Afirmacja: na czym polega i jak ją stosować? Przykłady afirmacji
Afirmacja ma na celu nie tylko przyciągać do nas to, czego pragniemy, ale i jej zadaniem jest wzmacnianie poczucia naszej własnej wartości. Zdaniem niektórych afirmacje nie mają absolutnie żadnego sensu i są one tylko pustym powtarzaniem jakichś frazesów, inne z kolei osoby przekonują, że afirmacja przyspiesza realizację marzeń, ale i pozwala łatwiej uporać się z trudami dnia codziennego. Sprawdź, na czym polega afirmacja, a także przekonaj się, jak ją stosować i poznaj przykłady afirmacji.
Spis treści
- Afirmacja: czym jest?
- Afirmacja: jak ją stosować?
- Afirmacja: przykłady
- Afirmacja: czy warto ją stosować?
Afirmacja to termin, który wywodzi się od łacińskiego słowa "affirmatio", tłumaczonego jako potwierdzenie czegoś lub zgodę na coś. Wielu specjalistów psychologii zajmowało się tym zagadnieniem, jednakże za osobę odpowiedzialną za spopularyzowanie w latach 80. poprzedniego wieku afirmacji uznawany jest psycholog Claude Steele.
Afirmacja: czym jest?
Afirmacja to prosta zwykle sentencja, która ma niejako przypominać człowiekowi o tym, jakie są jego pragnienia, a oprócz tego doprowadzać do przyspieszenia ich realizacji. Wydawać się to może absurdalne – przecież każdy z nas zna swoje marzenia i co miałoby zmienić to, że będą one wypowiadane?
Otóż, jak najbardziej może to zmienić i to bardzo dużo. Zdarza się bowiem, że rzeczywiście czegoś pragniemy, ale czasami sami nie wiemy, czymże to coś jest. Nowym samochodem? Mieszkaniem? A może marzenia dotyczą jeszcze innych aspektów, takich jak np. pragnienia stworzenia stałej, opartej na wzajemnym zaufaniu, relacji uczuciowej? W tym czasami właśnie tkwi problem ludzi, których czegoś w życiu brakuje – sami nie są oni w stanie sprecyzować, na jakie niedostatki cierpią. Nie trzeba chyba tutaj tłumaczyć, że jeżeli ktoś nie wie, do czego dąży, to zwyczajnie nie jest w stanie tego osiągnąć.
Tutaj pojawia się wreszcie wyjaśnienie tego, jaką rolę odgrywają afirmacje. Po pierwsze dzięki ich stworzeniu osoba wreszcie staje się w pełni świadoma tego, do czego dąży. Po drugie afirmacje skutkują tym, że realizacja pragnień jest coraz bliżej. Afirmacja – po tym, jak się ją stworzy – powinna być regularnie powtarzana na głos czy w myślach.
Oczywiście nie polega to na tym, że afirmacja ma być w głowie jak jakaś obsesyjna myśl, która ani na moment nie opuszcza ludzkiej głowy. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby swoją afirmację regularnie powtarzać – np. codziennie, każdego rana i wieczora, w domu przed lustrem.
Afirmacja: jak ją stosować?
Teoretycznie stworzyć afirmację jest dość łatwo, w praktyce – niekoniecznie. Przede wszystkim najpierw trzeba poważnie zastanowić się nad tym, na czym nam zależy i jakie są nasze cele. Tylko wtedy, gdy zostaną one dokładnie określone, pojawią się szanse na to, że rzeczywiście regularne powtarzanie afirmacji doprowadzi do jakichś zmian w naszym życiu.
Afirmacje mają na celu nie tylko poprawianie naszego stanu materialnego, ale i umożliwiają nierzadko pogodzenie się z własnym sobą. Typowo rzeczywiście afirmacje dotyczą lepszej pracy, dorobienia się wymarzonego samochodu czy wyjazdu zagranicę. Równie jednak dobrze afirmacja może służyć zmianie postrzegania samego siebie. Posłużmy się tutaj prostym przykładem – osoba, która wciąż zmaga się z kompleksami dotyczącymi wyglądu własnej twarzy, może – właśnie dzięki powtarzaniu odpowiedniej afirmacji – ostatecznie doprowadzić do ich ustąpienia.
Kiedy już to, jakie są nasze pragnienia, zostanie określone, możliwe staje się przejście do skonstruowania samej sentencji, która to będzie naszą afirmacją. Istotnych jest tutaj naprawdę wiele rzeczy – zwraca się uwagę na chociażby to, aby w afirmacji nie było słów w czasie przyszłym (np. "będę", "zdobędę"), lecz aby była ona osadzona w teraźniejszości ("jestem", "zdobywam").
Czasami marzenia są bardzo ściśle określone – np. marzy się nam jeden, konkretny model samochodu – tworząc afirmację nie do końca warto jednak bardzo ściśle się ograniczać. Prawda jest bowiem taka, że powtarzanie afirmacji ma przyciągać do nas dobre rzeczy: kto w końcu wie, czy może jednak zdecydowanie lepszy nie byłby dla nas inny od wymarzonego pojazd?
Czasami lepiej jest więc zacząć od ogółu - zamiast wchodzić od razu w bardzo drobne szczegóły – i czekać, co przyniesie los. Ogólne cele są zresztą zdecydowanie łatwiejsze do osiągnięcia niż cele szczegółowe – realizacja poszczególnych pragnień sprawia z kolei, że nabywamy motywacji do stawiania sobie kolejnych wyzwań.
Afirmacja: przykłady
Dotychczas opisano dużo teorii, pora teraz przejść do przykładów – dzięki nim zrozumienie, czym dokładnie są afirmacje, nie powinno być już w ogóle trudne. Afirmacjami mogą być takie sentencje, jak:
- "Jestem w pełni sił i moje zdrowie nie odbiega od normy";
- "Jeżdżę nowym, sprawnym samochodem, o którym marzę od dawna";
- "Wyglądam dobrze – nie mam nadmiernych kilogramów";
- "Otaczają mnie przyjaźni, zaufani ludzie";
- "Jestem w związku z człowiekiem, który mnie szanuje i któremu mogę ufać";
- "Wykonuję dobrze płatną, ale przede wszystkim satysfakcjonującą pracę";
- "Jadę na wakacje w miejsce, które od zawsze chciałem odwiedzić";
- "Mam dużo energii i nie narzekam na zmęczenie".
Podkreślić należy tutaj jednak to, że powyższe to tylko przykłady afirmacji – w rzeczywistości bowiem każdy człowiek może mieć przecież odrębne plany czy marzenia, wokół których koncentrować się będą jego sentencje, w związku z czym jego afirmacje mogą być całkowicie inne.
Afirmacja: czy warto ją stosować?
Ludzie twardo stąpający po ziemi, widząc powyższy tekst, mogą mieć w głowie myśl, że afirmacje to totalna bzdura. Jak bowiem wypowiadanie wiele razy tych samych słów miałoby skutkować realizacją marzeń? Owszem, same słowa niczego w życiu nie zmienią, chodzi tutaj jednak o coś innego: o to, jak afirmacje wpływają na psychikę.
Otóż, dzięki afirmacjom pojawiać się może przede wszystkim poczucie samoakceptacji. Poprzez ich powtarzanie człowiek może nabywać większej pewności siebie, a także nabierać motywacji do działania – to właśnie dzięki wymienionym plany i marzenia mogą w końcu być realizowane. Czy więc warto zajmować się afirmacjami? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma, ogólnie jednak zaszkodzić one nie powinny.