Wyniki badań nad śmiechem zaskakują. "Nawet wymuszony ma pozytywny wpływ"
Zbliżający się Prima Aprilis to dzień żartów i dowcipów. To też dzień, w którym warto spojrzeć na śmiech pod kątem... jego wpływu na zdrowie. Jak się okazuje, nawet wymuszony śmiech może działać uzdrawiająco na organizm. O zaletach i właściwościach leczniczych śmiechu opowiada Agata Bednarek, prezeska Fundacji Dr Clown.
Wpływ śmiechu na zdrowie fizyczne i psychiczne
Choć dla niektórych może się to wydawać zaskakujące, ale są osoby, które zawodowo zajmują się rozśmieszaniem innych. Robią to nie bez powodu. Śmiech, jak potwierdzają badania naukowe, ma wpływ na zdrowie psychofizyczne.
Agata Bednarek to Prezeska Zarządu Fundacji Dr Clown, która od 25 lat prowadzi śmiechoterapię. Są to „terapie śmiechem”, dedykowane szczególnie dzieciom, seniorom, osobom z niepełnoprawnościami oraz osobom, które spędzają czas w placówkach opiekuńczych i leczniczych.
O zaletach śmiechu wiedziano od wieków, ale tę wiedzę dopiero w XX wieku sformalizowano. Gelotologia – to nauka o wpływie śmiechu na funkcjonowanie organizmu i zdrowie, nazwana tak od greckiego „gelos” - śmiech. - Badania dowiodły, że śmiech pozwala zminimalizować ryzyko zawałów, przyspieszając krążenie krwi, co z kolei powoduje obniżenie ciśnienia oraz poziomu cholesterolu – wymienia Agata Bednarek z Fundacji Dr Clown.
- Śmiech pomaga pogłębić oddech i dotlenić mózg, wpływa pozytywnie na układ odpornościowy i wspiera usuwanie z organizmu substancji związanych ze stresem – kortyzolu i adrenaliny. Wydzielane podczas śmiechu czy nawet chichotu endorfiny, czyli tzw. hormony stresu, poprawiają samopoczucie i odprężają - wyjaśnia ekspertka.
Badania publikowane m.in. na łamach tak prestiżowych pism, jak The American Journal of Cardiology, Disability and Rehabilitation, Journal of Intellectual Disability Research, wskazują na korzystny wpływ śmiechu m.in. na:
- zmniejszenie ryzyka chorób serca u seniorów
- obniżenie ciśnienia krwi
- poprawę samopoczucia
- obniżenie poziomu odczuwanego stresu
- zmniejszenie objawów depresji u osób z niepełnosprawnością intelektualną
Śmiech działa, nawet gdy jest wymuszony
- Nawet wymuszony śmiech ma pozytywny wpływ na samopoczucie, ponieważ organizm nie wyczuwa różnicy między śmiechem sztucznym i naturalnym – zauważa Agata Bednarek z Fundacji Dr Clown.
Sytuacje takie jak pobyty w szpitalach to szczególnie stresujące okresy w życiu. W związku z tym to właśnie wtedy szczególnie potrzebna może być terapia śmiechem.
- Chwile radości pozwalają odzyskać motywację do walki o zdrowie i wspierają proces leczenia – podkreśla Agata Bednarek, dodając, że zgodnie z wynikami badań publikowanych na łamach The Journal of Pain, redukcja odczuwanego bólu wynosiła nawet 30 proc. po terapii śmiechem.
Działalność „Doktorów Clownów” ma swoje początki w latach 80. XX wieku w USA. Efekty okazały się na tyle zachęcające, że podobne działania zaczęto praktykować na całym świecie. W Polsce drużyna Fundacji Dr Clown również ma wieloletnią tradycję.
- Nasza fundacja już od 25 lat pomaga podopiecznym szpitali, hospicjów i placówek specjalnych w walce z chorobami, pomagając im zapomnieć o bólu, samotności i strachu. Blisko 500 profesjonalnie wyszkolonych wolontariuszy – Doktorów Clownów – dociera do niemal 150 szpitali i placówek specjalistycznych w ponad 80 miastach całej Polski, nawiązując relacje z niemal 41 tys. beneficjentów rocznie - wymienia Agata Bednarek.