"Nie boli, ale doprowadza do dramatycznych konsekwencji zdrowotnych". Pierwszym objawem może być zawał albo udar
Cholesterol LDL latami odkłada się w tętnicach, praktycznie nie dając wyraźnych objawów. W Polsce nawet 75 tys. osób rocznie dowiaduje się o tym dopiero w chwili zawału serca czy udaru mózgu. Jak zmniejszyć ryzyko? Na to i wiele innych pytań odpowiada prof. dr hab. nauk medycznych Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, hipertensjolog, internista i farmakolog kliniczny.
Choroby sercowo-naczyniowe to ciągle główna przyczyna zgonów w Polsce. W dużej mierze dochodzi do nich na skutek zbyt wysokiego stężenia we krwi cholesterolu LDL, zwanego również "złym cholesterolem". Jak wyjaśnia w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów prof. Krzysztof J. Filipiak, chociaż w badaniu krwi oznaczane są różne frakcje cholesterolu i lipidów, tak naprawdę obecnie liczy się tylko stężenie LDL-cholesterolu, i to na jego podstawie lekarz decyduje o konieczności wdrożenia leczenia. Oksydowany LDL-cholesterol, czyli jego utleniona forma, buduje bowiem blaszki miażdżycowe, a więc bezpośrednio odpowiada za rozwój miażdżycy.
- Hipercholesterolemia z reguły nie boli, ale doprowadza do dramatycznych konsekwencji zdrowotnych. - mówi prof. Krzysztof J. Filipiak. A ile osób w Polsce ma podwyższone stężenie cholesterolu LDL? Tego tak naprawdę nie wiemy. - Szacunki ekspertów są różne. Padają liczby 19, 20, 21 milionów. To jest bardzo dużo. To oznacza, że na ulicy częściej możemy spotkać osobę, która ma zły cholesterol niż osobę, która ma prawidłowy LDL-cholesterol. - wyjaśnia prof. Krzysztof J. Filipiak.
Te osoby z reguły nie wiedzą, że mają podwyższony cholesterol LDL - głównie dlatego, że się nie badają.
Wysokie stężenie cholesterolu LDL ma również bardzo zły wpływ na osoby, które przeszły już pierwszy zawał. Ale czynniki ryzyka hipercholesterolemii ma niemal każdy: nawet zupełnie zdrowy osiemnastolatek, który pali papierosy, lub jego rodzice czy dziadkowie mieli za wysoki cholesterol LDL.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o LDL-cholesterolu? Kto powinien przynajmniej raz w roku oznaczyć stężenie cholesterol i dlaczego są to również dzieci czy osoby, które już przeszły zawał serca albo udar mózgu? Jak w Polsce leczy się hipercholesterolemię i w jakich przypadkach niezbędne są leki? Co można zrobić, by zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego i kolejnego zawału? O tym wszystkim w nowym odcinku Gadaj Zdrów.