Samotność może dawać fizyczne objawy. 5 sygnałów, które wysyła ciało
Coraz więcej osób pracuje z domu, a po pandemii wielu ludzi przywykło do izolacji. Niektórzy zauważyli, że ich samotność się nasila. Może także powodować fizyczne objawy. Znasz je?
Czynników sprzyjających samotności może być wiele. To kwestia indywidualna, ale do poczucia osamotnienia może prowadzić utrata bliskiej osoby, zmiana pracy czy rozstanie. Każda z tych sytuacji może wiązać się z samotnością, której często towarzyszy żal i uczucie straty.
Fizyczne objawy samotności
Dla wielu samotność jest łatwiejsza niż próba nawiązywania nowych znajomości. Poza tym nie każdy kto jest sam, jest od razu samotny. Niektórzy odnajdują spokój we własnym towarzystwie i cieszą się nim. Niektórym samotność doskwiera jednak bardziej.
Eksperci wskazują, że samotność daje fizyczne objawy. Najczęściej przypominają symptomy grypopodobne, które mogą utrzymywać się dłużej niż zwykle. O samotności mogą informować:
- bóle głowy,
- bóle ciała,
- zaburzenia snu takie jak bezsenność,
- zaburzenia snu takie jak nadmierna senność,
- zmęczenie.
Osoba samotna może być świadoma swoich objawów, bo w samotności człowiek bardziej skupia się na sobie i zwraca uwagę na wiele aspektów, których w normalnych warunkach nawet by nie zauważył. Często samotności towarzyszy depresja i zwykle pogłębia problem.
Fizyczne symptomy mogą być trudne do przepracowania, szczególnie gdy trwają dłuższy czas. Jeśli zauważasz je u siebie bądź podejrzewasz, że możesz mieć depresję, warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy specjalisty albo lekarza, by omówić swoje obawy.
Jak pokonać samotność?
Nad samotnością można pracować. Zawsze w tym przypadku należy zacząć od zadbania o siebie oraz o poczucie własnej wartości, które w zaistniałej sytuacji może być na niskim poziomie.
Jedną z rzeczy, na które warto postawić, jest robienie dla siebie dobrych rzeczy, które się lubi. To zdaniem ekspertów może podnieść na duchu i ponownie odkryć swoją wartość. Warto również zaangażować swój mózg, na przykład poprzez przeczytanie nowej interesującej książki albo wysłuchanie ciekawego podcastu.
Dobrze jest także znaleźć czas, by dostrzec piękno wokół siebie np. przez wizytę w ulubionym muzeum lub odwiedzenie malowniczej okolicy. "Rozpieszczanie siebie" dla każdego jest czymś innym. Niektórzy będą zadowoleni, gdy kupią sobie prezent, inni odprężą się w trakcie gorącej kąpieli, a jeszcze innym wystarczy słuchanie ulubionej muzyki.
Ważne jest, aby - cokolwiek dana osoba zdecyduje się robić, by przepracować swoją samotność - pamiętała o tym, że powinna robić to powoli oraz być przy tym dla siebie delikatna i wyrozumiała. Gdy przez długi czas była samotna, rzucenie się w wir spotkań towarzyskich może ją przytłoczyć. Z czasem warto poszukać innych osób, najlepiej o podobnych zainteresowaniach, z którymi będzie można realizować swoje pasje. Kto wie, może okaże się, że nowo poznana osoba także była samotna.
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chciałbyś porozmawiać z psychologiem, zadzwoń pod bezpłatny numer 800 70 22 22 całodobowego Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie.