Domowe rośliny wpływają na zdrowie. Redukują stres, obniżają ciśnienie i wyciszają

2022-08-16 12:05

Badania naukowe potwierdzają, że kontakt z roślinami ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Rośliny nie tylko oczyszczają powietrzem ale i korzystnie oddziaływają na zdrowie. Korzyści płynących z przebywania wśród roślin jest wiele. Najważniejszą z nich jest ich pozytywny wpływ na psychikę.

Mężczyzna trzyma doniczkę z kwiatem
Autor: Getty Images

Natura od zarania dziejów towarzyszy ludziom. Zgodnie z hipotezą biofilii, ideą spopularyzowaną w 1984 roku przez przyrodnika i pisarza EO Wilsona, ludzie posiadają wrodzoną skłonność do poszukiwania związków z naturą i innymi formami życia. Trwające od ponad trzech dekad badania prowadzone na całym świecie potwierdziły tę hipotezę i wykazały, że środowisko naturalne ma znaczny wpływ na zwiększenie pozytywnych emocji i zmniejszenie negatywnych.

„Różne właściwości roślin, takie jak wygląd, zapach i odczucia, wpływają na nas na wiele sposobów” – powiedział Mengmeng Gu, profesor nadzwyczajny nauk ogrodniczych na Texas A&M University.

Ludzie przekonani są, że przebywanie wśród natury rozluźnia, pomaga pozbyć się stresu i leczy z tragedii. Jest procesem uzdrawiania.” – powiedział Wilson w 2015 roku.

Spis treści

  1. Rośliny poprawiają nastrój
  2. Rośliny przynoszą ulgę
  3. Rośliny redukują stres
  4. Rośliny dodają energii
  5. Czym kierować się przy wyborze roślin?
Poradnik Zdrowie - Rośliny lecznicze

Rośliny poprawiają nastrój

Oddziaływanie roślin jest na tyle silne, że czasami wystarczy kilka minut przebywania w ich obecności, aby poczuć się lepiej. Badania wykazały, że wystarczy przebywać wśród roślin mniej niż 20 minut, by poczuć się spokojniej. Jeden z przeprowadzonych eksperymentów dowodzi, że osoby, które spędziły nawet od 5 do 10 minut w pokoju, w którym było kilka roślin doniczkowych, czuły się szczęśliwsze i bardziej usatysfakcjonowane niż te, które przebywały w pomieszczeniu bez roślin.

„Nie tylko zobaczenie rośliny poprawia nasz nastrój, zapachy także mają ogromne znaczenie” – mówi Gu.

Rośliny przynoszą ulgę

Jedno z badań przeprowadzonych w czasie pandemii dowodzi, że osoby, które miały w domu rośliny doniczkowe, doświadczyły znacznie mniej objawów depresji i lęku niż te, które nie miały ich wcale.

Rośliny redukują stres

Kolejne z badań wykazało, że interakcja z roślinami tłumi w naszym organizmie system, który aktywuje się, gdy wyczuwamy sygnały o niebezpieczeństwie. Osoby dorosłe, które spędziły kilka minut na przesadzaniu roślin doniczkowych, pod koniec zadania czuły się mniej zestresowane w porównaniu do osób, które czas ten spędziły przed komputerem.

Ponadto pomiary ciśnienia krwi były znacznie niższe wśród osób, które miały do czynienia z roślinami, co sugeruje, że rośliny redukują stres.

Rośliny dodają energii

„Rośliny posiadają ogromne zdolności regeneracyjne” – powiedziała Melinda Knuth, adiunkt nauk ogrodniczych na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej. „Niezależnie od tego, czy jest to na zewnątrz np. na podwórku, czy w domu, natura może pomóc nam doładować się energią.”

Skupianie się przez dłuższy czas na wymagających czynnościach np. pracy, może doprowadzić do zmęczenia psychicznego i negatywnych emocji, co ma wpływ na nasze samopoczucie. Spojrzenie na rośliny może wywołać iskrę zainteresowania, przekierować uwagę i przywrócić wyczerpane zasoby umysłowe i fizyczne. Badania wykazały, że wywoływany przez rośliny efekt „odnowy” ma szeroki zasięg - odnawianie pozytywnych emocji oraz zwiększanie produktywności i kreatywności.

Czym kierować się przy wyborze roślin?

Liczba ma znaczenie?

Nie ma konkretnej liczby roślin, która ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Jednak przyjmuje się, że im więcej roślinności tym lepiej. Jedna wysoka roślina doniczkowa lub trzy – cztery małe kwiatki mają na nas podobny wpływ.

Jaki kolor wybrać?

Badanie z użyciem bluszczu pospolitego wykazało, że liście zielonożółte i jasnozielone zwiększały uczucie radości i odprężenia, podczas gdy białawo-zielone pobudzały głównie negatywne emocje.

Z kolei badanie z użyciem roślin kwitnących dowodzi, że fioletowe, zielone, czerwone, różowe i białe kwiaty mogą obniżać ciśnienie krwi i tętno. Co więcej, fioletowe i zielone kwiaty skuteczniej rozluźniały ciało, zmniejszały niepokój i poprawiały nastrój. Inne badanie wykazało, że czerwone i żółte róże bardziej uspokajały w porównaniu do białych.

Prawdziwe kontra sztuczne

Żywe, prawdziwe rośliny mają większy wpływ na nastrój, uwagę i relaks w porównaniu do roślin sztucznych. Jedno z badań dowodzi, że uczniowie szkół średnich, którzy przez trzy minuty patrzyli na prawdziwe bratki czuli się bardziej zrelaksowani niż ci, którzy patrzyli na sztuczne.