Zdrowa lekkość brzucha - 10-dniowy plan uwolnienia się od wzdęć
Przyczyny wzdęć bywają bardzo zróżnicowane - od pospolitych i niegroźnych do chorób zagrażających życiu. Wszystkie omawia szczegółowo Robynne Chutkan w książce "Zdrowa lekkość brzucha", którą Poradnikzdrowie.pl objął patronatem medialnym.
Spis treści
Nieprzyjemne wzdęcia, dyskomfort, ciężkość, a czasem otyłość i zaparcia to dolegliwości, które chronicznie dokuczają milionom ludzi. Z powodów anatomicznych w szczególny sposób prześladują one kobiety. Jednocześnie tematy te należą do krępujących nawet w kontaktach z lekarzem, dlatego często cierpimy po cichu, tracąc przez to szansę na uzyskanie realnej pomocy. Dr Robynne Chutkan, autorka książki "Zdrowa lekkość brzucha" (wydawnictwo Feeria), prowadzi własny gabinet gastroenterologiczny, w którym spotyka się z setkami pacjentek i pacjentów skarżących się na różne, często nie bardzo sprecyzowane dolegliwości jelitowe. Dr Chutkan jest zwolenniczką podejścia integratywnego, w którym wielką rolę odgrywa sposób żywienia, zdrowe nawyki i tryb życia oraz unikanie szkodliwych czynników środowiskowych. Dopiero to wszystko w połączeniu z ewentualną terapią medyczną otwiera drogę do zdrowia. Autorka dzieli się z nami tymi wskazaniami. Tłumaczy, jak funkcjonuje układ pokarmowy, co może wywoływać dyskomfort oraz nakreśla pozytywny 10-dniowy program dietetyczno-biologicznej odnowy.
Jakie mogą być przyczyny wzdęć?
Dr Chutkan w swojej książce wskazuje na wiele, mniej lub bardziej oczywistych, przyczyn wzdęć i szczegółowo je omawia. Są to m.in:
- gastropareza, czyli opóźnione opróżnianie żołądka
- zrosty pooperacyjne
- przepuklina
- zaparcia
- uchyłkowatość jelit
- nieswoiste zapalenia jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna)
- wypadanie, wgłobienie lub uchyłek odbytnicy
- dyssynergia mięśni dna miednicy
- zaburzenia perystaltyki jelit (w wyniku diety ubogiej w błonnik lub przyjmowania niektórych leków)
- depresja
- stres
- zaburzenia hormonalne
- dysbioza - zachwianie równowagi bakteryjnej, np. w wyniku antybiotykoterapii lub nadużywania nesteroidowych leków przeciwzapalnych i środków zobojętniających kwas żołądkowy
- nietolerancja glutenu i celiakia
- nietolerancja laktozy
- nietolerancja fruktozy
- zespół jelita drażliwego
- zespół jelita nieszczelnego
- aerofagia - połykanie dużych ilości powietrza
- nadużywanie słodzików z grupy alkoholi cukrowych
- nadużywanie cukru i tłuszczu
- kamica żółciowa
- zapalenie pęcherzyka żółciowego
- pasożyty jelitowe
- rak jajnika
- raj macicy
- rak jelita grubego
- rak trzustki
- rak żołądka
Dr Robynne Chutkan jest jednym z najlepiej znanych amerykańskich lekarzy gastroeneterologów. Studiowała na uniwersytetach Yale i Columbia, a obecnie należy do kadry nauczycielskiej szpitala klinicznego Uniwersytetu Georgetown oraz prowadzi własny ośrodek gastroenterologiczny. Oprócz "Lekkości brzucha" napisała też książkę o ludzkim mikrobiomie - "Dobre bakterie".
- Wiele dolegliwości, które dekadę temu traktowaliśmy jako "wytwory wyobraźni" pacjentów, ma realne przyczyny w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, takich jak przerost bakteryjny czy nietolerancja glutenu. Nie przyjmuję poglądu, że miliony kobiet, które cierpią na wzdęcia, mimo że nie postawiono im konkretnej diagnozy, są po prostu "zestresowane". Wielokrotnie przekonałam się, że dzięki odejściu od sztywnych schematów w leczeniu jesteśmy w stanie uchwycić istotę problemu i znaleźć środki zaradcze - pisze dr Chutkan.
Poradnikzdrowie.pl objął patronat medialny nad książką "Zdrowa lekkość brzucha". Polecamy!