
Mięta
Zawarte w jej liściach mentol i salicylan metylu wykazują silne działanie antyspastyczne, dlatego pomaga przy bolesnych skurczach żołądka, kolkach jelitowych, wzdęciach i niestrawności. Zwiększa ilość soków żołądkowych, poprawia przepływ żółci z wątroby do woreczka żółciowego. Filiżankę naparu z mięty warto wypić po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw (maksymalnie 2-3 razy dziennie).
Źródło: getty images

Koper włoski
Zawarty w jego owocach olejek pobudza perystaltykę jelit, zmniejsza napięcie mięśni gładkich, intensyfikując przy okazji pracę żołądka, łagodzi bóle brzucha. Działa wiatropędnie, dlatego szczególnie polecany jest osobom, które zmagają się z kolkami czy przewlekłymi wzdęciami.
Źródło: getty images

Imbir
Stosowany jest zwykle jako przyprawa, ale napar także wpływa pozytywnie na pobudzenie wydzielania śliny oraz soków żołądkowych, usprawniając procesy trawienne. Napar z kłącza imbiru pomaga także w łagodzeniu nudności.
Źródło: getty images

Melisa
Jest znana z działania uspokajającego, dlatego stosuje się ją w zaburzeniach żołądkowych, polecana jest osobom z zespołem jelita drażliwego. Ponadto pobudza wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci, ułatwiając trawienie nawet bardzo ciężkich potraw. Można ją podawać także na kolkę oraz przy zapaleniu dróg żółciowych.
Źródło: getty images

Ostropest plamisty
Właściwości lecznicze zawdzięcza sylimarynie, która stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, przez co chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i pobudza jej zdolności regeneracyjne. Wspiera produkcję żółci, jest również skuteczny w zwalczaniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych: niedokwaśności soku żołądkowego, braku łaknienia, wzdęć i zgagi. Mielony można dodać do herbaty (max. 2 łyżeczki dziennie) lub pić w postaci naparu sporządzonego z 2 łyżeczek.
Źródło: getty images

Mniszek lekarski
Popularny mlecz pobudza czynności wątroby oraz wspomaga wydzielanie żółci i soków trawiennych. Pozytywnie wpływa na pracę jelit, zapobiega zaleganiu w nich treści pokarmowej, przeciwdziałając zaparciom. Działa moczopędnie, dzięki czemu organizm lepiej oczyszcza się z toksyn. Dobrze jest pić mniszek lekarski po kuracjach antybiotykowych, aby zregenerować wątrobę. Można go stosować w postaci soku ze świeżych liści i wywaru z suszonych korzeni.
Źródło: getty images

Rumianek
Ma działanie relaksujące - jego kwiaty są bogate we flawonoidy i kumaryny rozkurczające mięśnie gładkie żołądka i jelit. Działa wiatropędnie, dlatego napar z rumianku stosuje się na bóle brzucha, wzdęcia i kolki jelitowe. Polecany jest jako środek pomocniczy w nadkwaśności żołądka i nadmiernym wydzielaniu soku żołądkowego. Napar z rumianku działa przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka, poprawia przepływ żółci.
Źródło: getty images

Prawoślaz lekarski
Sproszkowany korzeń doskonale sprawdza się w przypadku takich dolegliwości trawiennych, jak nieżyt żołądka, nadkwaśność, zgaga, a także problemy z dwunastnicą. Prawoślaz może być także stosowany na zaparcia, usprawnia bowiem perystaltykę jelit oraz ułatwia przesuwanie treści pokarmowej, co sprzyja regulowaniu cyklów wypróżnień.
Źródło: getty images

Rozmaryn lekarski
Ma działanie wiatropędne i rozkurczowe, powoduje także wzmożone wytwarzanie żółci w żołądku, usprawniając procesy trawienne. Stosowany jest powszechnie jako przyprawa, ale można go także stosować w formie naparu.
Źródło: getty images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...