Może być niezdiagnozowana nawet u 3 mln Polek. Lekarze rozpoznają ją po 6 latach bólu

2025-04-09 11:00

Agencja Badań Medycznych rozpoczęła przełomowe badanie! Wykorzystuje ono nowoczesny, małoinwazyjny test EndoRNA, który ma zrewolucjonizować diagnostykę endometriozy. To ogromna szansa dla milionów kobiet, które często przez wiele lat zmagają się z tą chorobą, nie wiedząc o jej istnieniu. Szybka diagnoza endometriozy to szansa na skuteczne leczenie i uniknięcie poważnych konsekwencji dla zdrowia.

Młoda kobieta zwija się z bólu. Powodem może być endometrioza
Autor: Getty Images, GettyImages

Endometrioza może rozwijać się niezauważona przez wiele lat. Dotyczy pacjentek w każdym wieku. Atakuje nawet 10% kobiet. W Polsce około 1 milion Polek zmaga się z tą chorobą, ale szacuje się, że niezdiagnozowana endometrioza może dotyczyć nawet 3 mln kobiet.

Aktualnie brak jest refundowanych, łatwo dostępnych metod o wysokiej czułości w rozpoznaniu endometriozy, które można by było zastosować ambulatoryjnie, a pacjentki latami czekają na postawienie prawidłowej diagnozy. Mając na uwadze powyższe, Agencja Badań Medycznych rozpoczęła realizację badania z użyciem nowoczesnego, małoinwazyjnego testu EndoRNA diagnozującego endometriozę. Badanie prowadzone jest w ośrodkach w Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie, Lublinie i Warszawie.

Projekt ma na celu ocenę swoistości i czułości oraz wykazanie przydatności zastosowania testu EndoRNA w porównaniu do zabiegu laparoskopii (obecnie najczęściej wykonywanej) w wykrywaniu endometriozy już we wczesnych stadiach.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 5 endometrioza

Endometrioza dotyka nawet 10 proc. kobiet

Endometrioza jest schorzeniem dotykającym około 6 do 10% kobiet w wieku 15 – 49 lat. Najczęściej choroba ta jest rozpoznawana u kobiet w wieku 25 do 35 lat.

Mechanizm powstawania endometriozy jest niejasny, a dostępne hipotezy nie opisują zjawiska w sposób wyczerpujący. W związku z tym, podstawowym problemem jest późna rozpoznawalność endometriozy, średnio po 6-8 latach dolegliwości bólowych, co w większości przypadków wiąże się także z zaawansowanymi zmianami w organizmie.

Endometrioza to przewlekła choroba, która może wpływać na wiele aspektów zdrowia kobiety, w tym na płodność. Uważa się, że co setna pacjentka ma endometriozę, a 30 do 50% kobiet chorych ma problemy z płodnością. Ponadto, szacuje się, że 1/4 do prawie połowy populacji kobiet z niepłodnością ma endometriozę.

Życie z endometriozą

Endometrioza to schorzenie polegające na występowaniu śluzówki macicy poza jej typową lokalizacją, czyli wnętrzem macicy. Najczęstszym miejscem występowania endometriozy są jajowody, jajniki i otrzewna, ale zdarzają się przypadki, w których fragmenty endometrium występują nawet w płucach czy mózgu. 

Jako najczęściej występujące objawy endometriozy, na które skarżą się pacjentki, wymienia się bolesne i obfite miesiączki, problemy z zajściem w ciążę, ból podczas czynności fizjologicznych, czy bolesne stosunki.

Endometrioza jest chorobą o zróżnicowanych objawach i przebiegu. Tak samo różnorodne są sposoby radzenia sobie z wywoływanymi przez nią dolegliwościami. Choroba wpływa na wszystkie aspekty życia - pracę i naukę, życie towarzyskie, na relacje w rodzinie, w związku oraz na seksualność.

Endometrioza wymaga kompleksowego leczenia, które obejmuje często nie tylko terapię farmakologiczną i chirurgiczną, ale także wsparcie psychologiczne i zmiany stylu życia.

Wczesne wykrycie to szansa na wczesną diagnozę, życie bez bólu i operacji

Ból uniemożliwiający funkcjonowanie, trudności z zajściem w ciążę, operacje: to częste problemy pacjentek z endometriozą. Badanie Agencji Badań Medycznych sprawdzi, czy test EndoRNA ma szansę skrócić prowadzoną latami diagnostykę.

Test pomoże wyłonić kobiety z podejrzeniem endometriozy na wczesnym etapie, umożliwiając powstrzymanie rozwoju choroby, zanim ta zdążyć spowodować spustoszenie w organizmie. Dzięki temu, pacjentki nie musiałyby przechodzić długoletniej ścieżki poszukiwania diagnozy, a co kluczowe zyskałyby szansę wcześniej znaleźć się pod opieką specjalistów i rozpocząć leczenie. Im wcześniej endometrioza zostanie rozpoznana i leczona, tym większe są szanse, że uda się zahamować jej rozwój.

Jak można wziąć udział w badaniu?

Informacja dotycząca badania oraz rekrutacji w poszczególnych ośrodkach, dostępna jest na stronie: https://endometrioza.abm.gov.pl/end/rekrutacja/3031,Rekrutacja.html

Poradnik Zdrowie Google News