Wysoki cholesterol to nie wyrok. XIII Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego
Polacy wciąż umierają z powodu wysokiego stężenia cholesterolu. Dlaczego tak jest? Jak osiągać cele terapeutyczne, jak rozmawiać z pacjentem i w jaki sposób skutecznie diagnozować i leczyć nawet trudne przypadki? Na te i wiele innych pytań eksperci odpowiedzą w trakcie XIII Kongresu Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego. Organizatorzy zapowiadają obecność uznanych światowych ekspertów, w trakcie spotkania ogłoszone zostaną również liczne wytyczne i rekomendacje.
XIII edycja Kongresu Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego odbędzie się w dniach 15-17 grudnia w łódzkim hotelu DoubleTree by Hilton. Wydarzenie ma formę hybrydową - udział można wziąć osobiście lub dołączyć do transmisji online. - To będzie wyjątkowy Kongres z wyjątkowym programem - zapowiadają organizatorzy.
W trakcie wydarzenia po raz pierwszy zaprezentowane zostaną rekomendacje Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego dotyczące diagnostyki i postępowania z podwyższonym stężeniem lipoproteiny a, a także rekomendacje leczenia zaburzeń lipidowych z zastosowaniem pitawastatyny.
Uczestnicy poznają również wytyczne Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej i Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego dotyczące diagnostyki laboratoryjnej zaburzeń gospodarki lipidowej. - Będziemy gościli tutaj najwybitniejszego eksperta z dziedziny diagnostyki laboratoryjnej na świecie, współtwórcę równania Sampsona do oznaczania cholesterolu LDL - prof. Alana Remaleya z NIH. - podkreślają organizatorzy.
Zaprezentowane zostaną również założenia pierwszych rekomendacji postępowania w chorobach rzadkich związanych z syntezą i metabolizmem cholesterolu wraz z przedstawieniem najrzadszych przypadków chorób rzadkich, które lekarze mogą spotkać w swojej praktyce, nierzadko nie zdając sobie z tego sprawy, a także założenia nowych rekomendacji International Lipid Expert Panel dotyczących leczenia zaburzeń lipidowych z zastosowaniem natychmiastowej intensywnej terapii złożonej, które zostaną oficjalnie ogłoszone w 2024 roku.
- Jak co roku wręczymy także nagrody, w tym roku oprócz Nagrody dla Najwybitniejszych Młodych Lipidologów, wspólnie z firmą KOGEN ogłosiliśmy konkurs na najlepszy przypadek kliniczny związany z dietą i/lub produktami naturalnymi, a także ogłosiliśmy po raz pierwszy Konkurs dla Najwybitniejszej kobiety zajmującej się problemami miażdżycy w Europie Środkowo-Wschodniej, chcąc promować nasz region, często niewystarczająco reprezentowany na najważniejszych wydarzeniach dotyczących tego tematu. W tym roku nagrodzimy także dwóch wybitnych międzynarodowych ekspertów, którzy wygłoszą swoje wykłady - prof. Petera Totha z Chicago (USA) oraz prof. Zeljko Reinera z Zagrzebia (Chorwacja) - poinformowali organizatorzy wydarzenia.
Sesje wykładowe i panele dyskusyjne można będzie oglądać na żywo również w internecie - wydarzenie będzie dostępne w pełni online. Na wydarzenie można zarejestrować się tu: https://kongres2023.ptlipid.pl/zapisz-sie/ Więcej informacji - https://kongres2023.ptlipid.pl/