Poświąteczna chandra może być groźna. Nie lekceważ 9 sygnałów

2024-12-28 7:42

Poświąteczny blues to stan, który pojawia się nie tylko po Bożym Narodzeniu, ale może wystąpić choćby po wakacjach. Wówczas doświadczamy psychicznego niepokoju, lęku i smutku. Wyjaśniamy, po czym poznać tę nietypową chandrę i jak z nią walczyć.

Poświąteczna chandra może być groźna. Nie lekceważ 9 sygnałów
Autor: Fot. Getty Images

Choć dla wielu osób święta to wyjątkowy czas pełen radości to dla innych okres samotności i smutku. Naukowcy zauważyli, że problemy ze zdrowiem psychicznym nasilają się właśnie po Bożym Narodzeniu. Choć samo uczucie wyczerpania, czasem rozczarowania, czy zmęczenia jest czymś normalnym, to kiedy trudne emocje trwają zbyt długo, warto udać się po pomoc.

Jak wygląda depresja? Za uśmiechem może się chować wołanie o pomoc

Poświąteczny blues - objawy, których nie wolno lekceważyć

Już w 1980 roku naukowcy zbadali, jak religijne święta wpływają na zdrowie psychiczne jednostki. Wówczas dostrzegli, że w okresie świąt spadła liczba nagłych wezwań pogotowia ratunkowego, samobójstw, zachowań samookaleczających, czy świadczeń z zakresu psychiatrii. Natomiast już po świętach Bożego Narodzenia odnotowano wzrost opisanych zachowań. 

Zjawisko to potwierdził systematyczny przegląd badań z 2022 roku, który wykazał spadek hospitalizacji psychiatrycznych w okresie świąt oraz wzrost tuż po nich. Dlatego tak ważne jest to, aby dokładnie obserwować organizm, a kiedy po świątecznej ekscytacji opadnie kurz i pojawią się poniższe objawy, koniecznie skontaktuj się z psychiatrą i psychologiem.

  1. Niepokój
  2. Brak motywacji
  3. Drażliwość
  4. Zły nastrój
  5. Stres
  6. Przygnębienie
  7. Zaburzenia snu
  8. Zmartwienie o pieniądze
  9. Możesz również doświadczać nadmiernego rozmyślania, myślenia o problemach lub wydarzeniach, które miały miejsce w okresie świątecznym. Może to pogorszyć twoje uczucia lub stres, niepokój i smutek.

Poświąteczna chandra i próba powrotu do normalności

Czasami z powodu poświątecznej chandry szukamy sposoby, by odzyskać utracone poczucie normalności. Chociaż w większości przypadków nie chodzi do poważnej depresji, to emocje towarzyszące w tym okresie mogą być bardzo zróżnicowane.

Najczęściej pojawia się uczucie pustki, za którym kryją się różne przyczyny, w tym także fakt, że przedświąteczny czas to wyjątkowo gorączkowy okres. Kolejną kwestią jest to, że w trakcie Wigilii i kolejnych dniach mamy szansę spotkać bliskie nam osoby. Pojawia się euforia, wzmocnione poczucie bezpieczeństwa i szczęścia. 

Jednak po wszystkim znowu wraca cisza i mogą wystąpić kolejne skrajne emocje, tym razem przygnębienie, smutek i poczucie osamotnienia, braku sensu życia.

Choć wychodzenie z poświątecznej chandry może trochę potrwać, to wypróbuj kilka metod, które powoli pomogą wrócić do normalności. Po pierwsze daj sobie czas, czasem wystarczy parę dni, by poczuć się lepiej. Poza tym zastosuj 5 poniższych wskazówek:

  • nawiąż kontakt z rodziną i przyjaciółmi, powiedz im o swoich emocjach, przygnębieniu, potrzeby wsparcia,
  • ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych,
  • zadbaj o siebie, nie krytykuj siebie, bądź wyrozumiała i nie nakładaj na siebie presji,
  • wychodź na spacery,
  • postaw na aktywność fizyczną,
  • zadbaj o dietę, włączając do menu produkty pełnoziarniste, tłuste ryby morskie, warzywa oraz owoce,
  • skontaktuj się z psychiatrą w celu wykluczenia zaburzeń zdrowia psychicznego,
  • porozmawiaj z psychologiem, aby otrzymać wsparcie i narzędzia na kolejne dni.