“Musi minąć 500 cykli zanim kobieta wejdzie w okres menopauzy”. Dr Pietuch rozwiewa wątpliwości
Menopauza dotyczy każdej z nas niezależnie od wieku. Czy można się na nią wcześniej przygotować? Jakie nieswoiste objawy daje menopauza? Czy po ostatniej miesiączce można mieć jeszcze dzieci? Na te i inne pytania odpowiedziała dr Katarzyna Pietuch w najnowszym odcinku Zdrowo Odpytanych. Zapraszamy!
Menopauza to medyczna nazwa ostatniej miesiączki u kobiety. Poprzedza ją klimakterium, czyli zespół objawów przed menopauzalnych takich jak wahania nastroju, szybkie tycie, czy uderzenia gorąca albo nietrzymanie moczu. Warto wiedzieć, że jeśli rok po wystąpieniu ostatniej miesiączki pojawiło się krwawienie, to jest to nieprawidłowość i należy się natychmiast udać do ginekologa.
W okres klimakterium kobiety wchodzą ok. 45 roku życia. Wtedy zmniejsza się nasza rezerwa jajnikowa i poziom estrogenów. Cały okres klimakterium trwa ok. 10 lat.
Po tym fakcie błona śluzowa pochwy zaczyna zanikać. Seks staje się bolesny, bo ścianki pochwy są coraz cieńsze, a kanał pochwy staje się coraz węższy i krótszy. Zjawisko bolesnego stosunku określa się jako dyspareunię.
Co Polacy wiedzą o menopauzie?
Chociaż menopauza jest jedynie naturalnym procesem starzenia się kobiet, to nadal - zwłaszcza dla mężczyzn - jest wstydliwa. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że panowie również przechodzą okres przekwitania, który z kolei nazywa się andropauzą.
Jak mówi dr Pietuch “nam się wydaje, że menopauza to jest wejście w okres przekwitania związany z brakiem możliwości rodzenia dzieci”. Tymczasem dzięki współczesnej technologii, czyli metodzie in-vitro, kobiety, którym do tej pory nie udało się zajść w ciążę, nawet po menopauzie mogą mieć dzieci.
Jak poradzić sobie z objawami menopauzy?
Jak mówi dr Katarzyna Pietuch “rekomendowana metoda leczenia menopauzy to hormonalna terapia zastępcza”. Polega na przyjmowaniu hormonu żeńskiego - estrogenu, którego stężenie w organizmie spada wraz z procesem starzenia się.
Hormonalna terapia zastępcza zawsze jest dobierana indywidualnie, pod okiem ginekologa prowadzącego. Dzięki niej można spowolnić przekwitanie. - Innym sposobem na opóźnienie menopauzy jest późne posiadanie potomstwa - dodaje ginekolog.
Musi minąć średnio ok. 500 cykli menstruacyjnych, zanim kobieta wejdzie w okres menopauzy. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna. Każda z nas ma swoją rezerwę jajnikową, której wyczerpanie sprawia, że menopauza pojawia się wcześniej. Średnia wieku, w którym pojawia się menopauza, to 51 lat.
Co jeszcze warto wiedzieć o menopauzie? Czy hormonalna terapia zastępcza to jedyny sposób na złagodzenie objawów menopauzy? Dlaczego wstydzimy się mówić o procesach biologicznych związanych z naszym ciałem? O tym wszystkim w najnowszym odcinku “Zdrowo Odpytanych”. Zapraszamy!