Gastrologia

Gastrologia (gastroenterologia) to dział medycyny, który zajmuje się oceną czynności i schorzeń szeroko rozumianego układu pokarmowego. Wykonywaniem badań w tym zakresie zajmuje się gastrolog, który zawsze zaczyna diagnozę problemu od wywiadu z pacjentem. Gastrologia pozwala wykryć i leczyć zarówno choroby uciążliwe, ale niegroźne, jak refluks, jak i zagrażające życiu jak nowotwory, czy choroba Leśniewskiego-Crohna.

Najpierw świąteczne obżarstwo, a teraz nie możesz zrobić kupy? Doraźne "lekarstwo" z natury może zadziałać naprawdę szybko. Wypróbuj te sprawdzone napoje i poczuj błyskawicznie ulgę. Pamiętaj jednak, że za zaparciem może kryć się poważny problem zdrowotny, którym trzeba zająć się po świętach.
Te sposoby nie usuwają przyczyny, ale ulgę możesz poczuć ekspresowo. Osoby, które często walczą ze zgagą, zwykle mają w domu odpowiednie środki zobojętniające kwasy żołądkowe. Ci, którzy po prostu się przejedli lub spożyli coś sprzyjającego cofaniu się pokarmu z żołądka, nie muszą cierpieć do końca świąt. W kuchni znajdziesz doraźne rozwiązanie.
Po co to sobie robimy co roku? Najpierw brak umiaru w jedzeniu i piciu, a potem rozpaczliwe "ratowanie się ziółkami". Znany lekarz Michał Domaszewski proponuje: Bądźmy dobrzy dla wątroby bez zbędnych wyrzeczeń, ale w mądry, skuteczny sposób. Ranking suplementów? Zapomnij! Nie tego jej trzeba.
Jeszcze w schyłkowym PRL-u trudno było znaleźć rodzinę, w której młody człowiek nie przeszedłby zapalenia wyrostka robaczkowego, niejednokrotnie o dramatycznym przebiegu. Do dziś niewiele osób zdaje sobie sprawę, że problemy ślepej kiszki są związane z niepozornymi owsikami.
Układ pokarmowy nie ma z nami lekko podczas świątecznego biesiadowania. Nawet jeśli dania wigilijne są lekkostrawne, ładujemy do brzucha więcej niż ten może znieść, a jeszcze poprawiamy sobie czymś tłustym czy słodkim. Efekt? W święta często potrzebna pierwsza pomoc - na zgagę, ból brzucha czy wzdęcia. Oto ona.
Wątroba to narząd cierpliwy i zdolny do regeneracji, ale wszystko ma swoje granice. Jej choroby są wykrywane późno, bo organizm zwykle nie sygnalizuje ich zbyt wyraźnie. Teraz naukowcy dowiedli związku pomiędzy częstym wybudzaniem się w nocy a coraz powszechniejszą chorobą wątroby - jej stłuszczeniem.
Bez wątroby nie da się żyć. Tymczasem problemy z tym narządem rozpoznawane są niejednokrotnie dopiero wtedy, gdy choroba jest bardzo zaawansowana. Skuteczne leczenie w związku z tym okazuje się znacznie utrudnione. Wątroba często nie ostrzega, że choruje, a jeśli już, to dość nietypowo. Na co zwracać uwagę, przypomina dr n. med. Tadeusz Tacikowski.
Hepatolog to specjalista od chorób wątroby. Trzeba się do niego udać w przypadku złych wyników prób wątrobowych, nieprawidłowego obrazu USG wątroby lub dolegliwości ze strony dróg żółciowych i woreczka żółciowego. Także inne objawy typu: wodobrzusze, uczucie rozpierania w prawym podbrzeżu, czy złe trawienie i wchłanianie tłuszczu, powinny nas skierować do tego typu specjalisty.
Wątroba jest narządem, który ma zdolność regeneracji. Upośledzenie regeneracji może prowadzić do włóknienia, a nawet marskości wątroby. Jakich substancji unikać, aby maksymalnie wspomóc naturalne procesy regeneracji wątroby? Czy istnieją sprawdzone suplementy wspierające pracę tego narządu?
Chociaż jeszcze kilkadziesiąt lat temu taki pomysł wydawał się uczonym absurdalny, dziś już wiemy, że rakiem można się zakazić. Co najmniej co 6. choroba nowotworowa jest skutkiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Wątroba, żołądek i szyjka macicy to narządy najbardziej narażone. Do listy dołączyło jelito grube z powodu E. coli.
Co roku u ok. 8 tysięcy Polaków wyłaniania jest stomia. Część chorych, zwłaszcza na początku, uważa, że to w zasadzie koniec ich życia. Młoda aktorka przekonuje, że jej lepsze życie właśnie dzięki wyłonieniu sztucznego odbytu dopiero się zaczęło i nabrało kolorów. Dlaczego? "Uwolnienie od objawów i samoakceptacja".
Gastrolodzy od co najmniej dekady apelują, by badanie kalprotektyny stało się elementem standardowej profilaktyki chorób jelit. Na razie bez powodzenia. Czuły test możesz wykonać we własnym zakresie, czasem zlecany jest w warunkach szpitalnych, już przy uzasadnionym podejrzeniu lub potwierdzeniu poważnej choroby jelit.
Chyba dla nikogo nie jest już tajemnicą, że sprawne funkcjonowanie układu odpornościowego wiąże się z mikrobiomem i generalnie zdrowiem jelit. Skąd komórki jelita "wiedzą", że doszło do ataku i trzeba działać? Ostrzegają je dobre bakterie. Mechanizm jest stosunkowo prosty i niezawodny, jeśli tylko masz dość sygnalizatorów.
Troje dzieci, w wieku od 5 do 15 lat, trafiło do kliniki w Essen (Niemcy), która specjalizuje się w transplantacjach wątroby. To skutek zatrucia muchomorem zielonawym, potocznie i nieprawidłowo nazywanym muchomorem sromotnikowym. Jak informuje szpital, cała trójka jest w stanie zagrożenia życia.
Chociaż te przepisy obowiązują od dawna, komunikat jakoś chyba nie wybrzmiał i nie dotarł do wielu pacjentów. Kolonoskopię na NFZ można wykonać w znieczuleniu ogólnym, nawet bez skierowania. Kryteria nie są zbyt skomplikowane i z programu może skorzystać wiele zdrowych osób. To profilaktyka.
Dysfagia, czyli trudności w połykaniu, to poważne zaburzenie, które może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przyczyny tego schorzenia są bardzo zróżnicowane, a ignorowanie tego objawu może prowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych. Czy dysfagia może być niebezpieczna?
To żadne zaskoczenie, że na rozwój niealkoholowego stłuszczenia wątroby ma wpływ brak aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta. Teraz jednak udało się udowodnić, że zmiana stylu życia nie tylko spowalnia proces chorobowy, ale nawet cofa już diagnozowane zmiany, w tym zwłóknienia narządu.
Uchyłki jelita grubego to częsta przyczyna stanu chorobowego, o którym wiele osób nawet nie słyszało. Jest powszechny i daje objawy podobne do zespołu jelita wrażliwego. Samodzielnie nie rozstrzygniesz, z którą chorobą masz do czynienia. Oto objawy, które powinny wysłać do lekarza.
Nie tak łatwo odpowiedzieć, w jakim wieku dzieci powinny jeść grzyby, bo nawet kilku pytanych przez nas o to lekarzy przyznało, że tak dokładnie nie wiedzą. Nie ma bezwzględnych wytycznych, a rozstrzał między zaleceniami jest ogromny - od kilku miesięcy do 14 lat. Różnice nie dotyczą tylko grzybów leśnych i hodowlanych.
Rozwijają społecznie i emocjonalnie. Uczą odpowiedzialności, zachęcają do aktywności fizycznej. Uszczęśliwiają i dbają o serca. Psy w naszych domach to skarb, ale boisz się, że akurat dla flory bakteryjnej nie są dobre? To badanie zaskakuje, bo są dowody, że pupil w domu to nawet zdrowsze jelita.
Kiedyś sprawa była prosta. Jak człowieka dopadała biegunka, brał węgiel leczniczy lub ratował się jagodami. Działało, miał spokój. Nie pomagało, pędził do lekarza. Dziś doraźnych leków i suplementów na biegunkę jest mnóstwo. Są skuteczne, a w niektórych sytuacjach wręcz niezastąpione. Tylko jak wybrać dobrze?

