“Mamy problem, ma pani raka”. Ida miała 30 lat, diagnoza była jak wyrok
Ida piętnaście lat temu wygrała walkę z rakiem szyjki macicy. Chociaż pamiętała o badaniach profilaktycznych, to w chwili wykrycia guz naciekał m.in. na macicę i przewody moczowe. Dziś Ida prowadzi swoją fundację i edukuje na temat zagrożeń związanych z wirusem HPV. Jak wygląda świadomość w społeczeństwie na temat raka szyjki macicy? O tym w najnowszym odcinku “Gadaj Zdrów”. Zapraszamy!
Jedynym sposobem na wykrycie raka szyjki macicy jest cytologia, którą regularnie robi tylko co 3. Polka. Okazuje się, że nie tylko panie bagatelizują sprawę, ale także badanie może zostać źle wykonane.
Jak mówi Ida, w jej przypadku “dużą rolę odegrała szczoteczka cytologiczna, bo wcześniej miałam pobieraną cytologię patykiem z wacikiem, a pamiętam, jak moja lekarka podeszła do mnie z taką specjalną szczoteczką i właśnie wtedy wykryto u mnie nowotwór”. Warto więc zwracać uwagę na to, czym wykonywane jest badanie, bo wiele guzów zlokalizowanych jest głęboko w kanale szyjki.
Cytologia? Nie tylko ona uratuje ci życie
Nie tylko niechęć do badań jest problemem, ale także niechęć do szczepień. Mimo szczepionki przeciwko wirusowi HPV, Polska nie może pochwalić się sukcesem. Dlaczego?
Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów występujący wśród kobiet. Nie bierze się znikąd, bo za jego powstawanie odpowiada wirus HPV, a dokładnie 5 jego typów:
- HPV 16,
- HPV 18,
- HPV 31,
- HPV 33,
- HPV 45.
Szczepionka przeciwko HPV wiąże się stricte ze współżyciem i edukacją seksualną. Szczepienie powinno dotyczyć nastolatków w wieku ok. 14 lat, bo jak wskazują badania - to średni wiek, w którym rozpoczynamy uprawiać seks. Jak mówi ginekolog dr Tadeusz Oleszczuk, “są miasta, jak Gdynia czy Wrocław, które dla dziewczynek do 14 r.ż. zafundowały to szczepienie”.
Mężczyzna nigdy nie zachoruje
Wirus HPV odpowiada też np. za opryszczkę, ale w przypadku typów rakotwórczych zachorowalność dotyczy tylko kobiet z jednego prostego powodu: mężczyźni nie mają macicy. Panowie są tylko nosicielami wirusa i przekazują go drogą płciową za każdym razem, gdy współżyją bez prezerwatywy.
- Kontakt z wirusem HPV16 u osób z niską odpornością, które nie robią cytologii, u których wirus przetrwał, może doprowadzić do raka - wyjaśnia dr Oleszczuk. Słowo klucz to “przetrwał”, bo ok. 70 proc. z nas miało kontakt z tym wirusem, ale wytworzyło przeciwciała.
Jak wygląda leczenie raka szyjki macicy? Czy seks po powrocie do zdrowia może dawać satysfakcję? Dlaczego w innych krajach europejskich zachorowalność na ten nowotwór jest niższa? O tym wszystkim w najnowszym odcinku “Gadaj Zdrów”.