"Pacjenci skarżą się na rozmazywanie światła”. Optometrysta mówi, jak rozpoznać astygmatyzm

2024-10-01 13:41

Astygmatyzm to jedna z najczęstszych wad wzroku, która sprawia, że obraz widziany przez osobę z tą wadą jest zniekształcony i nieostry. W najnowszym odcinku programu „Zdrowo Odpytani” optometrysta kliniczny Piotr Toczołowski wyjaśnia, czym dokładnie jest astygmatyzm, jakie są dostępne metody leczenia, a także czy osoby z astygmatyzmem mogą bezpiecznie prowadzić samochód.

Zdrowo Odpytani: Astygmatyzm

Co to jest astygmatyzm?

Jak wyjaśnia Piotr Toczołowski, czyli magister nauk ścisłych optometrii klinicznej, absolwent Pensylwania College of Optometry oraz studiów MBA na University of Central Lancashire. Specjalizuje się w doborze twardych soczewek kontaktowych oraz ortokorekcji. Pracuje w Centrum Okulistycznym Nowy Wzrok w Warszawie, gdzie zajmuje się ortokorekcją i doborem twardych soczewek kontaktowych, astygmatyzm to wada wzroku, która wynika z nieregularnego kształtu rogówki oka. Zamiast być idealnie okrągła, rogówka jest bardziej owalna, co sprawia, że światło nie skupia się w jednym punkcie na siatkówce, a w dwóch. To z kolei prowadzi do rozmytego i zniekształconego obrazu. Jak tłumaczy ekspert, astygmatyzm powoduje trudności z ostrym widzeniem zarówno na bliskie, jak i na dalekie odległości. Światło załamuje się nierównomiernie, co utrudnia prawidłowe widzenie w różnych sytuacjach.

Objawy astygmatyzmu mogą obejmować bóle głowy, zmęczenie oczu oraz problemy z widzeniem w słabym oświetleniu. Często astygmatyzm współwystępuje z innymi wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Regularne badania wzroku są kluczowe, aby odpowiednio zdiagnozować i skorygować tę wadę, a tym samym poprawić komfort życia. 

Astygmatyzm a prowadzenie samochodu

Czy astygmatyzm wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów? Jak wyjaśnia Piotr Toczołowski, optometrysta kliniczny, niekorygowany astygmatyzm może utrudniać jazdę, szczególnie nocą. Pacjenci często skarżą się na rozmywanie świateł, co znacząco pogarsza komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Zależność ta jest związana z osią astygmatyzmu – na przykład, gdy wada występuje w osi 180°, obraz może być zamglony w górnej części pola widzenia. Astygmatyzm skośny również może przyczyniać się do problemów z widzeniem.

Brak odpowiedniej korekcji może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Kierowcy z astygmatyzmem mogą mieć trudności z dostrzeganiem znaków drogowych i oceną odległości, co zwiększa ryzyko wypadków. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z tą wadą wzroku regularnie kontrolowały swój stan widzenia i nosiły odpowiednie okulary lub soczewki korekcyjne.

Jak leczy się astygmatyzm? Czy astygmatyzm to wada wrodzona, czy nabyta? Jakie metody leczenia są najskuteczniejsze? Na te pytania Piotr Toczołowski odpowiada w najnowszym odcinku programu „Zdrowo Odpytani”. Dowiesz się, jakie są najnowsze technologie w korekcji astygmatyzmu oraz jakie rozwiązania mogą poprawić komfort widzenia w codziennym życiu.

Zapraszamy do oglądania!