Urolog: czym się zajmuje? Jak wygląda wizyta u urologa?

2021-07-16 16:48

Urolog to specjalista leczący choroby związane z układem moczowo-płciowym. Dla niektórych wizyta u urologa może wiązać się z poważnym stresem. Dlatego warto też wcześniej się do niej przygotować. Sprawdź, z jakimi objawami zgłosić się do urologa i jak będzie przebiegała wizyta!

Urolog
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kto to jest urolog? 
  2. Czym zajmuje się urolog? Co leczy?
  3. Z jakimi problemami zgłosić się do urologa?
  4. Jak przygotować się do wizyty u urologa?
  5. Jak wygląda wizyta u urologa?
  6. Jakie badania wykonuje urolog?
  7. Czy potrzebne jest skierowanie do urologa?
O czym świadczy kolor moczu?

Kto to jest urolog? 

Urolog jest lekarzem, który specjalizuje się w chorobach układu moczowego i męskiego układu rozrodczego. Wizyta u tego specjalisty należy, zdaniem wielu, do najbardziej wstydliwych. Do wizyty u urologa skutecznie zniechęca pacjentów lęk przed badaniem, zakłopotanie oraz nieznajomość terminologii medycznej. A przecież nietrzymanie moczu oraz inne dolegliwości związane z układem moczowym to choroby, które dzięki urologii można skutecznie leczyć!

Czym zajmuje się urolog? Co leczy?

Urolog zajmuje się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego:

Z jakimi problemami zgłosić się do urologa?

Jeśli doskwiera jedna z tych dolegliwości, prawdopodobnie niezbędna będzie wizyta u urologa:

  • nietrzymanie moczu - tej dolegliwości często towarzyszą mu odparzenia, na które pomogą odpowiednie kremy pielęgnacyjne i ochronne. Urolog zaproponuje odpowiednie leczenie nietrzymania moczu, które zapobiegnie powstawaniu nowych odparzeń. W leczeniu istniejących odparzeń można zastosować odpowiednie kremy pielęgnacyjne, np. kremy z cynkiem czy kremy barierowe
  • ból przy oddawaniu moczu;
  • zmiany w moczu (białkomocz, krwiomocz, ropa w moczu, spieniony mocz, ciemna barwa moczu);
  • zmiany w ilości oddawanego moczu: więcej niż 7 razy na dobę, zbyt mała ilość oddawanego moczu;
  • ból lub obrzęk jąder;
  • uczucie parcia na pęcherz;
  • ból po urazie w okolicach podbrzusza;
  • pieczenie lub swędzenie cewki moczowej;
  • zmiany w wyglądzie prącia (zaczerwienienia, obrzęki);
  • ból w dolnej części pleców;
  • obrzęki nóg;
Warto wiedzieć

Urolog to lekarz nie tylko dla mężczyzn

Lekarza o specjalności urologicznej odwiedzają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Przeświadczenie, że jest to specjalista zajmujący się głównie problemami typowo "męskimi" wynika z tego, że układ płciowy jest blisko połączony z układem moczowym, dlatego np. leczeniem impotencji też zajmie się właśnie urolog. Będzie on zajmował się także leczeniem chorób nerek, moczowodów, nadnerczy, pęcherza oraz męskich narządów płciowych.

Przeczytaj też: Objawem jakiej choroby może być nietypowy zapach moczu?

Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Wizyta u urologa wymaga przełamania dużych barier zarówno psychologicznych, jak i fizycznych. Dlatego zgłaszając się do tego specjalisty, pacjent powinien odpowiednio się przygotować i przynieść ze sobą:

  • wyniki badań krwi, badania moczu, prześwietleń, USG;
  • spis leków przyjmowanych i tych, których przyjmowanie zostało niedawno zakończone (przygotowując listę, warto pamiętać też o ziołach);
  • spisać wszystkie objawy dolegliwości. 

Przed wizytą należy zadbać o higienę. 

Jak wygląda wizyta u urologa?

Pierwszym elementem wizyty u urologa jest wywiad z pacjentem. Lekarz musi ustalić dokładny powód wizyty, dlatego warto się do tej rozmowy przygotować, m.in. dostarczyć listę leków, historię choroby z uwzględnieniem zabiegów i operacji. 

Im więcej informacji zostanie przekazanych urologowi, tym łatwiej będzie mógł ustalić, co dolega pacjentowi. Jeśli problemem jest np. nietrzymanie moczu, to na tym etapie kuracji pacjent powinien prowadzić kwestionariusz i dzienniczek mikcji, które będą niezbędne w rozpoznaniu przyczyn, a następnie dostosowania odpowiedniego sposobu leczenia.

Przeczytaj także: Badania prostaty. Mężczyźni powinni robić te badania profilaktyczne prostaty

Jakie badania wykonuje urolog?

Od tego, z jakim problemem zgłosimy się do urologa, zależy badanie. Jeśli dokucza na przykład ból w jądrze, konieczne będzie badanie obu jąder.

Przy problemach z prostatą niezbędne będzie badanie per rectum (PR), czyli przez odbyt. Polega na zbadaniu palcem końcowego odcinka jelita grubego. Aby ułatwić badanie i zmniejszyć dyskomfort pacjenta urolog aplikuje na palec odpowiedni żel, zwiększający poślizg.

Badanie nie należy do przyjemnych, jednak trwa tylko chwilę, a dzięki niemu urolog jest w stanie zbadać stan prostaty. U kobiet badanie u urologa polega na badaniu palpacyjnym podbrzusza, krocza, ujścia cewki moczowej, okolic lędźwiowych. Urolog wykonuje również USG z wypełnionym pęcherzem.

Czy potrzebne jest skierowanie do urologa?

Tak, przed wizytą w poradni urologicznej należy odwiedzić lekarza rodzinnego. Urolog przyjmuje pacjentów tylko z odpowiednim skierowaniem. Wyjątkiem jest oczywiście wizyta prywatna, wtedy skierowanie nie jest wymagane.

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: