Urazy, wypadki

Urazy i wypadki mogą zdarzyć się każdemu z nas w najmniej spodziewanym momencie. Szczególnie często są konsekwencją wypadków komunikacyjnych i towarzyszą pracownikom wykonującym prace fizyczne. W nagłych przypadkach niezwykle ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna, dlatego warto wiedzieć, jakie działania podjąć przy typowych wypadkach zanim na miejscu zjawi się pogotowie. Działając szybko i sprawnie można ustabilizować stan zdrowia poszkodowanego, a nawet uratować cudze życie.

Zima wiąże się z ryzykiem poślizgnięcia się na oblodzonych chodnikach. Upadek wydaje się błahym incydentem, ale jego skutki mogą być poważne - od stłuczeń po złamania czy urazy głowy. Warto wiedzieć, co zrobić zaraz po takim zdarzeniu, by zapobiec komplikacjom i zadbać o swoje zdrowie. Oto 7 kroków, które mogą pomóc.
Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, to bezwonny i bezzapachowy gaz. Może szybko doprowadzić do zgonu, chociaż nasze zmysły nie ostrzegą o jego obecności. Objawy też nie są takie oczywiste - skutki ostrego zaczadzenia, do których często dochodzi w mieszkaniach nie tylko w sezonie grzewczym, znacznie się różnią od zatrucia przewlekłego.
Wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis) to owad, którego jeszcze do niedawna trudno było w Polsce spotkać. Niestety, od dziesięciolecia wtyk amerykański buszuje i po naszym kraju – zaobserwować można go zwłaszcza jesienią, gdy chowa się w domach, by przetrwać nadchodzącą zimę. Czy wtyk amerykański jest niebezpieczny i jak wygląda?
Majka Jeżowska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek dla dzieci. Jej obecność w programie "Taniec z Gwiazdami" od początku wywołuje silne emocje. Choć Majka coraz rzadziej występuje na scenie, na parkiecie czuje się wspaniale. Jej ostatni występ w programie był obciążony kontuzją, do samego końca nie była pewna, czy uda jej się wystąpić.
Za oknem robi się coraz chłodniej, więc wiele osób sięgnie do szafy, by wyciągnąć swój termofor. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że one również mają datę ważności. I lepiej jej pilnować. Pewna kobieta boleśnie się o tym przekonała.
W sumie to nie są złe wyniki, chociaż trudno byłoby o tym przekonać osoby, którym nikt nie pomógł, gdy najbardziej tego potrzebowały. 80 proc. Polaków udzieliło pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia. 20 proc. tego nie zrobiło nie zważając na ewentualne konsekwencje prawne.
Ten temat wraca jak bumerang, nie tylko w Polsce, ale generalnie w Europie. Trudno zaprzeczać faktom: z wiekiem pogarszają się nasze funkcje poznawcze i inne elementy ważne dla bezpieczeństwa na drodze. Czy to powinno wpłynąć na wprowadzenie limitu wieku dla kierowców?
Chociaż piłka nożna z pewnością nie znajduje się w czołówce dyscyplin poważnie zagrażających zdrowiu i życiu, kontuzjowani zawodnicy nieraz przeżywają osobiste dramaty. Tych pięciu mężczyzn miało wpisać się na listę najwybitniejszych piłkarzy w historii. Kto ich jeszcze dziś pamięta?
Wydają się bardziej czyste niż wszędobylskie muchy, ale to wyłącznie złudzenie. Nie tylko chętnie włażą do naszych napojów czy zlizują cukier z deseru. Żerują na wysypiskach śmieci, padlinie, odchodach. I co się tam do nich przyklei, przenoszą na nasze jedzenie. Osom zawdzięczamy często infekcje bakteryjne, a to nie koniec ich występków.
Wiadomo, że sport to zdrowie, ale niekoniecznie wyczynowy, zwłaszcza gdy regularnie obrywasz po głowie. Choroby neurodegeneracyjne to dosłownie plaga wśród sportowców niektórych dyscyplin i coraz odważniej wiąże się to z ich kontuzjami. Teraz ma być łatwiej o diagnozę.
Grecy mają problem. Z powodu rekordowych upałów zmarło sześciu turystów. Wystarczył upał i zwiedzanie, niektórzy po prostu poszli na spacer. Są jednak punkty wspólne dla tych, których wakacje skończyły się tragedią. Wielkiego zaskoczenia nie ma.
Według wstępnych danych policji, tylko w czerwcu (do 17. dnia bieżącego miesiąca) utonęło już 18 osób. Codziennie w polskim domu rozgrywa się dramat. W ubiegłym roku woda zabrała bezpowrotnie 450 osób, w tym 50 kobiet. Nie bądź kolejną liczbą w policyjnym raporcie.
Pięknie, słonecznie, ciepła woda - urlop w Chorwacji to marzenie wielu Polaków, ale trzeba pamiętać, że w wodzie czają się niebezpieczeństwa inne niż w naszym Bałtyku. Uważaj przede wszystkim na meduzy i jeżowce. Spotkanie z nimi może skończyć się niechcianą pamiątką z wakacji.
W zasadzie co roku, od lat, jest tak samo. Na SOR-ach i w szpitalach robi się nerwowo. Niby ludzie latem chorują mniej, ale urazów, wypadków i zabiegów chirurgicznych wcale nie ubywa. Tego preparatu zastąpić się nie da. Jego dostępność zależy od ludzkiej solidarności. Jest coraz trudniej.
Chociaż dostała już 1,3 mln serduszek na Instagramie, turystom nie jest do śmiechu. Planujesz urlop nad oceanem? To możesz spotkać rybę z rodziny skaberowatych. "Strach wejść do wody". "Ta ryba potrzebuje egzorcysty". Faktycznie, może być bardzo groźna.
Niewątpliwie czerwona pręga na skórze, o której krążą legendy od pokoleń, to sygnał, że czas odwiedzić lekarza. Nie oznacza to jednak, że masz powody do paniki.
Jeszcze trwa dogaszanie wielkiego, warszawskiego centrum handlowego Marywilska 44, a strażacy już mierzą się z kolejnym groźnym pożarem, tym razem wysypiska śmieci w Siekierkach. RCB zaleca pozostanie w domu i zamknięcie okien w kilku powiatach. Toksyny, które wydzielają się przy takich pożarach, bywają nawet groźne dla życia.
Niby nie są groźne dla ludzi, a jednak wypadki z ich udziałem się zdarzają. Uważa się, że uaktywniają się o zmroku, ale właściwie o każdej porze możesz spotkać chmarę tych żarłocznych owadów o potężnych szczękach. W tym roku pojawiły się dość wcześnie, plądrują uprawy, zagrażają drzewostanom. Co, jeśli chrabąszcz wpadnie do ucha czy gardła?
To nie są dobre wieści przed sezonem urlopowym. W regionie, gdzie co trzeci turysta jest z Polski, grasują groźne gady. Burze z gradem, które przeszły nad krajem w mijającym tygodniu, sytuacji nie poprawiają. Lekarze w Splicie zapewniają, że na razie mają dość antidotum, by ratować pokąsanych ludzi, ale ostrzeżenia władz brzmią naprawdę poważnie.
Kleszcze mogą być niebezpieczne - to fakt. Ale wokół tego tematu narosło też wiele mitów. Czy kleszcze występują tylko w lasach i są aktywne jedynie latem? Czy oznaką zakażenia boreliozą jest zawsze rumień? Czy kleszcza należy wykręcić palcami lub pęsetą, czy sam wyjdzie po posmarowaniu tłuszczem? Obalamy 14 najpopularniejszych mitów na temat kleszczy.
Krzysztof Zanussi miał pojawić się w sobotę 20 kwietnia na projekcji filmu "Morderstwo w Catamout" w ramach festiwalu Script Fiesta, ale życie napisało zupełnie inny scenariusz. Plany pokrzyżował słynnemu reżyserowi wypadek i jego bardzo poważne, zagrażające życiu konsekwencje.

