Spotkali się z osobami po przeszczepieniu i pionierami transplantologii. Forum Młodych za nami
Uczniowie z 61 szkół województwa kujawsko-pomorskiego wzięli udział w Forum Młodych pod hasłem "Bo nowe jest nadzieją". Tegoroczne spotkanie miało na celu zaznajomienie młodych ludzi z tematyką donacji i transplantacji narządów.

– Opowiemy młodzieży o niezwykle ważnych społecznie sprawach. Wyjaśnimy czym jest donacja i transplantacja narządów, podamy najważniejsze fakty i liczby, swoimi doświadczeniami w pracy lekarza transplantologa i koordynatora transplantacyjnego podzielą się ci, którzy ten zawód wykonują na co dzień ratując życie innych – mówił przed spotkaniem Arkadiusz Pilarz, dyrektor Forum Młodych.
Wśród tych, którzy podzielili się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniem byli między innymi:
- prof. Zbigniew Włodarczyk – pionier przeszczepień nerek w województwie kujawsko–pomorskim, który przed 25 laty stworzył bydgoski ośrodek transplantacyjny,
- prof. Maciej Słupski – kierujący Katedrą Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej Wydziału Lekarskiego UMK,
- prof. Maciej Kosieradzki – prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.
O tym jak właściwie użyczać swojego wizerunku w sprawach społecznie ważnych opowiedział Przemysław Saleta - znakomity sportowiec, który 18 lat temu oddał nerkę swojej córce Nicole. Jego historia stała się inspiracją do stworzenia Biegu po Nowe Życie – inicjatywy na rzecz donacji i transplantacji w Polsce.
Dwie pary wymieniły się nerkami
Młodzi ludzie spotkali się także z osobami po przeszczepieniu i ich wyjątkowymi historiami. Oto jedna z nich: 12 czerwca 2017 roku w szpitalach oddalonych od siebie o ponad 300 kilometrów, w Bydgoszczy i Wrocławiu, dwa zespoły transplantacyjne przeprowadziły czwarty w Polsce przeszczep krzyżowy nerek. Narządami wymieniły się dwie pary — Justyna i Daniel Burniakowie oraz Agnieszka Chrzanowska i Adrian Bartosik.
W lipcu 2014 roku Agnieszka i Adrian, mieszkańcy Świebodzina, zostali rodzicami. Niedługo potem mężczyzna zaczął mieć problemy ze zdrowiem.
– Adrian cierpiał z powodu bólu głowy, wymiotował. Pojechaliśmy do szpitala, tam okazało się, że ma niewydolność nerek. Nie udało się ustalić, dlaczego doszło do takiej sytuacji, co uszkodziło jego nerki. Były zupełnie zniszczone — opowiada Agnieszka Chrzanowska.
Mężczyzna przez półtora roku był dializowany. – Chciałam mu oddać swoją nerkę, ale to były niemożliwe, bo mamy inne grupy krwi — mówi Agnieszka. Znalazła informację o tym, że w Polsce przeprowadza się w takiej sytuacji przeszczepienia krzyżowe. Para zgłosiła się do szpitala w Bydgoszczy, tam zostali zakwalifikowani do takiej operacji.
Daniel natomiast nie mógł oddać nerki swojej żonie Justynie, która także potrzebowała nowego narządu. Małżeństwo mieszka we Wrocławiu. Daniel oddał nerkę Adrianowi, a Agnieszka – Justynie. Cała czwórka ma się świetnie. Agnieszka po tym, jak została dawczynią, urodziła dziecko.
– Dzięki transplantacji zyskaliśmy nową rodzinę. Spotykamy się z Justyną i Danielem kilka razy w roku - mówi Agnieszka.
Polecany artykuł:
Forum Młodych buduje świadomość
– Naszym zadaniem jest budowanie świadomości donacyjnej wśród młodzieży, młodego pokolenia u progu dorosłości, mówienie o tym, że nasze decyzje mogą komuś uratować życie. Jest to szczególnie ważne w Roku Dzieci i Młodzieży w Kujawsko-Pomorskiem, bo właśnie młodzież będzie wkrótce świadomie decydować o sobie w różnych aspektach codziennego życia i może też być ambasadorem rzetelnej wiedzy – mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
– Nikogo nie trzeba było namawiać do udziału w takim wydarzeniu, młodzież, wbrew obiegowym opiniom, chce poszerzać swoją wiedzę i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, podejmować pierwsze ważne decyzje – mówi Grażyna Dziedzic, Kujawsko-Pomorska Kurator Oświaty.
Forum Młodych jest współfinansowane ze środków budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
