Jarosław Boberek, Edyta Zając, Viola Piekut. Galeria sław na 23. Biegu po Nowe Życie
Osoby po przeszczepieniu, dawcy i biorcy z całej Polski, sławy polskiej medycyny transplantacyjnej, a także osoby znane z ekranów telewizyjnych i kinowych. Wszyscy oni spotkają się w najbliższą sobotę w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, by wziąć udział w 23. edycji Biegu po Nowe Życie.
23. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się 23 września o 12:00 na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. – Liczba startujących sztafet przekroczy 90 – cieszy się Arkadiusz Pilarz, dyrektor wydarzenia.
W tym roku sztafety poprowadzą między innymi: Przemysław Saleta, Michał Mikołajczak, Kamila Kamińska, Jarosław Boberek, Lucyna Malec, Edyta Zając, Krzysztof Wach, Piotr Gruszka, Viola Piekut, Jolanta Fraszyńska i Marcin Korcz.
– Bieg po Nowe Życie jest jedną z najważniejszych kampanii społecznych, którą wspieramy. Pomimo rosnącej świadomości, obecnie w Polsce zbyt wiele osób czeka na przeszczepienie. Cały czas warto więc angażować się w promocję transplantologii. To nie tylko szansa na nowe życie dla pacjenta, ale także dla jego rodziny i bliskich. Naszymi działaniami i udziałem naszych pracowników w biegu chcemy zachęcić innych do podjęcia rozmowy na ten temat z najbliższymi – mówi Marc van der Ploeg, prezes Aegon Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie.
Po raz pierwszy pobiegnie warszawska młodzież
– Bieg po Nowe Życie jest jedną z najważniejszych kampanii społecznych, którą wspieramy. Pomimo rosnącej świadomości, obecnie w Polsce zbyt wiele osób czeka na przeszczepienie. Cały czas warto więc angażować się w promocję transplantologii. To nie tylko szansa na nowe życie dla pacjenta, ale także dla jego rodziny i bliskich. Naszymi działaniami i udziałem naszych pracowników w biegu chcemy zachęcić innych do podjęcia rozmowy na ten temat z najbliższymi – mówi Marc van der Ploeg, prezes Aegon Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie.
Po raz pierwszy w Warszawie do sztafet dołączy młodzież ze szkół reprezentujących 18 dzielnic stolicy. – Uznaliśmy, że przyszedł czas na to, by zaangażować w promocję transplantacji młodzież, już nie tylko w formule wolontariatu, ale aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu. Stąd pomysł zaproszenia do udziału młodzieży szkół ponadpodstawowych, osiemnastolatków, ludzi wchodzących w dorosłość, którzy mogą stać się „przekaźnikiem” ważnych idei – podkreśla Arkadiusz Pilarz.
– Tę część naszego projektu „wdrożyliśmy” w tym roku w Wiśle – przyjechała do nas młodzież ze szkół województwa śląskiego. Każda młoda osoba była „czwórką” w sztafecie Biegu po Nowe Życie. Do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprosiliśmy osiemnastolatków z osiemnastu szkół reprezentujących osiemnaście dzielnic Warszawy. Jest w tym jasna symbolika – dodaje.
Każdy jest zwycięzcą
– W takim biegu naprawdę każdy jest zwycięzcą – zarówno walczący o jakość życia pacjenci, jak i medycyna transplantologiczna oraz całe społeczeństwo, które ma coraz większą świadomość, że przeszczep może uratować czyjeś życie. Szczególnie cieszy mnie, że do składu sztafet dołączyli w tym roku maturzyści stołecznych szkół. To pokazuje, że młodzież wchodzi w dorosłość z dużą odpowiedzialnością, wrażliwością i poczuciem solidarności społecznej – mówi zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska.
Do Wilanowa w sobotę przyjadą uczniowie: Technikum Ekonomicznego nr. 8 z Mokotowa, LXXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej z Bemowa, Zespołu Szkół im. Zofii Jaroszewicz "Kasi" z Bielan, Zespołu Szkół nr.40 im. Stefana Starzyńskiego z Pragi-Północ, XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego ze Śródmieścia, CLXII Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Zespole Szkół nr.128 z Targówka, XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego reprezentującego Wawer, CLXIII Liceum Ogólnokształcącego z Wesołej, XXXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Kostki Potockiego z Wilanowa, LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego reprezentującego Włochy, LX Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego z Woli, I Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami integracyjnymi im. B. Limanowskiej z Żoliborza, CV Liceum Ogólnokształcącego z Białołęki, Zespołu Szkół Łączności z Pragi-Południe, LI Liceum Ogólnokształcącego z Rembertowa, LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha z Ursynowa, Zespołu Szkół nr.42 z Ursusa i VII Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego z Ochoty.
Nie zabraknie medycznych sław
W sobotę na wspólnym biegu spotkają się osoby po przeszczepieniu, dawcy i biorcy z całej Polski, sławy polskiej medycyny transplantacyjnej, koordynatorzy transplantacyjni, przyjaciele i sympatycy Biegu po Nowe Życie, osoby znane z ekranów telewizyjnych, planów filmowych, desek teatralnych, scen muzycznych i kabaretowych, aren sportowych i mediów.
W 23. edycji Biegu po Nowe Życie wśród znakomitości ze świata medycyny pojawią się m.in.: prof. Alicja Dębska-Ślizień - Prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej prof. Roman Danielewicz, Prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Lisik, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA prof. Piotr Suwalski, prof. Grzegorz Basak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM w Warszawie, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu prof. Marek Jemielity, koordynator programu przeszczepiania płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu dr Maciej Urlik, prof. Sławomir Nazarewski z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM, kierownik Pododdziału Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia USK we Wrocławiu prof. Michał Zakliczyński, kierujący Kliniką Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej SPSK nr 1 w Szczecinie dr hab. Maciej Romanowski.