Chcesz być lubiany? Popełniaj drobne błędy
Każdy chce być lubiany, doceniany i szanowany. Bycie akceptowanym przez grupę jest naturalną ludzką potrzebą. I choć większość myśli, że by być lubianym należy dać z siebie wszystko i przedstawić siebie z jak najlepszej strony, to rzeczywistość jest nieco inna. Co zrobić by być lubianym i czym jest efekt Pratfalla?
Spis treści
Popełniać błędy i mylić się jest rzeczą ludzką. Okazuje się, że to właśnie ludzie, którzy popełniają błędy są bardziej lubiani. Zjawisko to nazywane jest efektem potknięcia, czyli tzw. efektem Pratfalla.
Czym jest efekt Pratfalla?
Efekt potknięcia (ang. pratfall efekt) nazywany często efektem gafy, w latach 60. XX wieku opisał amerykański psycholog, Elliot Aronson. Badanie miało na celu ustalenie, w jaki sposób pomyłki i potknięcia wpływają na postrzeganie innych osób.
Elliot Aronson, grupie studentów z University of Minnesota, zaprezentował nagrania, w którym podstawieni aktorzy wzięli udział w przesłuchaniu do popularnego programu dla studentów Collega Bowl.
Odpowiadając na trudne pytania, odgrywali rolę osoby bardzo inteligentnej (92 proc. poprawnych odpowiedzi), która mogła pochwalić się sukcesami w życiu prywatnym i zawodowym lub osoby przeciętnej, która znała prawidłową odpowiedź tylko na 30 proc. pytań.
Czynnikiem różnicującym grupę eksperymentalną od grupy kontrolnej była drobny błąd – na koniec wywiadu uczestnik wylał na garnitur kawę.
Nie bądź perfekcyjny
Przeprowadzony eksperyment dowodzi, że perfekcja nie zawsze się opłaca. Studenci najlepiej ocenili aktora dysponującego dużą wiedzą, jednak nie idealnego – tego, który pod koniec nagrania rozlał kawę.
Jednak co ciekawe, rozlanie kawy w przypadku osoby mniej inteligentnej doprowadziło do obniżenia jej atrakcyjności.
Efekt Pratfalla pokazuje, że bycie nieperfekcyjnym wpływa na naszą korzyść. Jeśli chcemy być lubianymi i wzbudzić sympatię, powinniśmy być inteligentni, kompetentni, ale jednocześnie musimy popełniać drobne błędy.
Popełniaj drobne błędy
Nie lubimy chodzących ideałów. Osoby inteligentne a jednocześnie perfekcyjne nie są tak lubiane jak te, które popełniają drobne błędy. Jednak na wpadki i niedociągnięcia mogą pozwolić sobie tylko ci, którzy przez otoczenie odbierani są jako osoby kompetentne.
Tylko w takim przypadku błędy wpływają na atrakcyjność. W przeciwnym razie „niezdarność” negatywnie wpłynie na wizerunek.
Przeprowadzony eksperyment dowodzi, że dzielenie się porażkami i błędami nie jest powodem do wstydu, a wręcz przeciwnie – często sprawia, że stajemy się bardziej lubiani.
Polecany artykuł:
Porady eksperta