5 języków miłości. Sprawdź, w jaki sposób ty okazujesz uczucia

2022-04-25 14:28

Język miłości to sposób odbierania i przekazywania uczuć przez daną osobę. Istnieje pięć języków okazywania miłości, a jego dobór uzależniony jest od potrzeb, pragnień i wartości. W jaki sposób wyrażać uczucia, by cieszyć się trwałym i szczęśliwym związkiem?

Szczęśliwa para gotuje obiad
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czym jest język miłości?
  2. Rodzaje języków miłości

W każdym, nawet najszczęśliwszym związku zdarzają się kłótnie, kryzysy i ciche dni. Niestety nie wszyscy dochodzą do porozumienia, a małżonkowie coraz częściej decydują się na rozwód. Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) najwięcej rozwodów w Polsce jest wynikiem niezgodności charakterów. Partnerzy nie potrafią ze sobą rozmawiać, rozwiązywać konfliktów i okazywać sobie miłości. By przezwyciężyć kryzys, warto wdrożyć w życie koncepcję pięciu języków miłości, którą stworzył Gary Chapman – amerykański psycholog, psychoterapeuta i autor książek.

Poradnik Zdrowie związki - miłość, przyjaźń, małżeństwo

Czym jest język miłości?

Teoria języków miłości, która została opracowana w 1995 roku, odnosi się do partnerów, rodziny czy przyjaciół. Miłość to trudne do zdefiniowania pojęcie.

Dla każdego oznacza co innego i każdy postrzega ją nieco inaczej. Jednak by czuć się kochanym, potrzebujemy by druga osoba okazywała nam uczucia w pewien określony sposób, który zgodny jest z językiem miłości Champana.

Rozpoznanie i zdefiniowanie, w jaki sposób - ty i twój partner - lubicie wyrażać i otrzymywać miłość może doprowadzić do bardziej przemyślanych relacji i szczęśliwszego związku.

Rodzaje języków miłości

Zdaniem Gary’ego Chapmana wyróżniamy pięć języków miłości, a każdy z nas w znaczącym stopniu posługuje się tylko jednym lub dwoma z nich.

Pierwszy język miłości - słowa

Pierwszym językiem miłości są słowa. Partner, u którego dominuje ten sposób doświadczania miłości, uwielbia wyrażać i doznawać uczuć właśnie za pomocą słów – czy to wypowiedzianych czy napisanych np. SMS-em.

Osoba, u której dominuje ten język miłości, potrzebuje słyszeć nie tylko słowa – kocham cię, ale i słowa akceptacji, wsparcia, jak i komplementy. Używając słów afirmacji należy być szczerym i autentycznym.

Partner, dla którego słowa odgrywają tak istotną rolę, szybko wyczuje nieszczerość. Ważne by uczucia za pomocą słów wyrażać często, a nie sporadycznie.

Oto kilka przykładowych słów i zwrotów afirmacji:

  • Kocham cię,
  • Jesteś dla mnie ważny,
  • Nasza przyjaźń jest wyjątkowa,
  • Jestem z ciebie taki dumny,
  • Dziękują za wszystko co dla mnie robisz.

Drugi język miłości – czas

Czas, będący drugim językiem miłości, to nic innego jak częste przebywanie razem. Osoba, której językiem miłości jest czas, czuje się kochana i doceniania wtedy, gdy druga osoba poświęca czas na bycie razem.

Wspólne wyjście na zakupy czy sprzątanie mieszkania nie jest jednak tym rodzajem czasu na jakim zależy partnerowi. By druga osoba czuła się szczęśliwa i spełniona potrzebuje 100 procent. uwagi i koncentracji.

Oto kilka przykładów wyrażania miłości poprzez wspólny czas:

  • Romantyczna kolacja we dwoje,
  • Przytulanie się w łóżku tuż po przebudzeniu,
  • Wspólny spacer po obiedzie,
  • Szczera rozmowa bez żadnych „rozpraszaczy” np. telefonu komórkowego.

Trzeci język miłości – dotyk

Dotyk to trzeci język miłości. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa bliskość, przytulanie, pocałunek, złapanie za rękę czy masaż. Oczywiście sposób i rodzaj wyrażania dotyku uzależniony jest od relacji z partnerem. Dotyk może, ale nie musi, obejmować również zbliżenia intymne i kontakty seksualne.

Długie rozstania, wyjazdy i rozłąki są niezwykle bolesne dla osoby, dla której w miłości kluczowe jest fizyczne zbliżenie. Okazując zaangażowanie i miłość przez dotyk należy uwzględnić granice wyznaczane przez partnera – nigdy nie powinno się ich przekroczyć.

Czwarty język miłości – czyny i oddanie

Czyny są ważniejsze od nawet najgłośniej wypowiedzianych słów. Najistotniejszą rolę odgrywają czyny jakie wyświadczamy drugiej osobie i pomoc którą niesiemy.

Osoba, u której dominuje właśnie ten język miłości lubi by partner wyręczał ją w wykonywaniu niektórych czynności – w szczególności tych przez nią nielubianych.

Nawet najdrobniejsze gesty np. zrobienie herbaty, wyrzucenie śmieci czy zrobienie zakupów, odbierane są jako sposób wyrażania miłości. Czyny nie muszą być wielkie, ale przemyślane.

Piąty język miłości – prezenty

Prezenty są ostatnim, piątym językiem miłości. Osoba, dla której prezenty są tak istotne, stale uwielbia być obdarowywana przez ukochanego. Nie wymaga biżuterii z diamentami czy luksusowych samochodów, a bardziej przemyślanych i znaczących podarunków. Mała pamiątka będzie miała taką samą wartość jak niezwykle kosztowny prezent.

Oto kilka sposobów na okazanie miłości komuś, kogo językiem miłości są prezenty:

  • Podarowanie ulubionego ciastka czy czekoladki,
  • Obdarowanie kwiatami kupionymi gdzieś na uboczu drogi,
  • Wspólne, ładnie oprawione zdjęcie,
  • Kartka z życzeniami podarowana z okazji urodzin.