Indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny informuje, w jaki sposób zawarte w pokarmie węglowodany wpływają na wydzielanie insuliny. Im wyższy jest IG, tym więcej tego hormonu dostaje się do krwi, co zwiększa prawdopodobieństwo przybrania na wadze. Jeżeli dbasz o linię – wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym.

Indeks glikemiczny
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak działa kalkulator indeksu glikemicznego?

Jako punkt odniesienia w obliczaniu indeksu glikemicznego traktuje się całkowicie wchłanianą w jelicie glukozę, której IG wynosi 100.

Jak działa kalkulator indeksu glikemicznego?

Aby uzyskać informację o indeksie glikemicznym konkretnego produktu, wybierz najpierw jego kategorię (np. owoc), a następnie już konkretną nazwę (np. ananas). W ten sposób uzyskasz informację zarówno o tym, ile konkretnie indeks glikemiczny wynosi, jak i sprecyzowanie, czy dany indeks jest niski, średni czy wysoki.

Wysoki i niski indeks glikemiczny

Im mniejszy indeks glikemiczny produktu, tym lepiej, ponieważ w takim przypadku wchłonięte w trakcie trawienia węglowodany nie powodują skoków w wydzielaniu insuliny lub są one niewielkie. Inaczej w przypadku produktów o wysokim indeksie glikemicznym, po spożyciu, których poziom cukru we krwi (czyli glikemia) gwałtownie się podnosi, jednak później równie szybko spada.

Dlatego też produkty o wysokim indeksie glikemicznym często spożywają przed treningiem sportowcy, aby jak najsprawniej uzupełnić zapasy energii. Sięgają po nie również po aktywności fizycznej, by pobudzić organizm do uzupełniania zapasów glikogenu. Natomiast produkty o niskim indeksie glikemicznym polecane są osobom odchudzającym się, ponieważ dostarczany przez nie cukier utrzymuje się we krwi dłużej, zapewniając uczucie sytości.

Produkty spożywcze dzielimy na 3 grupy, biorąc pod uwagę ich indeks glikemiczny:

Wartość Indeks glikemiczny
≥55 niski indeks glikemiczny
56-69 średni indeks glikemiczny
≤70 i wyżej wysoki indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny - przykładowe produkty:

  • niski indeks glikemiczny: cukinia, ogórek, cebula, oliwki, por, bakłażan, czereśnie, soja, orzechy i migdały, gorzka czekolada;
  • średni indeks glikemiczny: brzoskwinie z puszki, musztarda, ketchup, sushi, ugotowane na miękko spaghetti;
  • wysoki indeks glikemiczny: chleb pszenny, cukier, prażona kukurydza, piwo, chipsy.