#MEDetektyw

#MEDetektyw to powstająca na bieżąco baza wciągających, intrygujących i wywołujących gęsią skórkę artykułów na temat rzadkich przypadków medycznych. Historie te potrafią zaskoczyć niejedną osobę.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Ale chorują na niego również mężczyźni, tyle że dużo, dużo rzadziej. Dlatego panowie nie przywiązują większej wagi do zdrowia swoich sutków. Często ignorują wczesne objawy raka piersi, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia. - Chłopie, jeśli coś nie podoba ci się z twoimi gruczołami sutkowymi, idź do onkologa. Nie musisz mieć skierowania – apeluje onkolog lek. med. Tadeusz Denisso z Centrum Medycznego Damiana.
Dla tych osób lustro jest wrogiem. Stojąc przed nim, doszukują się defektów swojej urody lub wymyślają mankamenty, które nie istnieją. To właśnie zespół Quasimodo wywołuje w nich obsesję na punkcie wyglądu. - Mają w sobie rozbuchanego, agresywnego krytyka wewnętrznego, który tak szybko nie odpuszcza – mówi psycholog Katarzyna Kucewicz. Niestety, przekonanie o brzydocie własnego ciała może doprowadzić do tragicznych skutków. Skąd czerpać siłę do walki z tym zaburzeniem?
Ci, którzy cierpią na "chorobę miłości", kochają obsesyjnie, patologicznie. Żyją w swoim wykreowanym świecie, snując fantazje na temat ukochanej osoby. Ich uczucie zakrawa wręcz o stalking. Wpadają w obsesję, która zagraża ich zdrowiu i życiu. - W skrajnych przypadkach może dojść do zamachu samobójczego. Niekiedy z poczucia beznadziei, a niekiedy, by zwrócić na siebie uwagę - wskazuje ekspert. Nie tylko pacjenci mogą znaleźć się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, ale także… obiekty ich westchnień.
Zapadają na nią głównie dziewczynki. "Milczące anioły" nie mówią, nie chodzą, tracą władzę nad rękami i doświadczają ogromnej bariery komunikacyjnej. Ta podstępna choroba, na którą cierpią, objawia się nagle i zabiera umiejętności, które wcześniej nabyły. Powoduje też problemy z rozwojem i niepełnosprawność intelektualną. Jak można pomóc pacjentom dotkniętym zespołem Retta? Neurolog wyjaśnia.
Kiedy przychodzi mini udar, świat wokół nich zamiera. Takich ataków doświadczają nawet kilka razy dziennie. Nigdy nie są pewni, czy dożyją jutra. Cierpią na jedną z najrzadszych chorób na świecie, która wyniszcza nie tylko ich organizm, ale… także mózg.
Adele zjadła już kilkanaście krzeseł i kanap, Laura zasmakowała w ubraniach i pościeli, a Lisa regularnie podjada puder dla niemowląt. Wszystkie te kobiety łączy nietypowe zaburzenie odżywiania – zespół Pica.
Wybuch bomby, strzały z broni palnej, fajerwerki czy trzask drzwi… te dźwięki regularnie słyszą w głowie osoby cierpiące na bardzo rzadki syndrom. Podczas epizodów mają wrażenie, że zostali porażeni prądem, nie są w stanie się ruszyć ani wydobyć z siebie głosu. Widzą też błyski przed oczami i odczuwają głęboki niepokój. Wygląda niczym jak scena z horroru, ale to nie film. Tak objawia się zespół eksplodującej głowy.
Madeline widzi przedmioty oraz części własnego ciała większe lub mniejsze niż są w rzeczywistości. Dla niej każda osoba ma kolorową aurę, a liście drzew nie są zielone, lecz purpurowe. Cierpi na zaburzenie, którego nazwa nawiązuje do tytułu popularnej powieści Lewisa Carrolla. Zdradza, jak to jest być "Alicją w Krainie Czarów" w świecie, który nie jest taki, jaki jej się wydaje.
20 proc. dzieci, u których zdiagnozowano tę niezwykle rzadką chorobę, nie dożywa trzeciego roku życia. Starsi pacjenci wpadają w zachowania destrukcyjne – poważnie się okaleczają, ale robią to zupełnie nieświadomie. Często są postrzegani jako ci, którzy zostali wyposażeni w "supermoc". Dlatego, że nie wiedzą co, to znaczy ból. Tendencja do częstych urazów i uszkodzeń ciała sprawia, że życie z tym schorzeniem jest wyjątkowo skomplikowane i zagrażające życiu.
Przychodzi niespodziewanie, nie daje wcześniej żadnych objawów. Po prostu z każdym kolejnym dniem twoje dziecko zaczyna wyglądać, jakby znikało mu pół twarzy. "Rozpuszczająca się twarz" - tak anglojęzyczni internauci podsumowali wygląd osób z zespołem Parry’ego Romberga. Tajemniczej choroby, na którą od 200 lat wciąż nie znaleziono lekarstwa.

Cykl #MEDetektyw w klimacie słynnego serialu „Archiwum X” to propozycja dla czytelników, którzy są żądni wiedzy na temat tajemniczych chorób i zaburzeń.

Redaktorka serwisu Poradnik Zdrowie obiera sobie za cel schorzenia, o których mało się mówi, a następnie zaprasza do współpracy ekspertów, by z nimi omówić enigmatyczne przypadki. Tak trafiła na trop zespołu "rozpuszczającej się twarzy", syndromu CIPA oraz zaburzenia nawiązującego do tytułu popularnej powieści Lewisa Carrolla. Jest to dopiero preludium do podjęcia kolejnych, ciekawych zagadnień i wątków. Niewątpliwie na całym świecie jest wiele ciekawych historii pacjentów, nad którymi warto się pochylić i zebrać o nich jak najwięcej informacji. 

Choroby rzadkie są wyjątkowo trudnym zagadnieniem, ponieważ wiedza na ich temat jest dość okrojona, a badania ograniczone. Dotykają niewielką liczbę osób w porównaniu do całej populacji, czyli występują z częstością 1 na 2000 osób lub znacznie rzadziej. Do tej pory wykryto ponad sześć tysięcy rzadkich schorzeń, a kolejne są regularnie opisywane w literaturze. Charakteryzują się one nietypowymi i nieoczywistymi objawami, przez co właściwe ich rozpoznanie może trwać nawet kilka lat. Stanowią zatem wyzywanie zarówno dla systemu opieki zdrowotnej, jak i olbrzymie trudności dla pacjentów i ich bliskich. Dla wielu z tych chorób nie ma skutecznych leków, co w konsekwencji potęguje ból i cierpienie chorych oraz obniża jakość ich życia we wszystkich jego aspektach.

Jeśli lubisz szukać, odkrywać i poznawać ciekawostki ze świata medycyny, serdecznie zachęcamy do śledzenia cyklu #MEDetektyw.