W miarę jak spożywamy coraz więcej przetworzonej żywności, problemy gastrologiczne, zwłaszcza w społecznościach wysoko rozwiniętych przybierają na sile. Coraz więcej osób narzeka na nawracającą niestrawność, zgagę, czy problemy z regularnym wypróżnianiem. Zaburzenia prawidłowej pracy układu pokarmowego wcale nie muszą dotyczyć osób w podeszłym wieku. Często choroby o podłożu gastrologicznym diagnozuje się u osób młodych.

Dolegliwości lub powikłaania natury gastrologicznej często dają niespecyficzne objawy. Można do nich zaliczyć m.in. bóle żołądka i wzdęcia, mdłości, uczucie palenia w przełyku, ale także zaparcia lub odbijanie. Dlatego diagnostyka problemu często jest wieloetapowa. Typowe badania gastrologiczne obejmują badania krwi ze szczególnym uwzględnieniem enzymów wątrobowych i trzustkowych, diagnostykę obrazową (USG, RTG, RM, TK). Nieprzyjemnym, ale niekiedy niezbędnym badaniem gastrologicznym jest również gastroskopia, czyli badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą kamery umożliwiającej podgląd stanu zdrowia chorego w czasie rzeczywistym. Odmienną wersją tego badania jest kolonoskopia, czy badanie obrazowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Zarówno gastroskopia, jak i kolonoskopia wywołują u pacjentów znaczący dyskomfort, dlatego badania najczęściej wykonuje się w znieczuleniu. W przypadku podejrzenia zmian na tle nowotworowym można je połączyć również z pobraniem próbek tkanek do dalszych badań.

Pomoc gastrologa będzie nieoceniona w przypadku występowania chorób przewodu pokarmowego. Jego diagnoza jest niezbędna również podczas terapii nowotworowych obejmujących raka trzustki, wątroby, jelita lub żołądka.