Kostki lodu, okład z cebuli, wizyta u lekarza? Ekspertka wyjaśnia, jak radzić sobie z ukąszeniami owadów

2024-09-13 13:21

W dzisiejszym odcinku „Zdrowo Odpytanych” dr n.med. Małgorzata Barnaś wyjaśnia, kogo najczęściej gryzą, jak się przed nimi zabezpieczyć i w jaki sposób skutecznie złagodzić swędzenie, pieczenie i ból po ukąszeniu.

Zdrowo Odpytani: Ugryzienia owadów

Gdzie najczęściej są komary? Można odnieść wrażenie, że wszędzie, podobnie jak meszki. Zazwyczaj jednak spotykane są w okolicy zbiorników wodnych - stawów czy jezior. Wilgoć i stojąca woda sprzyjają bowiem ich rozmnażaniu.   

Trudno znaleźć kogoś, kto chociaż raz w życiu nie został pokąsany. - Owady mogą pogryźć każdego, aczkolwiek jeśli mówimy o komarach, to najbardziej narażone są dzieci i sportowcy, gdyż jest udowodnione, że te owady przyciąga pot – tłumaczy dr n. med. Małgorzata Barnaś, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista pulmonologi.

Nie każdy jednak tak samo reaguje na pogryzienie. Najgroźniejsze są dla alergików, zwłaszcza uczulonych na jad owadów, silniej też zareagują osoby z osłabionym układem odpornościowym. Niektórzy też są bardziej wrażliwi na ugryzienia owadów, co prowadzi do intensywniejszej reakcji alergicznej, takich jak silny świąd, zaczerwienienie czy obrzęk.

Dlatego kluczowe jest, aby odpowiednio zabezpieczać się przed ukąszeniami, szczególnie w miejscach, gdzie owady są bardziej aktywne.

Sposoby na odstraszanie owadów

Jak bronimy się przed owadami? Jak się okazuje - różnie. - Jak odpowiadali respondenci, w przypadku kiedy nie mają dużych odczynów alergicznych, to bardzo często nie stosują żadnych środków zapobiegawczych. - wyjaśnia ekspertka.

- Jeśli jednak alergia u nas występuje, to warto się ubrać w odpowiednią odzież, która będzie zasłaniać całe ręce i nogi. Możemy również użyć repelentów w postaci aerozolu lub maści. Pomogą nam również tutaj różne zioła, takie jak melisa, bazylia czy mięta, w ogródku można zasadzić kocimiętkę lub komosę. - tłumaczy dr n.med Małgorzata Barnaś.

Jak radzić sobie z ukąszeniem owadów?

Dr Barnaś radzi, by po pokąsaniu przez komary zrobić okład z kostek lodu lub czegoś zimnego. Chłód zwęża naczynia krwionośne, co zmniejsza opuchliznę i ogranicza przyswajanie substancji zawartych w ślinie owadów, odpowiedzialnych za swędzenie i podrażnienie skóry.

W przypadku użądlenia przez pszczołę kluczowe jest natychmiastowe usunięcie żądła, a następnie zastosowanie zimnego okładu, co pomoże złagodzić ból i opuchliznę. Warto też zrobić okład z cebuli, gdyż ma ona działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. 

Jeśli użądli osa, warto zastosować okład z soku z cytryny. W odróżnieniu od jadu pszczoły, który ma odczyn kwaśny, jad osy ma odczyn zasadowy, a kwas cytrynowy może neutralizować jego działanie. Taka reakcja może pomóc szybciej złagodzić objawy.

Ekspertka podkreśla również, że w przypadku silniejszych reakcji, takich jak intensywne obrzęki, gorączka lub trudności z oddychaniem, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Jak jeszcze możemy sobie radzić z ukąszeniami? Jakie jeszcze sposoby na odstraszanie podaje ekspertka? O tym w najnowszym odcinku Zdrowo Odpytanych.