"Najmłodszy uzależniony miał pięć i pół roku". Psycholog mówi wprost: to prosta droga do depresji
Depresja to jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych na świecie. Przyczyny zaburzenia są różne, ale eksperci zgodnie twierdzą, że kluczową kwestią jest nasze dzieciństwo. W najnowszym odcinku psycholog Małgorzata Matusiak opowiedziała, czym jest i skąd się bierze depresja. Zapraszamy na najnowszy odcinek Gadaj Zdrów.
Obniżony nastrój, czy lekka chandra zdarza się każdemu z nas i nie jest niczym dziwnym. Problem pojawia się, kiedy nawet słoneczny dzień nie sprawia, że czujemy się lepiej. Coraz więcej myśli zaczyna dotyczyć tego, że coś może nam się nie udać, a takie codzienne czynności jak zmywanie naczyń czy nawet prysznic stają się fizycznie niemożliwe do zrealizowania.
Okazuje się, że przyczyny naszych zaburzeń psychicznych leżą w dzieciństwie. Złe wzorce, brak relacji z rodzicami i otoczeniem, niezrozumienie swoich emocji - to wszystko czynniki, które składają się na nasze późniejsze problemy z tożsamością.
Jak mówi psycholog Małgorzata Matusiak, to “internet jest zmorą naszych czasów”. - Najmłodszy pacjent uzależniony od internetu, jaki do mnie trafił, miał pięć i pół roku. Teraz nastolatkowie standardowo spędzają po kilka godzin dziennie przed ekranem. A gdzie do tego spotkania towarzyskie? - pyta lekarka.
Wielogodzinne spędzanie czasu w samotności skutkuje tym, że ludzie nie potrafią nawiązać relacji, czyli po prostu nie mają umiejętności społecznych. To, czego nauczymy się w dzieciństwie i do czego się przyzwyczaimy, ma wpływ na naszą przyszłość.
Co w takim razie z relacjami, które narodziły się w internecie? O tym wszystkim w najnowszym odcinku Gadaj Zdrów. Zapraszamy!