożonego. Prawda jest jednak taka, że choleryk w pracy idealnie wręcz spisuje się na stanowiskach kierowniczych. Swoją postawą wzbudza zwykle respekt u przełożonych, dodatkowo potrafi idealnie rozdzielić prace pomiędzy członkami zespołu w ten sposób, aby finalnie projekt udał się wręcz idealnie. Jednocześnie podkreślić należy to, że choleryk nie ma tendencji do zrzucania swoich obowiązków na innych – owszem, kieruje on ku swoim pracownikom wysokie wymagania, ale jednocześnie wymaga bardzo dużo od samego siebie i zdecydowanie nie ucieka od swojej pracy.
Ogólnie można więc powiedzieć, że choleryk świetnie odnajdzie się w zawodach, gdzie będzie on kierownikiem. Idealnym dla niego miejscem do pracy jest takie, gdzie będzie on stykał się stale z nowymi zadaniami. Z tego powodu choleryk będzie dobrym kierownikiem w agencji reklamowej, ale i najprawdopodobniej z powodzeniem pokieruje on działaniami działu sprzedaży czy marketingu w jakiejś firmie, jak i z sukcesem będzie piastować stanowisko lekarza kierującego oddziałem.
Pewne zaś stanowiska zdecydowanie nie powinny być zajmowane przez choleryka. Praca monotonna, polegająca na wykonywaniu cały czas takich samych zadań (np. kasowanie produktów w sklepie spożywczym, wykładanie towarów czy wprowadzanie danych do arkuszy kalkulacyjnych) cholerykowi odpowiadać zdecydowanie nie będzie. Monotonia doprowadzi szybko do pojawienia się u niego nie tylko uczucia wypalenia, ale i frustracji.
Polecany artykuł:
Czy jesteś cholerykiem? Test
Poświęcając chwilę czasu na odpowiedź na poniższe pytania, możesz przekonać się, jaki jest twój temperament – czy odpowiada on właśnie cholerykowi, czy też może jednak dominują u ciebie cechy, które charakterystyczne są dla całkowicie innego temperamentu.
1. Piątek wieczór, spotkanie towarzyskie, na które zabrała cię druga połowa. Tak się składa, że zasadniczo nie znasz nikogo z gości – jak się zachowujesz?
a) jestem całkowicie spokojny, a moje zachowanie można określić jako wyważone – ani nie chowam się w kącie, ani też nie zabawiam uparcie pozostałych gości jakimiś anegdotami;
b) czuję się jak ryba w wodzie – po kilku chwilach udaje mi się zdominować całą imprezę i zaczynam nieco sterować poruszanymi podczas rozmów tematami;
c) trzymam się raczej z boku z powodu obaw, że nie spodobam się komuś z towarzystwa.
2. Poszukując pracy, najważniejsze dla ciebie jest to, aby:
a) zakres obowiązków był jasny i względnie stały – niekoniecznie dobrze tolerujesz stan, kiedy ciągle stawiane są przed tobą jakieś nowe wyzwania;
b) w pracy nie było nudy – lubisz, kiedy masz okazję regularnie mierzyć się z nowymi obowiązkami;
c) obowiązki były podobne do tych, jakie stawiano przed tobą w poprzednim miejscu pracy – masz obawy, że innym zobowiązaniom możesz nie podołać.
3. Każdemu czasami puszczają nerwy – jak jest z tym u ciebie?
a) bardzo rzadko zdarzają mi się wybuchy gniewu – raczej trzymam swoje nerwy na wodzy, niektórzy ludzie twierdzą nawet, że zachowuję się tak, jakbym w ogóle nie odczuwał żadnych emocji;
b) wybucham stosunkowo często, wyjątkowo łatwo wyprowadzić mnie z równowagi;
c) nerwy owszem – puszczają mi, ale raczej przejawia się to u mnie smutkiem i płaczliwością niż jakimś skrajnie wyrażonym gniewem.
4. Problem znany każdemu – niepowodzenie. W pracy, w szkole czy podczas domowej naprawy, finalnie skutkujące tym, że stykamy się z krytyką innych ludzi. Jak na to reagujesz?
a) przyjmuję krytykę z godnością – jeżeli zrobiłem coś źle, to chętnie dowiem się, czym to było spowodowane i postaram się w przyszłości działać zdecydowanie lepiej;
b) nie godzę się na krytykę – wzbudza ona we mnie złość, a nawet gniew, kiedy ktoś mnie krytykuje, nierzadko skutkuje to finalnie poważną kłótnią;
c) w przypadku krytyki kulę się dosłownie w sobie i zwyczajnie mam ochotę płakać, czuję się beznadziejny.
5. Nadchodzi sezon urlopowy – jak planujesz spędzić wolny czas?
a) mam swoje stałe miejsca, do których uwielbiam wracać;
b) co roku staram się całkowicie inaczej spędzać swój urlop – odwiedzanie zawsze tego samego miejsca zwyczajnie by mnie nudziło;
c) decyzję o wyborze miejsca pozostawiam swojej drugiej połowie – ja zawsze wybieram źle.
Większość odpowiedzi A: Twój temperament to z dużym prawdopodobieństwem flegmatyk. Lubisz stałość, na co dzień kontrolujesz swoje emocje, a do tego najlepiej czujesz się wtedy, gdy w twoim życiu panuje rutyna.
Większość odpowiedzi B: Najprawdopodobniej jesteś właśnie cholerykiem. Nie znosisz nudy, ciągle poszukujesz nowych wyzwań i uwielbiasz dominować. Zdarza ci się wybuchać gniewem, którego przyczyną może być m.in. krytyka kierowana ku tobie nawet przez bardzo bliskie ci osoby.
Większość odpowiedzi C: Możliwe, iż jesteś melancholikiem. Relacje z innymi ludźmi napawają cię obawami o to, że coś im się w tobie nie spodoba. Najbezpieczniej czujesz się w znanych ci okolicznościach – nowości budzą lęk, bo martwisz się o to, że przyniosą one zadania, którym zwyczajnie nie podołasz.
Porady eksperta