Zioła w domu i ogrodzie
Od stycznia br. w sprzedaży dostępny jest nowy poradnik o uprawie i zastosowaniu ziół, np.: „Zioła w domu i ogrodzie” Michała Mazika. W książce uwzględniono prawie 80 najważniejszych roślin leczniczych podzielonych tematycznie.
W rozdziale „Zioła na parapecie” można znaleźć informacje o popularnych „domowych” gatunkach, m.in. bazylii pospolitej, melisie lekarskiej, żyworódce, rozmarynie lekarskim i cebuli zwyczajnej uprawianej dla szczypiorku. Na oddzielny rozdział zasłużyły także ...chwasty. W wielu przypadkach rośliny, które są niepożądane w ogródku, można wykorzystać dla poprawienia zdrowia człowieka. Do najbardziej znanych (i opisanych w poradniku) gatunków należy pokrzywa zwyczajna, babki (lancetowata i piaskowa), mniszek lekarski, żółtlica drobnokwiatowa a nawet uciążliwy perz właściwy. W zestawie najbardziej wartościowych roślin leczniczych znalazły się: bylice (piołun i boże drzewko), arcydzięgiel litwor, dziurawiec pospolity, rokitnik pospolity i kozłek lekarski. W „Skarby lasu” opisane zostały takie cenne gatunki jak bez czarny, jałowiec pospolity, śliwa tarnina i czeremcha pospolita. Rośliny lecznicze „Znane z pół i łąk” to m.in. chaber bławatek, chrzan pospolity, cykoria podróżnik i świetlik łąkowy. Na końcu książki znajduje się dział „Egzotyczne zioła i przyprawy” obejmujący cynamonowce, goździkowiec wonny, ziele angielskie (korzennik lekarski), liście laurowe (wawrzyn) i żeń-szeń.
Każdy z gatunków posiada opis botaniczny, sposób uprawy i pielęgnacji, metodę pozyskiwania i suszenia, zastosowanie lecznicze oraz kulinarne. Dodatkowo w rozdziałach ogólnych opisano zasady stosowania ziół w kuchni (np.: przyprawiania), tworzenia różnych form naturalnych leków, stosowania roślin leczniczych w ogrodzie jako preparatów ochronnych, zasady zbioru ze stanowisk naturalnych oraz wskazówki dotyczące suszenia i przechowywania w zależności od rodzaju surowca.
„Zioła w domu i ogrodzie” posiada barwne informacje zawarte na 144 stronach. Oprawa miękka. Książka jest drugą pozycją (po „Ogród z pasją”) należącą do cyklu „Zielone hobby” wydawanego nakładem Agencji Wydawniczej „Egros”. „Zdrowie”, poradnikzdrowie.pl i wymarzonyogrod.pl objęły patronat medialny nad poradnikiem.
Książka dostępna jest tutaj.
Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej („Encyklopedia. Ogrody”, „Rośliny ozdobne”, „Ogród z pasją”), zielarskiej („Zioła w kuchni”, „Zioła w ogródku”) i przyrodniczej – album „Przyroda Lublina”. Dziennikarz, bloger, projektant ogrodów. Od lat współpracuje z miesięcznikiem „Zdrowie”, serwisem wymarzonyogrod.pl i murator.dom.pl. Doświadczenie praktyczne zdobywał w Anglii (zakładanie i pielęgnacja farm jeżyn/malin), Włoszech (sady jabłoniowe) oraz USA (produkcja zieleni ozdobnej). W Polsce pracował dla Hortland (zakładanie ogrodów). Autor jednej z największych baz danych o roślinach (dla holenderskiego Peak Retail). Prowadzi warsztaty branżowe (szkolił m.in. ogrodników miejskich, leśników oraz uczestników targów branżowych, m.in. na Gardenii). Należy do Lubelskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa. Jest miłośnikiem ogrodów wiejskich, naturalistycznych, ekologicznych, ziołowych i hortiterapeutycznych.
Poradnikzdrowie.pl jest patronem medialnym książki - polecamy!
Porady eksperta