7 wyraźnych sygnałów, że partner zdradza. Nie musisz dowiedzieć się ostatnia

2024-06-17 11:31

Wciąż to mężczyźni zdradzają częściej. Według Centrum Psychologii Stosowanej proporcje w niewierności wynoszą w przybliżeniu 60% do 40% na rzecz panów. Czterech na 10 Polaków ma za sobą doświadczenia związane ze zdradą. Kiedy możesz podejrzewać, że ten problem jest też pod swoim dachem?

7 wyraźnych sygnałów, że partner zdradza. Nie musisz dowiedzieć się ostatnia
Autor: GettyImages

Niewierność jest stara jak ludzkość. Jak tłumaczy nasz ekspert dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB: "zdrada jest reakcją lub środkiem do osiągnięcia określonego celu, np. wzbudzenia zazdrości".

Niewierność może wynikać z braku satysfakcji emocjonalnej lub seksualnej w związku, wygaśnięcia uczuć, chęci zemsty, ciekawości nowych doświadczeń, powtarzania nieświadomych modeli wyniesionych z domu, sposobu na budowanie poczucia własnej wartości, uzyskania statusu, odrzucenia...

W zasadzie niełatwo przeoczyć, że bliska nam osoba szuka wrażeń w nowym ogródku, a jednak wciąż tak się dzieje. Oto sygnały ostrzegawcze.

Jak poradzić sobie ze zdradą? Wyjaśnia Klaudia Klukowska psycholog, trener umiejętności psychospołecznych.

1. Nagła nadmierna dbałość o wygląd

U mężczyzn trochę łatwiej to zauważyć. Panie dbają o siebie także dla siebie, ale panowie... Do tej pory ciężko było ruszyć go z kanapy, a teraz biega na siłownię, uprawia jogging. Sam kupuje sobie nowe ubrania, perfumy, choć wcześniej robiła to ona.

2. Brak zaangażowania

Jeśli partner niedawno jeszcze chętnie angażował się w życie związku, rodziny, a teraz zachowuje się tak, jakby mu na niczym nie zależało, coś może być na rzeczy. Staje się obecny tylko ciałem? Zły znak.

3. Brak rozmów

Partner zbywa wszystkie próby rozmów na temat relacji, związku, wspólnej przyszłości. Wymiguje się zmęczeniem, brakiem czasu etc. Jest rozstrojony.

4. Brak seksu

Pożycie intymne praktycznie zanikło, partner jest niechętny, oziębły, mimo że wcześniej nie narzekał na temperament. Zanikła też potrzeba bliskości, przytulenia, dotknięcia włosów, trzymania za ręce. 

5. Praktycznie nie ma go w domu

Nagle pojawiają się wyjazdy służbowe, nadgodziny, wypady z kumplami, nocowanko u kolegi, dodatkowe zlecenia. Czas, który miał być dla was, wyraźnie się skurczył.

6. Zmiana zarządzania finansami

Nagle partner zaczyna kontrolować wasze wspólne wydatki. Jednocześnie zwiększa  wydatki na siebie. Zapytany o to - unika odpowiedzi.

7. Telefon – zdrada często jest widoczna w telefonie

Partner nagle trzyma telefon cały czas przy sobie. Nigdy nie miał haseł, nagle wprowadza wszelkie możliwe zabezpieczenia. Nie chce, żeby ktokolwiek widział, co tam w środku jest. W domu prowadzi dziwne, przyciszone rozmowy, a na pytanie z kim rozmawia - odpowiada zdawkowo.  

Uwaga!

Zanim jednak oskarżysz partnera o zdradę zastanów się, czy faktycznie nie jest tak, że ma więcej pracy, a może już planował się ruszyć i zacząć ćwiczyć, albo podczas ostatniej kłótni powiedziałaś mu coś wyjątkowo przykrego, nie przeprosiłaś i dlatego się zamknął w sobie. Czasem któryś z tych sygnałów to tylko znak, że coś w związku nie jest wyjaśnione - podkreśla nasz ekspert.

Czego w związkach brakuje, że ludzie decydują się na zdradę?

- To jest zawsze sprawa indywidualna, ale można zbudować uniwersalny katalog braków: zaufania, empatii, komunikacji, szacunku, świadomości, pieniędzy, intymności, wsparcia, uwagi, bliskości, seksu, czasu, radości, zaangażowania, kompatybilności, spokoju, podziału obowiązków, zainteresowania, autonomii, autoekspresji, bezpieczeństwa, ciekawości, pożądania, motywacji czy innych aspektów – wymienia dr Mateusz Grzesiak i dodaje:

- Zdrada jest zawsze wynikiem czegoś i dopiero zrozumienie przyczyn pozwala przerobić ją na coś konstruktywnego. 

Czy zdrada może uratować związek?

- Nie, bo nazywanie trucizny lekiem jest manipulowaniem zjawiskiem. To tak jakby powiedzieć, że dzięki biciu dziecko zrobiło pracę domową, więc bicie jest dobre – mówi psycholog.

- Jeśli związek się rozpadał, to znaczy, że nie były w nim realizowane jakieś potrzeby. Zdrada tego nie zmieni; może wywołać ogromne wyrzuty sumienia czy lęk przed rozstaniem, ale dopóki ludzie nie wezmą się do pracy nad sobą i ze sobą, pierwotne przyczyny pozostaną.

Czy dobry, wyrozumiały partner powinien wybaczyć zdradę?

- To temat rzeka. Nikt nie mówi, że dobry partner musi trwać w związku, w którym już nie chce, podobnie jak nie ma zasady, że po zdradzie trzeba odejść – podsumowuje dr Grzesiak.

Czytaj także:

7 sygnałów, że ten związek już nie rokuje. Psycholog radzi, kiedy odpuścić

Manipulant, narcyz, a może... Dlaczego wciąż trafiasz na niewłaściwych mężczyzn? Ekspert podpowiada

Dr Mateusz Grzesiak
Dr Mateusz Grzesiak

Psycholog i wykładowca Akademii WSB. Posiada tytuły magistra psychologii i prawa oraz trzy doktoraty w dyscyplinach zarządzania, pedagogiki i psychologii (PsyD, USA). Autor niemal 30 książek, licznych artykułów i publikacji naukowych. Jego profile społecznościowe obserwuje łącznie ponad 900.000 osób.

Sonda
Wakacje sprzyjają zdradom?