Ziewanie: niewinny odruch czy sygnał alarmowy? “To może być objaw poważnej choroby neurologicznej”
Ziewanie to naturalny odruch, który ma duże znaczenie dla organizmu - pomaga regulować temperaturę mózgu i poprawia koncentrację. Zwykle kojarzy się z nudą lub zmęczeniem, ale może być też oznaką poważnej choroby. W nowym odcinku Zdrowo Odpytanych dr Marlena Szcześniak, internistka, wyjaśnia, dlaczego właściwie ziewamy i kiedy z tego powodu trzeba zasięgnąć pomocy lekarza.
Dlaczego ziewamy? Powodów może być wiele
Ziewanie jest bardzo fascynującą czynnością. Każdy z nas to robi, ale czy tak naprawdę zastanawialiśmy się dlaczego? Jak wyjaśnia dr Marlena Szcześniak, lekarz specjalista chorób wewnętrznych i obesitolog, mimo wielu badań, naukowcy wciąż nie są w stanie odpowiedzieć na to pytanie.
- Na temat fizjologii człowieka wiemy już bardzo dużo, ale nadal nie wiemy, dlaczego ziewamy. Teorii na ten temat jest wiele. Jedna z najpowszechniejszych mówi, że ziewanie ma pobudzać mózg i cały ośrodkowy układ nerwowy, może też przyspieszyć częstotliwość bicia serca. - wyjaśnia dr Marlena Szcześniak. - Inna z kolei mówi o tym, że ziewanie potrzebne jest do schłodzenia mózgu, na przykład wtedy, gdy temperatura otoczenia jest wysoka. Wreszcie, w trakcie ziewania otwiera się trąbka słuchowa, co wyrównuje ciśnienie między uchem i gardłem i ma znaczenie w przypadku szybkiej zmiany wysokości np. przy podróżach samolotem. Obecnie ziewania nie tłumaczymy natomiast niedotlenieniem mózgu, ponieważ nie potwierdzono tego w badaniach naukowych. - podkreśla ekspertka.
Czy ziewanie powinno martwić?
Jak tłumaczy ekspertka, ziewanie jest znacznie bardziej złożonym procesem, niż może nam się wydawać. Zwykle sądzimy, że jego przyczyny są banalne - tymczasem ziewanie może być także sygnałem poważniejszych problemów ze zdrowiem. Dr Marlena Szcześniak wyjaśnia, że ziewanie może być objawem różnych schorzeń neurologicznych, w tym padaczki, migreny, guza mózgu, a nawet objawem stwardnienia rozsianego. Dodatkowo ziewanie może świadczyć o tym, że cierpimy na bezdech senny lub inne zaburzenia snu. W przypadku, gdy ziewamy często, w ciągu dnia, pozornie bez widocznej przyczyny, warto to zbadać u lekarza rodzinnego albo internisty, który będzie w stanie ocenić, czy konieczna jest dalsza diagnostyka.
Kiedy ziewanie może być oznaką stresu lub oznaką choroby? Dlaczego jest zaraźliwe? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w najnowszym odcinku Zdrowo Odpytanych. Zapraszamy!