Może być niezdiagnozowana nawet u 3 mln Polek. Lekarze rozpoznają ją po 6 latach bólu
Agencja Badań Medycznych rozpoczęła przełomowe badanie! Wykorzystuje ono nowoczesny, małoinwazyjny test EndoRNA, który ma zrewolucjonizować diagnostykę endometriozy. To ogromna szansa dla milionów kobiet, które często przez wiele lat zmagają się z tą chorobą, nie wiedząc o jej istnieniu. Szybka diagnoza endometriozy to szansa na skuteczne leczenie i uniknięcie poważnych konsekwencji dla zdrowia.

Endometrioza może rozwijać się niezauważona przez wiele lat. Dotyczy pacjentek w każdym wieku. Atakuje nawet 10% kobiet. W Polsce około 1 milion Polek zmaga się z tą chorobą, ale szacuje się, że niezdiagnozowana endometrioza może dotyczyć nawet 3 mln kobiet.
Aktualnie brak jest refundowanych, łatwo dostępnych metod o wysokiej czułości w rozpoznaniu endometriozy, które można by było zastosować ambulatoryjnie, a pacjentki latami czekają na postawienie prawidłowej diagnozy. Mając na uwadze powyższe, Agencja Badań Medycznych rozpoczęła realizację badania z użyciem nowoczesnego, małoinwazyjnego testu EndoRNA diagnozującego endometriozę. Badanie prowadzone jest w ośrodkach w Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie, Lublinie i Warszawie.
Projekt ma na celu ocenę swoistości i czułości oraz wykazanie przydatności zastosowania testu EndoRNA w porównaniu do zabiegu laparoskopii (obecnie najczęściej wykonywanej) w wykrywaniu endometriozy już we wczesnych stadiach.
Endometrioza dotyka nawet 10 proc. kobiet
Endometrioza jest schorzeniem dotykającym około 6 do 10% kobiet w wieku 15 – 49 lat. Najczęściej choroba ta jest rozpoznawana u kobiet w wieku 25 do 35 lat.
Mechanizm powstawania endometriozy jest niejasny, a dostępne hipotezy nie opisują zjawiska w sposób wyczerpujący. W związku z tym, podstawowym problemem jest późna rozpoznawalność endometriozy, średnio po 6-8 latach dolegliwości bólowych, co w większości przypadków wiąże się także z zaawansowanymi zmianami w organizmie.
Endometrioza to przewlekła choroba, która może wpływać na wiele aspektów zdrowia kobiety, w tym na płodność. Uważa się, że co setna pacjentka ma endometriozę, a 30 do 50% kobiet chorych ma problemy z płodnością. Ponadto, szacuje się, że 1/4 do prawie połowy populacji kobiet z niepłodnością ma endometriozę.
Życie z endometriozą
Endometrioza to schorzenie polegające na występowaniu śluzówki macicy poza jej typową lokalizacją, czyli wnętrzem macicy. Najczęstszym miejscem występowania endometriozy są jajowody, jajniki i otrzewna, ale zdarzają się przypadki, w których fragmenty endometrium występują nawet w płucach czy mózgu.
Jako najczęściej występujące objawy endometriozy, na które skarżą się pacjentki, wymienia się bolesne i obfite miesiączki, problemy z zajściem w ciążę, ból podczas czynności fizjologicznych, czy bolesne stosunki.
Endometrioza jest chorobą o zróżnicowanych objawach i przebiegu. Tak samo różnorodne są sposoby radzenia sobie z wywoływanymi przez nią dolegliwościami. Choroba wpływa na wszystkie aspekty życia - pracę i naukę, życie towarzyskie, na relacje w rodzinie, w związku oraz na seksualność.
Endometrioza wymaga kompleksowego leczenia, które obejmuje często nie tylko terapię farmakologiczną i chirurgiczną, ale także wsparcie psychologiczne i zmiany stylu życia.
Wczesne wykrycie to szansa na wczesną diagnozę, życie bez bólu i operacji
Ból uniemożliwiający funkcjonowanie, trudności z zajściem w ciążę, operacje: to częste problemy pacjentek z endometriozą. Badanie Agencji Badań Medycznych sprawdzi, czy test EndoRNA ma szansę skrócić prowadzoną latami diagnostykę.
Test pomoże wyłonić kobiety z podejrzeniem endometriozy na wczesnym etapie, umożliwiając powstrzymanie rozwoju choroby, zanim ta zdążyć spowodować spustoszenie w organizmie. Dzięki temu, pacjentki nie musiałyby przechodzić długoletniej ścieżki poszukiwania diagnozy, a co kluczowe zyskałyby szansę wcześniej znaleźć się pod opieką specjalistów i rozpocząć leczenie. Im wcześniej endometrioza zostanie rozpoznana i leczona, tym większe są szanse, że uda się zahamować jej rozwój.
Jak można wziąć udział w badaniu?
Informacja dotycząca badania oraz rekrutacji w poszczególnych ośrodkach, dostępna jest na stronie: https://endometrioza.abm.gov.pl/end/rekrutacja/3031,Rekrutacja.html