Urazy i wypadki wahają się od lekkich, jak zwichnięcie czy stłuczenie, po bardzo ciężkie i zagrażające zdrowiu. W tej drugiej grupie można wymienić przede wszystkim urazy głowy i kręgosłupa, otwarte złamania i krwotoki wewnętrzne. Udzielając pierwszej pomocy należy skupić się na doraźnych potrzebach rannej osoby. Kluczowe znaczenie ma ułożenie jej w odpowiedniej pozycji (np. bocznej ustalonej), odkażenie ran, ochrona termiczna przed wyziębieniem i przegrzaniem oraz zatamowanie ewentualnych krwotoków. Bardzo ważne jest, aby umieć utrzymać nerwy na wodzy. Podczas wzywania pogotowia trzeba skupić się na konkretnych informacjach i przekazywać je w sposób rzeczowy tak, aby dyspozytor mógł jak najszybciej podjąć właściwą decyzję.

Znajomość podstawowych zagadnień z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej znacząco skraca czas potrzebny do ustalenia stanu zdrowia ofiary wypadku, podjęcia podstawowych czynności oraz zawiadomienia pomocy medycznej. Przede wszystkim warto wiedzieć jak przeprowadzić sztuczne oddychanie, masaż serca, ustabilizować złamaną kończynę po urazie czy założyć opatrunek w razie wypadku. Każdy z nas powinien umieć rozpoznać stany zagrażające życiu, np. zawał mięśnia sercowego, udar, hipertermię, odwodnienie lub złamanie. Dzięki temu reakcja będzie szybsza i bardziej zdecydowana.

Wiedza o urazach i wypadkach pozwala także na odpowiednie wyposażenie apteczki medycznej – tej domowej, jak i samochodowej – w niezbędne akcesoria. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku apteczek podróżnych, gdzie sprzęt powinien być starannie wyselekcjonowany i obejmować wyłącznie najważniejsze artykuły medyczne przydatne w nagłych wypadkach.