Fizjoterapeuta rozprawia się z uporczywym bólem. Na "białej liście" tylko 4 punkty
Pochylona sylwetka może świadczyć o wewnętrznych dolegliwościach, ale o wiele częściej jest spowodowana nieprawidłowym dbaniem o kręgosłup. Wady postawy takie jak skolioza czy wdowi garb można z powodzeniem leczyć. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń. Jakich? Podpowiada specjalista fizjoterapii Ireneusz Hałas w najnowszym odcinku “Zdrowo Odpytanych”.
- Najbardziej prymitywny odruch, który widzimy u zwierząt, to przeciąganie, czyli jeśli rano wstajesz, to porozciągaj się trochę - radzi Ireneusz Hałas. Co jeszcze możemy zrobić, aby zadbać o nasz kręgosłup i postawę?
Proste plecy, czyli pewność siebie i brak bólu
Obecnie dolegliwości bólowe zgłaszane u fizjoterapeutów i innych lekarzy dotyczą głównie bólu pleców, mięśni i stawów. Specjaliści mają pełne ręce roboty, bo młodzi ludzie coraz częściej pomijają ważne aspekty życia, które mają wpływ na ich sylwetkę i kręgosłup.
Częstym schorzeniem, które można zaobserwować nawet u 30-latków, jest tzw. wdowi garb. Najczęściej kojarzony jest ze starszymi kobietami, które są smutne, przemęczone lub przeżywają stratę - stąd nazwa dolegliwości. U mężczyzn to samo zjawisko nazywa się bawolim karkiem i jest tak samo trudne do zniwelowania jak jego żeński odpowiednik.
Oba zgrubienia w okolicach karku, gdy je prześwietlimy, wyglądają jak lasagne. Fałdy skóry i tłuszczu nachodzą na siebie, dlatego zniwelowanie tej wady postawy wymaga czasu i ogromnego nakładu pracy zarówno fizjoterapeuty, jak i pacjenta.
To jak śpisz też ma znaczenie
Warto zwrócić uwagę na to, w jakiej pozycji i na jakim materacu śpisz. Wiele osób woli spać na twardym, z tego względu, że kręgosłup układa się wtedy w horyzontalnej pozycji, co odciąża układ nerwowy. Ważnym elementem jest także trzymanie niewielkiej poduszki między kolanami podczas spania - jeśli śpisz na boku - co rozluźnia kręgosłup.
Z kolei, aby uporać się z uciążliwym bólem, nie wystarczą ćwiczenia. Co jeszcze ma znaczenie?
- Żeby zróżnicować rodzaj bólu trzeba wykonać badanie neurologiczne. To powinien zrobić fizjoterapeuta lub neurolog, żeby zaplanować leczenie. Nie pytam tylko o to, czy i kiedy boli, ale zwracam uwagę na to, co pacjenci jedzą codziennie, czy mają wysoki kwas moczowy i niski poziom witaminy D3 - mówi Ireneusz Hałas.
Wdowi garb, smartfonowa szyja, skolioza, bawoli kark - to wady postawy, których można się pozbyć i podnieść swój komfort życia. Jak to zrobić? O tym wszystkim w najnowszym odcinku “Zdrowo Odpytanych”. Zapraszamy!