Eksperci z Harvardu podali "przepis na szczęście". 5 kluczowych czynników
Czym jest szczęście? Z pewnością odpowiedź na to pytanie brzmi inaczej dla różnych osób. Zdaniem ekspertów z Harvardu klucz do szczęścia leży w naszych bliskich.
Naukowcy z Harvardu przeprowadzili jedno z najdłuższych badań dt. dorosłego życia, jakie dotychczas wykonano. Eksperci przez prawie 80 lat badali początkowo życie mężczyzn, a potem także ich rodzin i potomstwa. Naukowcy przestudiowali wiele dokumentów, przeprowadzali z uczestnikami badań setki osobistych wywiadów, a efekty prac przerosły ich oczekiwania.
Relacje to forma dbania o siebie
- Zaskakującym odkryciem jest to, że nasze relacje i to, jak szczęśliwi jesteśmy w naszych związkach, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie – powiedział dyrektor badania i psychiatra prof. Robert Waldinger. Zdaniem ekspertów pielęgnowanie relacji jest formą dbania o siebie, znacznie cenniejszą niż pieniądze albo sława.
Specjaliści podkreślają, że bliskie relacje z innymi ludźmi mogą chronić człowieka przez niezadowoleniem ze swojego życia, a także są lepszymi predyktorami długiego życia niż klasa społeczna, iloraz inteligencji, a nawet geny. Potwierdziły to także badania – uczestnicy, którzy w wieku 50 lat były najbardziej zadowoleni ze swoich związków, byli także najzdrowsi w wieku 80 lat.
- Samotność zabija. Jest tak potężna, jak palenie czy alkoholizm – dodaje prof. Robert Waldinger.
Szczęście to nie cel
Eksperci podkreślają, że szczęście samo w sobie jest procesem, a składają się na niego także negatywne doświadczenia. Jeśli jednak mamy obok siebie osoby, z którymi możemy dzielić problemy, jest nam łatwiej pielęgnować szczęście. A prawda, choć dla niektórych okrutna, jest oczywista – nawet szczęśliwe życie skończy się śmiercią.
Naukowcy podkreślają jednak, że trudne doświadczenia zawsze powinny wymagać refleksji. Dzięki temu możemy wyciągnąć wnioski z naszych decyzji i nie powielać w przyszłości tych samych błędów, które mogą szkodzić zadowoleniu z życia.
Osoby bez nałogów są szczęśliwsi
Badania wykazały, że osoby, które unikały dwóch używek, czyli alkoholu i tytoniu, cieszyli się dobrym zdrowiem i żyli znacznie dłużej. Te rezultaty potwierdzają także dowody naukowe, które wykazują, że używki wpływają negatywnie na zdrowie, zwiększają ryzyko wielu chorób takich jak np. marskość wątroby i zwiększają prawdopodobieństwo śmierci w ich wyniku.
Należy także pamiętać, co także podkreślają specjaliści z Harvardu, że szczęście nie ma wieku. Możemy zmienić swoje życie w każdym momencie, nawet jeśli większość mamy już za sobą. Podobnie jest w przypadku osób, które rozpoczęły swoje życie w trudnych warunkach i miały nieszczęśliwe dzieciństwo. Według ekspertów każdy ma szanse na szczęśliwe życie.