"O raku dowiedziałam się wieczorem, przez telefon". Aga Szuścik od 5 lat jest w remisji
Rak szyjki macicy to drugi najczęstszy nowotwór u kobiet – z jego powodu na świecie co dwie minuty jedna kobieta traci życie. W najnowszym odcinku „Gadaj Zdrów”, gościem Filipa „Rudego” Antonowicza jest Aga Szuścik, która chorowała na raka szyjki macicy . Dziś, korzystając z własnych doświadczeń, Aga z ogromną energią edukuje kobiety, ich bliskich oraz personel medyczny w kwestii profilaktyki raka szyjki macicy, zdrowia ginekologicznego, znaczenia szczepień przeciwko HPV oraz wczesnego wykrywania chorób onkologicznych.
To miała być zwykła wizyta u ginekologa. "Poszłam tylko po receptę"
„W 2018 roku byłam tuż przed obroną doktoratu. Wydawało mi się, że nie mam żadnych objawów, bo chroniczne zmęczenie traktowałam jako coś normalnego. Przez cztery lata nie byłam u ginekologa. Poszłam na wizytę tylko po receptę na pigułki antykoncepcyjne. Zgodziłam się na cytologię, choć początkowo uważałam to za niepotrzebne. Po dwóch tygodniach przyszły wyniki – w rozmazie były komórki nowotworowe. Dowiedziałam się o tym przez telefon, wieczorem. Usłyszałam: ma pani raka”. - opowiada Aga.
Rak szyjki macicy jest chorobą na tyle podstępną, że latami potrafi nie dawać żadnych objawów. Brak bólu czy innych dolegliwości nie oznacza, że wszystko jest w porządku, dlatego regularne badania są kluczowe. Cytologia, często traktowana jako formalność, może stać się badaniem ratującym życie, pozwalając na wykrycie zmian nowotworowych na wczesnym etapie, kiedy leczenie jest najbardziej skuteczne.
Miesiąc po otrzymaniu diagnozy Aga przeszła operację usunięcia macicy, jajowodów, węzłów chłonnych oraz górnej części pochwy. Rok później, gdy wydawało się, że wszystko jest w porządku, okazało się, że miała przerzuty, które nie zostały wcześniej wychwycone. Jej choroba została przekształcona ze stadium IB na stadium III, co wymagało kolejnych operacji oraz intensywnego leczenia.
Po pięciu latach od zakończenia leczenia Aga czuje się zdrowa. Żyje tak, jakby miała umrzeć jutro, ale jednocześnie planuje przyszłość z myślą o długim życiu. Uważa, że każda chwila jest cenna i postrzega profilaktykę jako kluczowy element życia. Razem z mężem angażuje się w edukację na temat zdrowia i profilaktyki, przekonując innych o jej znaczeniu.
Jak zachować się w przypadku diagnozy bliskiego?
Aga jako specjalistka patient experience, podzieliła się z nami swoją listą, jak zachowywać się w przypadku choroby bliskiego.
Po pierwsze i najważniejsze – być, dzwonić, nie bać się. „Ktoś do mnie zadzwonił i powiedział: Słyszałem, że masz raka. Nie wiem co się mówi w takich chwilach, ale postanowiłem, że zadzwonię. I to była ogromna pomoc” - mówi bohaterka.
Po drugie, wspierajmy najbliższą osobę chorego. „Ta osoba też w pewien sposób ma raka. Ja mówię, że mój Maciek, przeszedł mojego raka szyjki macicy, ponieważ dotyczyła go każda moja chemioterapia, każde naświetlanie i operacja”.- tłumaczy.
„Ja może po diagnozie nie byłam najgenialniejszą osobą na świecie, ale jedną rzecz zrobiłam super. Zadzwoniłam do najlepszego przyjaciela mojego jeszcze wtedy nie męża i powiedziałam: Marcin, słuchaj- mam dla Ciebie zadanie. Nie pomagaj mi. Ty pomagasz Maćkowi i on rzeczywiście się na tym skupił”. - dodaje.
Co jeszcze można zrobić? A czego nie robić? Co Aga zrobiła po diagnozie? O tym mówimy w najnowszym odcinku!
Zapraszamy również do obejrzenia drugiej części rozmowy.